Betekoppen blazen carnaval Sas van Gent af II ZEELAND 3 ten, zegt adviseur Heidi Craeye van Termont Thomaes. „Boeren zoe ken, mede door de droogte, naar ge wassen met beperkte risico's die een redelijke verdienste opleveren. En wij zien toch ook dat consumenten meer peulvruchten gaan eten, dus die markt groeit." Mislukt Toch is het niet allemaal goud wat er blinkt. De Koeijer die al zes jaar kidneybonen teelt: ,,Dit jaar heb ik maar de helft opbrengst van mijn kidneybonen. De droogte ja, ook bonen hebben wel wat water no dig." Proeven met andere exotische peulvruchten lopen matig. Experi menten met soja zijn mislukt. Zwarte bonen en kikkererwten is een moeilijk verhaal. „Vorig jaar had ik schimmel in de bloei. Dit jaar kon ik pas later zaaien omdat de bodem te hard was. Eigenlijk wil je ze in augustus oogsten. Ze rijpen nu te laat af', zegt Pieter Risseeuw uit Schoondijke, één van de wei nige telers die pioniert met kikke rerwten. ,,Ik heb dit jaar ook nog een veldje met kievitsbonen inge zaaid. Bonen teel je hier makkelij ker dan kikkererwten die gevoeli ger zijn voor ziekten." De CZAV blijft geloven in groei van het areaal bonen. Jurriaan Vis ser, manager granen, zaden en peulvruchten: ,,Je ziet dat mensen bewuster eten. Peulvruchten pas sen als bron van eiwitten daarbij. Daarnaast geven bonen goede op brengsten in Zeeland, kunnen ze toe met weinig gewasbescher mingsmiddelen en dragen ze als bloeiende planten - er komen bijen op af - bij aan de biodiversiteit. En niet te vergeten: peulvruchten bin den zelf stikstof waardoor ze min der bemesting nodig hebben. Een duurzaam gewas dus. De kunst is nu om de teelt ook voor boeren te laten renderen." ,,Het is vanwege de coronacrisis niet mogelijk carnaval te houden op de manier die we gewend zijn", laat voorzitter Michel Noët weten. ,,En carnaval kun je niet een béétje vie ren." Het is daarmee voor het eerst in 64 jaar dat de Betekoppen geen carnaval in Sas van Gent organise ren. Ook zal er geen Prins Carnaval worden benoemd en zal er geen Prinselijk Gevolg zijn. Toch gaan de Betekoppen niet helemaal stilzitten. Er komt een editie 2021 van 'De Betekop', de jaarlijkse carnavals krant. Voor leerlingen van basis school De Statie en andere kleintjes zal geprobeerd worden iets op po- Carnaval kun je niet een béétje vieren ten te zetten in overleg met de schoolleiding. Sasse zieken en ou deren zullen evenmin worden ver geten, verzekert voorzitter Noët. ,,Hoe en wat moeten we nog be spreken." Online-thuismogelijkhe- den worden onderzocht, zoals een verkiezing van het schoonste kot. Mogelijk komt er een zomercarna val. Jan Vinke, voorman van bouw- groep van carnavalswagens De Ventjes, zag nog uitwegen om coro- naproof carnaval te houden in Sas van Gent, ook een grote optocht met maatregelen binnen de 1,5 me ter afstand. Dat zit er in georgani seerd verband niet meer in. Als het aan Vinke ligt, zal er van zaterdag 13 februari tot en met dinsdag 16 fe bruari 2021 in Sas van Gent wel iets te merken zijn van carnaval. ,,Je kunt altijd verkleed naar het café. Carnaval staat in de agenda en dan kun je niet thuiszitten." meerprijs een duurzaam lokaal ge teeld kwaliteitsproduct koopt. Duurzaam wil zeggen: minder ont bossing, een sterke vermindering van gewasbeschermingsmiddelen, meer biodiversiteit en een betere zorg voor de bodem. HAK is een voorloper in onze branche. We vin den het wel fair dat iedereen in de keten, van supermarkt tot consu ment, die meerkosten mede voor zijn rekening neemt." Bruine bonen en kidneybonen le veren redelijk tot goede opbreng sten en een prima kwaliteit op. Ge dreven door de droogte beginnen ook steeds meer boeren benoorden de Westerschelde aan peulvruch- enkele jaren aan. Dat gebeurt met name via contracten met land bouwcoöperatie CZAV en peul- vruchtenhandel Termont Tho- maes in Biervliet. HAK test naast kidneybonen, op de Zeeuwse klei ook exoten als kikkererwten, zwarte bonen en soja. ,,We proberen zoveel mogelijk peulvruchten uit een straal van 125 kilometer van onze fabriek te halen. Inmiddels is 85 procent van onze peulvruchten lokaal geteeld. Dat is goed voor de planeet, omdat er minder met voedsel over de we reld wordt gesleept. Wij noemen dat het Groene Normaal", zegt Adri den Dekker, directeur landbouw inkoop en duurzaamheid bij HAK. Het Groene Normaal, dat HAK in juni publiceerde, is een pleidooi om meer groenten en peulvruchten te eten die bij voorkeur lokaal zijn ge teeld. Peulvruchten zijn eiwitrijk en passen daarom in elk dieet, ook als vleesvervanger. Den Dekker: ,,Onze rode kool, bietjes en enkele blad groenten hebben al het duurzaam heidskeurmerk On the way to planet- proof. Volgend jaar krijgen ook de bruine bonen, kapucijners en kid- neybonen dat keurmerk." Extra beloning HAK geeft boeren die investeren in duurzame teelt een extra beloning. Ze moeten dan wel aan strengere teelteisen voldoen. ,,Dat betekent dat een pot bruine bonen misschien iets, maar niet heel veel duurder wordt. We proberen de consument te vertellen dat hij voor een geringe dinsdag 22 september 2020 bonen veroveren Zeeland Iets om van te dromen in februari volgend jaar; de carnavalsop tocht op de Sasse Westkade in 2019. foto camile schelstraete In Sas van Gent vindt in februari 2021 definitief geen georgani seerd carnaval plaats onder de verantwoordelijkheid van carna valsstichting de Betekoppen. Dat heeft het bestuur besloten. Harmen van der Werf Sas van Gent - Michel Noët, voorzitter Tonny de Koeijer op zijn veld bruine bonen. Zijn kidneybonen zijn al geoogst. fotos camile schelstraete Teler Pieter Risseeuw met een emmer kikkererwten en een bosje gedroogd loof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35