LINDA AKKERMANS D66 toont programma voor de verkiezingen 6 CORONA Column En ik krijg steeds vaker de rillin gen nu de man met die mijter straks weer het land in komt, ver gezeld door duizenden en duizen den schreeuwers die alle redelijk heid verliezen zodra het over de kleur van een paar pieten gaat. Pure walging voel ik dan, net als wanneer deze types hun menin gen over vluchtelingen op sociale media uitbraken of roepen dat bij voorbeeld klimaatverandering niet bestaat. Het is soms verleidelijk om net als mijn vriendin uit woede met appels te gaan gooien, maar laten we wel wezen: alleen medelijden voor deze haters is op zijn plaats. Zelf raak ik geïrriteerd als ik complotdenkers dom hoor orakelen De partij wil het eigen risico van 385 euro afschaffen. In plaats daarvan gaan mensen voor een behandeling in het ziekenhuis een eigen bijdrage van 100 euro betalen, met een maximum van 400 euro. Volgens de sociaallibe ralen is het huidige bedrag een te grote drempel, omdat patiënten doorgaans na één bezoek aan het ziekenhuis hun eigen risico al hebben opgemaakt. Door het be drag over het jaar te spreiden, zouden mensen worden gesti muleerd tot 'verantwoord ge bruik' van de zorg. Ook wil de partij in de ko mende kabinetsperiode begin nen met de bouw van 1 miljoen nieuwe huizen vóór 2035 om in de groeiende vraag naar betaal- bare huizen te voorzien. De hy potheekrenteaftrek wordt wat D66 betreft volledig afgebouwd. Toeslagen worden vervangen door belastingkorting. D66 is de eerste partij die het verkiezingsprogramma voor de Tweede Kamerverkiezingen van maart 2021 presenteert; midden in de coronacrisis. ,,Je moet juist »Voor het jaar 2035 moeten er 1 miljoen nieuwe woningen bij komen in een crisis kijken naar de toe komst'', zei lijsttrekker Sigrid Kaag tijdens de presentatie. Als de situatie rond de pande- mie verslechtert, moet het pro gramma mogelijk nog worden aangepast, zo waarschuwde mi nister Wouter Koolmees, voor zitter van de verkiezingspro grammacommissie. ,,Het is de realiteit waarin we zitten", er kende hij. Kaag benadrukte: ,,We kunnen bijsturen, maar we pas sen onze ambities niet aan." De Spanjaarden zien dat het virus vooral oplaait in de regio rond Ma drid. Een derde van het landelijk aantal doden en besmettingen komt daarvandaan. In de zieken huizen wordt een op de vijf bed den bezet door iemand die corona heeft. De lokale overheid heeft daarom besloten vanaf vandaag in 37 verschillende zones (26 in de stad Madrid, de rest eromheen) de bewegingsvrijheid drastisch te be perken. Mensen mogen er alleen maar in en uit voor werk, school of mantelzorg. De parken zouden eerst weer opengaan, maar blijven nu dicht. En mensen mogen elkaar nog wel ontmoeten, maar met niet meer dan zes tegelijk. Het gebied telt 850.000 inwoners. Een andere Europese hotspot is de Ierse hoofdstad Dublin. Daar mogen restaurants en cafés geen gasten meer binnen ontvangen. Er mag alleen nog eten en drinken worden geserveerd op een terras. Niemand mag vrienden of familie in huis ontvangen, wel buiten. Het aantal gasten op bruiloften en be grafenissen is teruggeschroefd van 50 naar 25. Ook worden mensen opgeroepen de county Dublin niet te verlaten, om zo besmettingen in de rest van het land te voorkomen. Verdubbeling De Britse regering is aan het na denken over strengere maatrege len, die mogelijk komende week van kracht worden. Er komen nu dagelijks meer dan vierduizend besmettingen bij. En als er niks ge beurt, wordt elke acht dagen een verdubbeling van dat aantal ver wacht. Het is de bedoeling dat de scholen en kantoren openblijven, maar dat het openbare leven wordt ingeperkt. Dat betekent dat een deel van de vrijetijdssector dicht moet en dat er gesleuteld gaat wor den aan de openingstijden van pubs en restaurants. Lokaal wor den er veel strengere maatregelen genomen. Zo mogen inwoners van de steden Newcastle en Sunder- land niemand meer buitenshuis ontmoeten. In Denemarken moeten vanaf dit weekend alle horecagelegenhe den om 22.00 uur dicht. Het maxi mumaantal mensen dat met elkaar in een ruimte mag zijn, gaat van honderd naar vijftig. Dit geldt tot zeker 4 oktober. Ook in Tsjechië krijgt de horeca beperkingen op- gelegd. Daar moeten restaurants en cafés sinds afgelopen vrijdag tussen middernacht en 06.00 uur dicht zijn. Ook moeten leerlingen en leraren de komende tijd tijdens de les en in de gangen van de school een mondkapje dragen. De Grieken mogen vanaf van daag niet met meer dan negen mensen bij elkaar zijn. Concert en bioscoopbezoek is verboden, en bij officiële gelegenheden als een doop, huwelijk of begrafenis zijn nog maar twintig gasten toege staan. Kwetsbare groepen die be smet zijn met het virus, zoals mi granten, worden overgebracht naar hotels en daar behandeld. De overheid heeft ook beslist dat de komende tijd 40 procent van de mensen thuis moet werken. En voor 65-plussers geldt dat ze tot 4 oktober maar een beperkt aantal dagen op pad mogen, en de rest van de tijd moeten thuisblijven. Kritiek punt In België wordt vandaag verga derd over nieuwe maatregelen. Opvallend is dat in Brussel, waar 6,4 procent van de tests positief uitvalt, nog steeds geen strengere regels worden opgelegd. De We reldgezondheidsorganisatie han teert 5 procent als kritiek punt. In Portugal is wel harder op de rem getrapt. De Portugezen mo gen elkaar nog wel ontmoeten, maar maximaal met tien perso nen. In cafés en restaurant geldt een maximum van vier mensen per groep. Winkels mogen pas om 10.00 uur open en moeten hun deuren sluiten tussen 20.00 en 23.00 uur, afhankelijk van wat de i In Ierland wordt opgeroepen de county Dublin niet te verlaten lokale overheid beslist. Ook mo gen benzinestations na 20.00 uur geen alcohol meer verkopen. Op merkelijk: binnen een straal van 300 meter van een school mogen mensen met niet meer dan vier personen bij elkaar komen. De Fransen hebben met name op lokaal niveau de regels ver scherpt. In delen van Parijs, Lyon en Marseille zijn mondmaskers *1 verplicht, en op de stranden en in de verzorgingshuizen van Bor deaux en (weer) Marseille zijn ex tra beperkingen ingevoerd. In het hele land mogen groepen niet gro ter zijn dan tien personen. Scholen mogen sluiten als de situatie daar aanleiding toe geeft. En leerlingen van 11 jaar en ouder en de leraren moeten een masker dragen. Ook geldt voor iedereen ouder dan 11 jaar een mondmaskerplicht in af gesloten openbare ruimtes. stellen, maar ik voel wel een Sn- dere vorm van haat voor geluid en mensen. Zo raak ik zeer geïrriteerd als ik weer een of andere complot denker dom hoor orakelen over zijn coronatheorietjes. Ik voel daarnaast een enorme af keer voor mannen die alles wat vrouwen zeggen of doen luidruch tig afserveren. Daar is trouwens ook zo'n duur woord voor, name lijk misogynie, ofwel vrouwen haat. bij voor- Ontploffen als iemand smakt of serieus overwegen om een kussen op het hoofd van je vent te drukken als-ie weer eens ligt te snurken. Een vriendin heeft ooit woest een paar appels naar haar man gegooid, alleen om dat de lieverd chips zat te eten op de bank. Misofonie heet deze aandoe ning. Een hoogleraar psychiatrie van het Amsterdamse UMC deed er onderzoek naar en won er vo rige week de Ig Nobelprijs mee. Dat is een prijs voor onderzoek dat in eerste instantie grappig aan doet, maar toch aan het denken zet. Want er valt natuurlijk niks te lachen als iemand zó boos wordt van geluiden die mensen nu een maal maken als ze gewone dingen doen zoals eten, ademen, bewegen of niezen - nou ja, dat laatste is in deze tijd dan weer niet zo gewoon. Eigenlijk is mi- sofonie een vorm van mensenhaat. jfAVata maandag 21 september 2020 GO Mensenhaat Aanpassingen in het eigen ri sico voor de zorg en meer hui zen. Die twee zaken maken deel uit van het gisteren ge presenteerde verkiezingspro gramma van D66. Hanneke Keultjes Rotterdam Europa zet zich schrap, het virus laait overal op Nederland is niet het enige land dat strengere coronamaatrege len neemt. Overal in Europa is het virus aan een opmars bezig. Opvallend is dat ieder land op nieuw zijn eigen specifieke lo kale maatregelen treft. Mark van Assen Brussel FOTO'S AP, EPA, BELGA, AFP Zelf kan ik me er weinig Spanje Ierland Griekenland Denemarken rPOLlTï POLI Tl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6