Petitie voor kleinere klassen 8 NIEUWS Onderzoek: Nederlanders verliezen vertrouwen in VS SUPERACTIE Postillion Hotels Marrea Dat blijkt uit de nieuwe 'Buiten land Barometer' die is ontwikkeld door de onderzoeksinstituten Clin- gendael en Kieskompas. Om beter te weten hoe wij met z'n allen den ken over de grote buitenlandse kwesties is deze keer aan ruim 23.000 Nederlanders gevraagd hoe ze aankijken tegen Europa, de Ver enigde Staten en China. Eerder werd de relatie met Rusland onder zocht. Nederlanders lijken eieren voor hun geld te kiezen. Bijna 80 procent van de ondervraagden verwacht dat Amerika de komende vijf jaar de bescherming van Europa verder gaat terugschroeven. Na de Ameri kaanse hulp in de Tweede Wereld oorlog en in de Koude oorlog den ken we dat we in de toekomst onze eigen veiligheid moeten garande ren en dat draagt bij aan een duide lijke wending van de publiek opinie in Nederland naar het continent, al dus Monika Sie Dhian Ho, alge meen directeur van Clingendael. ,,Als 72 procent van de Nederlan ders zegt vóór meer samenwerking met Fransen en Duitsers te zijn, vind ik dat erg veel. Zeker als je weet dat de trans-Atlantische sa menwerking zo'n belangrijke tradi tie is voor Nederland. We zijn wel iswaar grondlegger van de Euro pese Gemeenschap maar we wil den nooit opgesloten worden op een door Frankrijk en Duitsland ge domineerd continent. Dus keken we altijd naar het westen. Dan komt het hard aan als Trump voor America First kiest en de Britten de EU verlaten. Fransen zitten daar minder mee, Nederlanders des te meer. Het is verrassend dat ook veel mensen die Euro-sceptische par tijen steunen, zoals de PVV, FvD en We zijn bezorgd geworden over de assertiviteit van alle grootmachten SGP, voor meer samenwerking met Frankrijk en Duitsland zijn'', aldus Sie Dhian Ho. Opmerkelijk in het onderzoek is dat 29 procent van de Nederlanders de Verenigde Staten als een bedrei- ging van de Europese veiligheid ziet, net zoals 35 procent bang is voor China en 36 procent voor Rus land. Anders dan in de Koude Oor log zien Nederlanders de dreiging dus niet meer alleen uit het oosten komen. We zijn bezorgd geworden over de assertiviteit van alle groot machten, zegt Sie Dhian Ho. Binding Uit de peiling komt naar voren dat de binding met Amerika vooral on der jonge Nederlanders minder wordt. In een eventuele Koude Oorlog tussen de VS en China zeg gen vooral de jongeren dat ze neu traal willen blijven en niet meer voor Amerika willen kiezen. Volgens Sie Dhian Ho kunnen voorstanders van een hechte Euro pees-Amerikaanse samenwerking de uitkomsten van het onderzoek ter harte nemen: een oude vriend schap lijkt in het geding. Daarvoor pleiten de Algemene Onderwijsbond (AOb), het Le- rarencollectief, Leraren in Actie en Ouders Onderwijs in een petitie. Zij realiseren zich dat er méér leraren nodig zijn als klas sen kleiner worden en dat die le raren er nu niet zijn. Maar de on- derwijsclubs wijzen er ook op dat uit onderzoek blijkt dat de grootte van de klassen een van de drie redenen is waarom hui dige leraren het vak verlaten. ,,De animo neemt toe, maar we raken ze onderweg weer kwijt'', zegt AOb-voorzitter Eugenie Stolk. ,,Leraren zeggen: mijn groep is te groot.'' Met de petitie willen de on derwijsorganisaties het onder werp in aanloop naar de verkie zingen weer op de politieke agenda krijgen. Het lerarente kort zal volgens de onderwijs- clubs afnemen als het vak aan trekkelijker wordt. Uit onder zoek dat het AOb heeft laten doen, blijkt dat de leerprestaties dan ook omhooggaan. Ook is tij dens de coronacrisis gebleken dat leerkrachten kleinere klas sen prettig vinden omdat ze dan meer tijd hebben voor hun leer lingen. Volgens het ministerie van Onderwijs zijn schoolklassen de afgelopen jaren niet groter ge worden. In 2019 daalde de ge middelde groepsgrootte naar 22,6 leerlingen in het basison derwijs. In 2016 waren dat er nog 23,4. Volgens het Lerarencollec- tief zegt dat niks. ,,Er zijn nog steeds klassen van 30 of 35+ leer lingen'', aldus Jan van de Ven van de lerarenorganisatie. Exclusief bij Marrea te reserveren Boek nu op marrea.nl of beL 0571-277744 maandag 21 september 2020 Premier Rutte met bondskanselier Merkel, Europese Commissievoorzitter Von der Leyen en de Franse president Macron. foto reuters Vaarwel Amerika, hallo Frankrijk en Duitsland Bijna driekwart van de Neder landers denkt dat ons land meer zou moeten samenwerken met Duitsland en Frankrijk nu de Britten de EU verlaten en presi dent Donald Trump steeds vaker voor zichzelf kiest. Bob van Huët Rotterdam Monika Sie Dhian Ho, Clingendael PC Het lerarentekort moet wor den aangepakt met kleinere klassen. De groepsgrootte moet het eerst op de schop op achterstandsscholen, maar uiteindelijk moeten op alle basis- en middelbare scholen niet meer dan 21 leer lingen in één klas zitten. Daar moet het volgende kabinet 'stapsgewijs naartoe werken'. Hanneke Keultjes Den Haag hotelarrangementen Exclusief bij Marrea kun je nu voor een superscherpe prijs een paar dagen uitgebreid genieten van een heerlijk hotelarrangement. Alle hotels zijn makkelijk bereikbaar en je parkeert gratis. Wij hebben een selec tie van 3 super fijne hotels gemaakt. Vanuit Postillion Arnhem fiets je zo de Veluwe of de Posbank op en zijn naast shoppen in Arnhem vele culturele uitstap jes mogelijk zoals Nationaal Park De Hoge Veluwe, het Openlucht Museum, Burgers Zoo etc. Nog nooit Nationaal Park De Biesbosch bezocht? Dit is mogelijk vanuit ostillion Dordrecht. De boottocht door dit park is een ware belevenis. Postillion Utrecht-Bunnik biedt niet alleen de gelegenheid om te shoppen maar ook voor een heerlijke herfstwandeling op de Utrechtse Heuvelrug dat om de hoek ligt. Kun je niet kiezen? Bel gerust met ons, we staan je graag persoonlijk te woord. Tip: kijk ook op mairea.nl voor een 3-daags arrangement vanaf 109,- p.p. naar Postillion Deventer en Postillion Amersfoort Veluwemeerl Arrangement: Welkomstdrankje 2, 3 of 4 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijt 2, 3 of 4 x 2-gangen diner Fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi Gratis parkeren Prijs 3-daags: 99,- p.p. Prijs 4-daags: €144,-pp Prijs 5-daags: €189,-P.p. Toeslag bij Arnhem op vrijdag- en zaterdagnacht: 5,- p.p.p.n. Toeslag bij Dordrecht en Utrecht op maandag- t/m woensdagnacht: 15,- p.p.p.n. Upgrade Comfort kamers 15,- p.k.p.n. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 29,50 p.n. Toeristenbelasting: 1,75 tot 2,07 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,95 per boeking. Geldig t/m maart 2021m.u.v. feestdagen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8