Cortvriendt 21 A Vraag het onze specialisten 1 1 r-fclSI®; *- v' ttft 4. - William Cortvriendt 'Steeds meer onderzoek wijst op stoornissen in de stofwisseling van de cel, en niet alleen op genen' stofwisseling van de cel, waar door de mitochondriën, die onze energie opwekken, ver sneld worden aangetast en de cel vervolgens gevoeliger wordt voor chemicaliën en straling. Deze metabole stoornissen blijken het gevolg te zijn van te hoge bloedspiegels van bepaalde voedingsstoffen - glucose, fruc tose - en de hormonen insuline, cortisol en adrenaline. Wat weer alles met onze leefstijl heeft te maken.'' Ik slik al jaren elke dag omeprazol tegen maagzuur, is dat gevaarlijk? Zijn er natuurlijke middelen die helpen tegen obstipatie? Neemt de zin in seks af in vaste relaties? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS dinsdag 22 september 2020 GO f -,w> v v' iff - A brie-, \i. - William Cortvriendt (64): „Mensen kunnen deze bewezen leefstijladviezen voor het grootste deel zelf toepassen.'' foto MARCO OKHUIZEN ontspoort en als kankercel weigert door het lichaam te worden opgeruimd. Genen hebben er minder mee te ma ken dan we denken. Valt dat eenvoudig uit te leggen? ,,De allesoverheersende opvat ting is dat kanker wordt veroor zaakt door beschadigingen van onze genen in de celkern. Ener zijds door pure pech en ander zijds door schadelijke invloeden zoals straling en of chemische stoffen. Steeds meer onderzoek wijst juist op stoornissen in de -WILLIAM CORTVRIENDT Deze leefstijladviezen zijn omarmd door oncologen in het Radboudumc in Nijmegen, Rijn state Arnhem en het Maxima Oncologische Centrum in Eind hoven en Veldhoven. Kankervrij, over ons gevecht tegen kanker en wat je zelf kunt doen (Lucht, €29,95). Met re cepten van Pascale Naessens. Zij stelde ook Ketokuur samen. Is arts/onderzoeker: maar niet in Nederland. Hij verkoos na zijn studie een loopbaan in onder meer België en de VS. Bekend van: bestsellers Lichter en Hoe word ik 100 (ook een tv-serie in 2016). Deed tien jaar over dit boek omdat hij: naar eigen zeggen duizenden onderzoeken door spitte en voor het eindresultaat samenwerkte met oncologen en wetenschappers. Valt in zijn boek terug op: de ontdekking van Otto War burger dat beschadigde ener giefabriekjes in de cel (mito- chondriën) de stofwisseling ernstig verstoren en later kan- kergroei veroorzaken. Raadt je aan om: meer te bewegen, langer te slapen, te zorgen voor minder stress, verse volvette voeding te eten en af en toe te vasten of het ketogeen dieet te volgen en vitamine D te nemen. Raadt je af om: ooit nog sui ker te eten en ver weg te blijven van industrieel bewerkt eten. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Uit meerdere onderzoeken weten we dat chronisch gebruik van protonpomprem- mers, zoals omeprazol en pan- tazol, meer kans geeft op bot- ontkalking, luchtweginfec ties (zoals longontsteking), darminfecties en een tekort aan vitamines en mineralen (denk aan een vitamine B12-, ijzer-, en magnesium tekort). Slikt u daarbij ook nog prednison en metformine (een medicijn bij suikerziekte), dan wordt het risico op respectievelijk bot- ontkalking en vitamine B12- tekort nog hoger. Recent onderzoek laat boven dien zien dat bacteriën door gebruik van maagzuurremmers een grotere kans hebben om de maag te passeren en de darm te bereiken en dat de variatie van microflora (bacte riën, virussen en gisten) in de darmen afneemt, waardoor de overlevingskans van multi- resistente bacteriën beter wordt. Maagzuurremmers staan in Nederland in de top drie van meest gebruikte geneesmiddelen. Zoek goed uit waarvoor u ze slikt en wees alert op alle bijwerkingen. VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS In Nederland zijn veel mensen die last hebben van obstipatie. Ze hebben een moeizame, soms pijnlijke stoelgang met meestal harde ontlasting, met meerdere dagen ertussen. Niet prettig dus. Het gangbare advies is om meer vezels te gebruiken ij (groente, fruit, volkorengra- - nen), meer te drinken (bij voorkeur water of thee) en meer te bewegen. Mensen die voor verstopping naar de huisarts gaan, krijgen meestal laxeermiddelen voor geschreven, maar er zijn ook diverse supplementen met vezels vrij verkrijgbaar. Er is echter een natuurlijk mid del dat nu volop te koop is: pruimen. Pruimen bevatten vezels en sorbitol en dit helpt om de ontlasting zachter te maken. Niet alleen verse prui men helpen overigens, ook gedroogde pruimen zijn een goed hulpmiddel. Heb je niet alleen last van verstopping, maar ook van een pijnlijke buik en een opgeblazen gevoel? Pas dan op met pruimen eten, want mogelijk worden je klachten erger. Een goed advies van een diëtist inwinnen is dan verstandiger. Ja, maar met name bij vrou wen. Uit onderzoek blijkt dat de spanning aan het begin van een relatie hetgeen is dat vrouwen opwindt. Als ze een vaste relatie aan gaan om (eventueel) kinde ren te krijgen en groot te brengen, is die veiligheid uiteindelijk niet waar ze seksueel op gedijen. De lust keert wel terug zodra er een nieuwe man in beeld komt Vrouwen vinden seks om allerlei redenen minder belonend dan mannen. Ze ervaren eerder pijn (zeker na een bevalling), zijn erg bezig met hoe ze eruit zien, mogen zichzelf niet laten gaan in bed, krijgen minder gemakkelijk en minder vaak een orgasme, hebben vaak niet door masturbatie geleerd wat ze lekker vinden en durven er ook niet om te vragen bij hun partner. Er is een nieuwe trend aan het ontstaan die het seks leven van mannen en vrouwen een boost kan geven: sologamie. M Mensen kiezen er dan bewust voor om alleen te leven, maar hebben wel af en toe een 'fling'. Iets om over na te denken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21