JOL 'Gewoon je bek houden' Experts; Wantrouwen onder de bevolking wordt zo alleen maar groter Bruine bonen zijn booming 40 jaar zoeken naar je dochter Walcheren Premier Rutte bekritiseert in 'taal van het volk' voetbalsupporters die ondanks een verbod zingen en juichen in stadions Wie had dat gedacht? In Amerika worden nu meer Ip's dan cd's ver kocht. Ook in Zeeland is 'vinyl' weer helemaal tot leven gewekt. Dat merken de platenzaken. „Muziek is een beleving. Een plaat blijft in je ziel zitten.'' Het afgelopen jaar is het aantal hectares met bonen verdubbeld. En Zeeland is hofleverancier Na al die tijd kan Johannes beeldbellen met Jeanette»P3 Samen met de andere EU-lidstaten heeft Nederland een definitieve en vijf voorlopige deals gesloten met farmaceuten die een coronavaccin ontwikkelen. De inhoud is door mi nister Hugo de Jonge van Volksge zondheid gebombardeerd tot staats geheim. Zo blijft onduidelijk hoe veel we per vaccin betalen en wie opdraait voor eventuele bijwerkin gen. Een aantal farmaceuten heeft al aangegeven geen volledige aanspra kelijkheid te willen dragen. Die geheimzinnigheid zorgt al leen maar voor wantrouwen, zegt Ira Helsloot, hoogleraar Besturen van Veiligheid aan de Nijmeegse Radboud Universiteit. In 2010 leidde hij de evaluatie van de regeringsaan- pak van de Mexicaanse griep. De conclusie toen: het kabinet had transparanter moeten zijn. „Precies die fout wordt nu weer gemaakt'', zegt Helsloot. „Wees open en eerlijk. Het idee datje een betere deal krijgt als je iets geheim houdt, is nonsens Zeg welke winst te te behalen valt met een vaccin, maar ook welke risi co's er zijn. Burgers kunnen vervol gens prima zelf een afweging ma ken.'' Helsloot krijgt bijval van Ellen 't Hoen, adviseur van de Wereldge- zondheidsorganisatie (WHO): „Het idee dat je een betere deal krijgt als je iets geheim houdt, is nonsens. De farmaceuten hebben bovendien wél alle info, want die zitten met elk land om tafel.'' Jan Brouwer, hoogleraar Staats recht aan de Rijksuniversiteit Gro ningen, heeft ook zijn twijfels bij het opgetrokken rookgordijn. ,,Uit- gangspunt is dat een minister volle dige openheid van zaken geeft. Al leen in het belang van de Staat kan daarvan worden afgeweken. Ik vraag me af of daar nu sprake van kan zijn. Zeker omdat het om zo'n belangrijk thema gaat: de gezondheid van de Nederlandse bevolking.'' Peter van Zanten, die ook betrok ken was bij de evaluatie van de Mexicaanse griep, ziet dat het kabi net in een spagaat zit: „Natuurlijk wil je zoveel mogelijk transparantie. Maar in een tijd als deze, waarin een schaarste aan vaccins te verwachten is, vind ik het heel logisch dat farma ceuten en overheden zich niet te veel in de kaart willen laten kijken.'' Een woordvoerder van minister De Jonge zegt dat de geheimhou ding een verplichting is die vanuit de Europese Commissie is opgelegd. Die laat op haar beurt weten dat de vertrouwelijkheid nodig is om het succes van de onderhandelingen niet in gevaar te brengen. P8 Nieuwsmedia PkJ- P4 ZEELAND5 ZEELAND2 Kritiek op geheime vaccindeals Het kabinet moet openheid van zaken geven over de tot staats geheim gebombardeerde deals over een coronavaccin, stellen experts. Vooral aansprakelijk heid voor bijwerkingen is een heikel punt. Stephen Friedrichs Chris van Mersbergen Rotterdam —Ellen 't Hoen, adviseur WHO dinsdag 22 september 2020 Weer een zonovergoten dag. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: 23°C Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1