GEZOND Advies van arts en onderzoeker William Doe als Freud en richt je leven zo in dat de dood erin past 20 René Diekstra Een van de meest gevreesde ziekten is kanker. Arts en onderzoeker William Cortvriendt (64) legt in zijn net verschenen boek Kankervrijuit hoe het komt dat we het risico daarop hebben verdubbeld in de afgelopen dertig jaar. ,,Ik raad je af ooit nog suiker te eten.'' oe moeilijk wordt deze herfst? Een onvermijdelijke vraag nu het virus weer om zich heen grijpt, het de komende maan den kouder en griepgevaarlij- ker wordt, en er rigoureuzere maatregelen volgen. Ik vroeg me af hoe Sigmund Freud, de beroemdste pysycholoog aller tijden, zich tegen zo'n bedrei gingen teweer zou stellen. Op zoek naar antwoord stuitte ik op meerdere verras singen. Zo blijken Freud en zijn gezin zeer te hebben ge leden onder de Spaanse griep, die heerste van 1918 tot 1920 en wereldwijd ruim 500 mil- 'Sinds de dood van dit kind ervaar ik geen levenslust meer', schrijft Freud een vriend joen mensen trof en tiental len miljoenen doden eiste. Freuds vrouw Martha over leefde het ternauwernood en vier van zijn zes kinderen werden ziek. Drie herstelden, maar zijn lieveling Sophie, toen 27 jaar oud en moeder van twee kinderen, overleefde de derde golf niet. Ze stierf in de winter van 1920. Een halfjaar eerder schrijft Freud aan een collega dat als gevolg van de pandemie- maatregelen de economische situatie beroerd is, de scholen en vakantieoorden gesloten zijn en dan, met vooruit- ziende blik: 'Wie weet hoeve- len van ons de komende win ter, waarvan enkel ellende te verwachten is, zullen overle ven?' In de brief over Sophie's dood aan zijn moeder, lijkt het verlies hem niet veel te doen. 'Ik hoop dat je dit gela ten kunt verwerken, men moet ook het ongeluk toela ten. Maar als je om dit prach tige kind dat zo gelukkig was met man en kinderen rouwt, is dat in orde'. Freuds schijnbare gelaten heid laat zich vermoedelijk verklaren door de naweeën van de Eerste Wereldoorlog, die enorme verliezen en ver woestingen aanrichtte en ein digt op het moment dat de eerste griepgolf zich aankon digt. Freud en veel andere Oostenrijkers hadden dat jaar maar één doel: 'doorademen', en alles op alles zetten om weer een fatsoenlijk bestaan op te bouwen. Of zoals hij in een brief aan een vriend over Sophie's dood schrijft: 'Ik werk zoveel ik kan, dankbaar voor de afleiding. Rouwen komt voor mij later wel'. Dat blijkt als ook het jongste kind van Sophie overlijdt. Dan breekt zelfs Freud: 'Sedert de dood van dit kind ervaar ik geen levenslust meer. Dat is ook het geheim van mijn onverschilligheid ten aanzien van mijn eigen sterfelijkheid'. Enige levens lust keert pas terug als hij deze conclusie kan trekken: 'Als je het leven wilt volhou den, richt het dan zo in dat de dood erin past'. Een opgave die moed vergt. ,,Het leven is niet altijd eerlijk en dat geldt ook voor wel of niet kanker krijgen. Je kunt het risico daarop wel zo klein moge lijk maken door je leefstijl gun stig te veranderen. En wat even belangrijk is: als je kanker hebt, kun je de kans op een succes volle behandeling met dezelfde aanpassingen groter maken.'' ,,Als je de verschillende advie zen uit mijn boek opvolgt als je kanker hebt, dan verbetert niet alleen je kwaliteit van leven, maar ook de kans dat je overlijdt neemt af. Dan heb ik het over een ketogeen dieet volgen, af en toe vasten of een afgeleide daar van, het zogenaamde Fasting Mimicking Diet, je stressniveau verlagen, langer slapen, vita mine D slikken en een half uur per dag matig intensief bewe gen.'' 'Ik heb het over een ketogeen dieet, af en toe vasten of de afgeleide ervan, het Fasting Mimicking Diet' ,,Voor zover we kunnen over zien, is het effect van aanpassin gen in je leefstijl relevant en in sommige gevallen zelfs heel groot. Zo weten we dat chemo therapie en bestraling beter werken als deze behandelingen worden gecombineerd met het ketogeen dieet en kortdurend vasten. Stressvermindering en meer slapen hebben ook een anti-kankerwerking, net als vol doende hoge bloedspiegels van vitamine D. Die kunnen het ri sico op borstkanker met meer dan een factor 3 verlagen. Wat ik tegen zoveel mogelijk mensen met kanker zeg, is dat je behandeling pas compleet is met een leefstijladvies dat op jou is toegesneden. Mijn boek heeft dus consequenties: eigenlijk mag niemand de spreekkamer van de oncoloog meer uit zon der dat persoonsgerichte advies of een verwijzing naar deskun digen op dat terrein. Vandaar ook dat de uitgever vijfhonderd kankerspecialisten in Nederland en België het boek heeft opge stuurd. Het is gebleken dat men sen al met hun oncoloog in ge sprek willen over deze adviezen. In elk geval kunnen ze deze be wezen leefstijlmaatregelen voor het grootste deel zelf toepassen.'' ,,Het aantal nieuwe gevallen van kanker is in de laatste dertig jaar verdubbeld, ondanks dat minder mensen roken en het aantal ge vallen van longkanker daalde. Iemand die in 1930 was geboren, had een risico van ongeveer 37 procent om in zijn leven kanker te krijgen. Voor iemand die in 1960 is geboren, is dat opgelopen tot boven de 50 procent. Dit be tekent voor een gezin van vier personen dat de kans dat een van hen ooit kanker krijgt 93,75 procent bedraagt. Een veelgehoorde verklaring voor deze stijging is dat we ou der worden en op latere leeftijd meer chronische ziekten krij gen. Waar, maar dit verklaart niet alles. Ook in bepaalde leef tijdsgroepen zoals die van zes tigplussers is in drie decennia tijd het risico toegenomen met 35 procent. Dit zijn uiterst alar merende cijfers die alleen ver klaart kunnen worden door recente veranderingen in onze omgeving en leefstijl.'' „Chronische ontstekingen blij ven vaak lang verborgen. Het eerste teken is meestal niet pijn, wat je misschien zou verwach ten, maar een ongewenste toe name van je lichaamsgewicht. De meest voorkomende boos doeners daarvoor zijn suiker consumptie en industrieel bewerkte voeding, te weinig lichaamsbeweging en te veel chronische stress. Dat zijn de nieuwe inzichten over kanker. De klassieke benadering, dat de genen van een celkern zijn be schadigd, verklaart niet alles.'' Als u naar suiker verwijst, schrijft u: 'Je kind een glas of blikje fris per dag geven is net zo kankerverwekkend als je kind een sigaret laten opste ken'. Dat klinkt heftig. ,,We weten al langer dat als je dieren voedt met suiker en in dustrieel bewerkte voeding, ze snel meer kanker krijgen. Intus sen weten we uit onderzoek bij mensen ook dat hoe hoger ons bloedsuiker is, des te vaker we kanker krijgen. Als we dat een maal hebben, groeien de kanker cellen ook nog eens agressiever dankzij die verhoogde concen tratie van glucose en insuline in ons bloed. En de prognose wordt daarmee slechter. Het blijkt dat de bloedspiegel vooral sterk wordt verhoogd door het drin ken van frisdranken.'' dinsdag 22 september 2020 GO René Diekstra bereidt zich voor op een najaar met corona. Hij gaat te rade bij de beroemdste psycholoog aller tijden, Sigmund Freud. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Vraag bij kanker altijd om een leefstijladvies CATHERINE VAN DER LINDEN Kankervrij blijven, hoe doe je dat? En die aanpassingen zijn? -WILLIAM CORTVRIENDT Je kunt dus meer doen dan je misschien denkt? Wat maakt u zo zeker van uw zaak? Kanker begint met chronische ontstekingen in je lichaam. Hoe weet je of je die hebt? Al uw adviezen hebben te maken met wat er volgens u echt gebeurt in een cel die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20