5 We zeiden: 1opde100 gaat dood. Dat zouden er dan deze week640 zijn. Dat aantal halen we gelukkig niet Kunnen ziekenhuizen nu meer coronapatiënten redden? Ongewild werd gepionierd met diverse medicijnen, zegt Diederik Gommers, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Inten sive Care (NVIC). ,,Dat is nu echt anders. We hebben virusremmers (remdesivir, red.) en herkennen veel beter de grofweg twee types coronapatiënten. De eerste groep krijgt last van bloedstolsels, zij krijgen bloedverdunners, soms al thuis. De andere groep heeft last van een overreactie van het af- weersysteem, aan hen geven we steroïden, zoals dexamethason. Uit studies blijkt dat dat de sterfte met wel 30 procent kan verlagen.'' De gemiddelde ligduur van co ronapatiënten op de intensive care is flink afgenomen. Van bijna 21 dagen in het voorjaar, naar 16 da gen in de zomer. ,,Die daling schept ruimte'', zegt Gommers. Dit voorjaar was er volop discussie over triage: wie moet er gered worden als voor twee patiënten maar één bed beschikbaar is? Dat zwarte scenario lijkt voorlopig ver weg. Tegelijk met een daling van de gemiddelde leeftijd, van 64 tijdens de eerste golf naar 60 nu, steeg het aantal tachtigers op de ic. Een te ken dat ook voor hen gewoon een ic-bed beschikbaar is, stelt Gom- mers. Pakken verpleeghuizen het anders aan? Veel ouderen die overleden aan corona, woonden in een verpleeghuis: ruim 5400 van de bijna 9000 overledenen ontvingen 'langdurige zorg', stelt het CBS. Verpleeg huizen bleken niet berekend op het dodelijke virus. Inmiddels lijkt de situatie onder con trole. Gemiddeld overlijdt dagelijks ongeveer één bewoner aan corona, blijkt uit het corona dashboard, en worden enkele tientallen bewo ners positief getest. ,,Het aantal nieuwe besmettingen is heel be perkt'', zegt Mireille de Wee van ouderenzorg koepel ActiZ. ,,We hebben veel geleerd van de eerste fase. Er is geen tekort meer aan bescher mingsmiddelen. Als een cliënt of medewerker besmet is, kunnen we preventief testen.'' In de meeste verpleeghuizen mogen bewoners weer bezoek ontvangen, al wordt dat bezoek drin gend gevraagd afstand te houden. Het bezoek- verbod dat zoveel leed veroorzaakte, is opgehe ven en zal ook nooit meer als algemene maat regel worden opgelegd, beloofde het kabinet. De Wee: ,,Elk verpleeghuis maakt bij een uit braak nu zijn eigen afweging. Als er geen men sen met dementie wonen, zijn minder ingrij pende maatregelen nodig omdat je bewoners goed kunt instrueren en isoleren. Mensen met dementie kunnen zelf niet aangeven of ze klachten hebben. Dan kan preventief testen nodig zijn.'' De maatregelen in verpleeghuizen verschillen per regio. In gebieden met veel be smettingen wordt bezoekers en personeel soms gevraagd mondmaskers te dragen. Krijgen we minder virus binnen nu we afstand houden? In theorie kan dat zeker, maar er is geen hard bewijs voor, zegt viroloog Ab Osterhaus. ,,We zagen in de beginperiode artsen en verpleegkun digen die erg ziek werden nadat ze zonder be schermingsmiddelen mensen met corona behan delden. Maar er moet echt meer onderzoek ko men.'' Na een studie onder meer dan 1000 patiën ten, gepubliceerd in The Lancet, stelden onder zoekers vast dat hoe meer virus, des te groter de kans om te sterven. Viroloog Marion Koopmans (Erasmus MC) waarschuwt voor te snelle conclu sies: ,,Dit artikel toont maar een klein effect, waar andere studies veel grotere variaties laten zien.'' Ook in de dagelijkse Nederlandse praktijk ziet ze een ander beeld: ,,Bij studenten die positief tes ten, treffen we juist heel hoge viral loads aan. Zij hebben echter heel milde klachten.'' 5. Is er iets veranderd in de groep mensen die is besmet? Dat is moeilijk met cijfers te staven, omdat er dit voorjaar veel minder werd getest. Tegen over de 1 miljoen mensen die (naar schat ting) corona kregen, stonden slechts 41.000 officiële gevallen. Dat was dus het topje van de ijsberg, dat vooral bestond uit te zware en oudere patiënten. Met het huidige testbeleid is een veel groter gedeelte van de 'coronapi ramide' zichtbaar. Ook mensen met lichte klachten komen in de statistieken, vaak zijn dat jongeren. Ongeveer 85 procent van de positieve tests wordt inmiddels vastgesteld bij mensen jonger dan 60 jaar. Eén ding staat vast. In de tweede golf raken weinig ouderen besmet. Ter vergelijking: in de laatste week van maart werden 1600 zeventigers positief getest. Afgelopen week 247, terwijl het test beleid nu juist ruimer is. Daardoor zitten er meer 'lichte' gevallen bij. Kortom: het aantal ouderen met echt serieuze klachten ligt nog lager dan 247. Dat komt onder meer doordat zij zich beter aan de coronaregels houden. 7. Hebben we te maken met een mildere virusvariant? Het is een populair gespreksthema aan de stamtafel van hobbyvirologen: is er een nieuwe coronavariant? Het span nende antwoord luidt: ja, eigenlijk wel. Er is een virusmutatie die 'de boel overneemt', zoals Marion Koopmans het noemt. Het gaat om de Spike D6i4G-variant, zo genoemd omdat de mutatie zich voordeed bij een van de uitsteeksels van de 'kroon' van het coro navirus. Deze versie ging al langer rond, maar uit 'dna-onderzoek' is gebleken dat hij echt do mineert. De reden: hij is besmettelijker en 'wint' dus van anderen, zegt Koopmans, die de coronastambomen onderzoekt. ,,Zulke mutaties ontstaan per toeval, we onder scheiden er nu meer dan tweehonderd we reldwijd. Virussen vermenigvuldigen zich in cellen van de gastheer, daarbij ontstaan soms 'slordigheidsfoutjes' bij het kopiëren. Dan kan er een mutatie komen.'' De million dollar question: is deze mutatie milder of juist dodelijker? En: werken de nu ontwikkelde vaccins als het virus verandert? Dat is onderzocht, zegt Koopmans: ,,Er is geen effect op vaccinaties en ook geen ver band met een mildere of ernstigere ziekte.'' 9. Zijn de huidige maatregelen nodig? Als zoveel dingen beter gaan dan toen, is het dan nodig om meteen fors te reageren op een stijging in het aantal besmettingen? Experts waarschuwen: te vroeg juichen is riskant. Zij zien ook dat ouderen minder vaak besmet raken, en zien vooral daarin een oorzaak voor het lage aantal slachtoffers. Tegelijk wijzen ze op een wetmatigheid: als grote aantallen jongeren be smet raken, zullen ze uiteindelijk ook ouderen aansteken. Het is de vaste route bij een infectie ziekte, stellen ze. ,,Ik snap de bezorgdheid'', zegt intensivist Peter van der Voort. ,,Aan de andere kant hebben we gezegd dat het beleidsdoel is dat de situatie in de ziekenhuizen hanteerbaar is. Dat is die nu, dus in die zin hoefje niet drastisch in te grijpen. Maar dat is een politieke afweging.'' Het probleem is, zegt hij, dat je pas achteraf weet wat je had moeten doen. Dit voorjaar schrok Nederland ook pas wakker toen het bijna te laat was. Virussen gedragen zich exponentieel. Eén patiënt besmet er 2, dat worden er 4, 8, 16, enzovoort. Het brein kan daar moeilijk mee om gaan. Of, zoals een Amerikaanse wetenschapper het zegt: ,,Je denkt dat je de situatie prima onder controle hebt, tot vlak voor het moment dat je de situatie helemaal niet meer onder controle hebt.'' maandag 21 september 2020 GO Voor de mensen die tóch in het ziekenhuis belanden, is het per spectief inmiddels ook anders. Dit voorjaar zochten ic-artsen naarstig naar de beste behande ling. Patiënten werden standaard op hun buik gedraaid en vaak be ademd met hoge druk, zoals ge bruikelijk bij mensen met een longontsteking. De bezoekregeling in mei: met bewoners praten vanaf een hoogwerker. FOTO HERMAN STÖVER Experts zien dat mensen die nu besmet raken, gemiddeld jonger en dus minder kwetsbaar zijn dan tijdens de eerste golf. -Jan Kluytmans, OMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5