M 7 Angst bij leraren voor snotneus VERKOUDEN Het schooljaar is nog maar amper begonnen, of de eerste problemen in verband met corona dienen zich al aan. Honderden leerlingen én docenten zitten noodgedwongen thuis, omdat ze verkoudheidsklachten hebben. En velen staan al op achterstand. Veel schoolleiders maken zich zorgen over het lopende schooljaar. Scholie ren met lichte verkoudheidsklachten zitten door de coronamaatregelen noodgedwongen thuis. Pas als ze 24 uur klachtenvrij zijn óf een negatieve uitslag van een coronatest hebben, mogen ze naar school. Vanwege de lange wachttijden voor coronatesten, kan een leerling zomaar vijf dagen thuiszitten. Ook als niet hij of zij, maar een gezinslid klachten heeft. Sommige leerlingen kampen bo vendien nog met een achterstand vanwege de lockdown in het vorige schooljaar. ,,Als dit ziekteverzuim zich verder ontwikkelt, bij leerlingen en docenten, dan wordt het redelijk rampzalig'', verwacht Wiebe Wie ling, voorzitter College van Bestuur van Stichting OVO FryslSn-Noord. Op 'zijn' twaalf scholen ontbraken de afgelopen weken honderden van de 5500 leerlingen. Ook zitten dagelijks 30 tot 40 docenten thuis. Docenten worstelen met alle lege schoolbankjes. Om te voorkomen dat er meer achterstanden ontstaan, schakelen ze zoveel mogelijk over op online onderwijs. Tijdens de lessen zetten bijvoorbeeld klasgenoten een livestream aan voor de leerlingen thuis of schakelen leraren een on line-meeting in. ,,Er zijn wel zorgen over het afstandsonderwijs'', zegt Nienke Luijkx, voorzitter van scho lierencomité Laks. ,,Er wordt gezegd dat leerlingen die uitvallen thuis on derwijs kunnen volgen. Maar we ho ren dat dat lang niet overal gebeurt.'' Docenten zeggen dat het lastig is om de live lessen te combineren met de zorg voor scholieren thuis. Bovendien merken scholen dat niet alle leerlingen evenveel baat hebben bij online-onderwijs. Vooral vmbo-leerlingen hebben een leer kracht voor hun neus nodig om hen bij de les te houden en om vragen te kunnen stellen, zeggen de scholen. Wieling van OVO Fryslan-Noord: ,,Dit voorjaar waren alles lessen digi taal, dat was misschien wel makkelij ker te organiseren dan nu. Nu heb je zoveel variabelen in je klas.'' Ook de scholieren zelf vragen zich af wat alle afwezigheid voor hun on derwijs betekent. Luijckx van het Laks: ,,Het is op zich niet gek om er een zo normaal mogelijk schooljaar van te maken, maar tegelijkertijd moeten we ons afvragen wat realis tisch is om van de leerlingen te ver wachten.'' De scholen volgen met hun proto collen de aanwijzingen van het RIVM, dat stelt dat leerlingen moe- Een leerling zou thuis les moeten kunnen volgen. Dat gebeurt lang niet overal ten thuisblijven bij (neus)verkoud- heid: 'een van de klachten die vaak voorkomen bij Covid-19'. De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) schaart een verstopte of loopneus echter onder 'minder gebruikelijke symptomen' voor de ziekte. Een woordvoerder van het RIVM stelt 'dat we de symptomen hebben be noemd waarop mensen moeten let ten.' Dat is gebeurd op basis van ad vies van het Outbreak Managment Team (OMT). Het ministerie van Onderwijs kent de signalen over het hoge verzuim en stelt 'in kaart te gaan brengen hoe het met de afwezigheid gaat'. Het minis terie wil in ieder geval de centrale examens dit jaar wel laten doorgaan. ,,Dat is het uitgangspunt, maar we houden de ontwikkelingen in de ga ten'', zegt de woordvoerder. Ook volgens sectororganisatie VO- raad moet het lukken om de examen kandidaten met een diploma van school te laten gaan. ,,lk zeg niet dat het makkelijk zal zijn, maar ik zie creativiteit in de sector. En we heb ben geld gekregen om eventuele ach terstanden weg te werken. Ik ben daar wel optimistisch over'', aldus voorzitter Paul Rosenmöller. Al zal ook dit schooljaar 'geen nor maal' schooljaar worden, daarover is iedereen het wel eens. ,,De leerlingen gaan wel naar school, maar het is geen jaar zoals je het zou willen heb ben'', vat Henk Post, bestuurder bij Dunamare onderwijsgroep, samen. maandag 21 september 2020 GO Carla van der Wal Met ongemak betreden leraren van het basisonderwijs van daag de klas nu die weer ge vuld mag zijn met kinderen met snotneuzen. Leraren werden verrast door de aankondiging dat kinderen met verkoudheids- klachten niet langer thuis hoeven te blijven. Zo ook Victor van Toer, schoolleider in Rotterdam, waar het aantal besmettingen om- hoogschiet. Hier worden regels voor horeca aangescherpt. ,,En te midden daarvan worden op scholen de sluizen wijd openge gooid." Als dat leidt tot meer ver koudheid onder leraren - en dat ligt volgens hem voor de hand - zullen er meer gaten vallen in de bezetting van zijn school. Want wie moet worden getest op co rona, moet thuisblijven in af wachting van de uitslag. Lerares Cathelijne Anten uit Amterdam zou leerlingen het liefste wél naar huis sturen, als ze dat nodig vindt. ,,Ik vind ook dat ik er zelf wat over te zeggen zou moeten hebben.'' Voorzitter Rinda den Besten van de sectororganisatie voor het primair onderwijs PO- raad is wel blij dat de onduidelijk heid over het wel of niet toelaten van kinderen tot het verleden be hoort. Leraren en ouders bot sten met regelmaat over de vraag of een kind nu wel of niet naar school zou kunnen. Van Toer: ,,Ik zal naar ouders com municeren dat ik verwacht dat ze zelf een goede keuze maken.'' Ellen van Gaalen Cyril Rosman Den Haag - Nienke Luijkx, comité Laks Scholieren zijn het schooljaar begonnen met mondkapjes op bij het wisselen van de lessen. Duizenden leerlingen zitten nu, een paar weken later, thuis omdat ze vol gens de coronaregels bij bepaalde klachten niet naar school mogen. FOTO'S THEO PEETERS ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7