Van Ierse pub naar plantenwinkel Convenant getekend voor schone Schelde 4 Samenwerking ondernemers Poeldijkstraat Sas van Gent maand dicht LINTJE SASSE BRANDWEERLIEDEN MIJN DORP, Een compleet nieuw uiterlijk, nieuwe exploitanten en ambitieuze plannen. De toekomst ziet er zon nig uit voor de Zonnetrein én voor Grenspark Groot Saeftinghe. De trein gaat mensen op een actieve, culinaire en ontspannen manier kennis laten maken met het grens overschrijdende gebied. Het Hedwige-Prosperproject, het Verdronken Land van Saeftinghe, Prosperpolder-Zuid, Oude Doel- We werkten naast elkaar maar te weinig samen. Terwijl hier troeven liggen polder en de Nieuwe Arenbergse polder vormen samen het grens- park, dat zo'n 4700 hectare groot is. ,,We zitten hier in een prachtig ge bied en hebben het idee dat de Zeeuwse toerist dat nog niet goed kent", legt Martine van Wesemael van Op de Mariahoeve in Nieuw- Namen uit. Toen kwam de Zonne- trein op haar pad. Ze maakte be trokken partijen warm voor dat idee en bracht ondernemers in en rond het grenspark bij elkaar. Daar HOOFDPLAAT De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten zetten zich in om samen zwerfvuil in en rond de Schelde aan te pakken. Het sa- menwerkingsconvenant Schone Schelde werd zaterdagochtend ondertekend door Hulst, Terneu- zen en Sluis. Vorig jaar ondertekenden 28 partijen het verdrag Schone Schelde, onder wie Rijkswater staat, diverse Zeeuwse overheden, onderwijsinstellingen, bedrijven en stichtingen. Door te tekenen, erkennen de ondertekenaars dat zwerfvuil een probleem is en dat ze samen willen werken om dat in en rond de Schelde aan te pakken. werd enthousiast op gereageerd: ,,We werkten naast elkaar, maar te weinig samen. Terwijl hier troeven liggen", zegt Alexander Cerpentier van B&B Arenberghoeve. Arrangementen Naast Op de Mariahoeve en de Arenberghoeve sloten aan Neder landse zijde B&B Het Verborgen Geluk, café Het Verdronken Land, lunchroom The Captains Coffee en Voedselbron Graauw aan. Vlak over de grens doen rundveebedrijf Saef- tingerhof, IJshoeve De Boey en camping Fort Bedmar mee. Samen kochten ze de Zonnetrein. Het treintje, dat sinds 2014 door Hulst reed, zat begin dit jaar zonder be stuur en moest gerepareerd wor den. De trein heeft een opknap beurt gekregen en is voorzien van foto's die de pijlers van het grens- park laten zien: landbouw, natuur en haven. Bij elke ondernemer is een stopplaats en bezoekers kun nen zelf hun route samenstellen. Daarnaast zijn er arrangementen met een thema. De ondernemers hopen dat nog verder uit te breiden. ,,Het is niet uitgesloten dat er nog haltes bijkomen", zegt Cerpentier. De Zonnetrein begon ooit om kinderen naar school en opvang te vervoeren en werd een geliefd uitje voor ouderen. Dat sociale aspect blijft. Op maandagochtend rijdt de Zonnetrein vanaf woonzorgcen trum De Blaauwe Hoeve door de polder, richting de Hulster markt. Afgelopen weekend reed het treintje gratis rond voor bezoekers van de streekproductenmarkt aan de Bierkaai. De trein is te boeken, ook als taxi, via zonnetrein-grootsaeftinghe.eu. Wethouder Adri Totté is er blij mee: ,,Ik ben overtuigd van het suc ces." De Zeeuws-Vlaamse gemeenten sluiten daar nu bij aan. In het dorpshuis van Hoofdplaat zetten wethouders Gino Depauw (Hulst), Ben van Assche (Terneu- zen) en Rian de Feijter (Sluis) za terdag hun handtekening. Opruimacties Een uitgelezen moment, want meteen daarna ging de opruimac- tie Schone Schelde van start, in het verlengde van World Clean Up Day. Op het strandje van Hoofdplaat, op het strandje van de Westbeer in Terneuzen en op de zeedijk bij Ossenisse werden op- ruimacties gehouden. Donatha van Dijk heeft het al meegemaakt. Mensen die niets vermoedend binnenstappen in hun zaak aan Nieuwstraat 30a, meteen een biertje bestellen en dan pas zien dat de hele zaak vol staat met planten. Irish Pub Rebels kreeg de afgelopen tijd een meta morfose. ,,Maar we wilden de warmte van de pub behouden", vertelt Donatha. Het is er nog net zo huiselijk en gezellig als voor heen, maar de bar is nu een toon bank geworden. Waar de flessen drank stonden, staan potten en gieters. De biertappen zijn aange kleed met slingerplanten. ,,De tap is nu wel leeg hoor", lacht Dona- tha. Vorig jaar verhuisde het stel vanuit Vlaardingen naar Terneu- zen, om daar Irish Pub Rebels te openen. Ralf: We hebben in heel Nederland rondgekeken naar loca- SAS VAN GENT De Poeldijk straat tussen Sas van Gent en Zelzate-West gaat vanafvandaag een maand dicht vanwege weg werkzaamheden. Dat betekent omrijden tussen Sas van Gent en Zelzate, via de Tractaatweg of via het grondgebied van Assenede. Het wegdek moet worden her steld en daarnaast worden nieuwe goten en doorgroeitegels geplaatst. De gemeente Assenede trekt zo'n 49.500 euro voor het karwei uit. Aan de Westkade wordt on dertussen hard gewerkt, die weg gaat naar verwachting het eerste kwartaal van 2021 weer open. ties en werden verliefd op dit pand." Ze voelen zich op hun plek in Terneuzen. De pub opende in mei 2019 en liep goed. Totdat co- We wilden wel de warmte van de pub behouden in de plantenzaak rona toesloeg. Met het houden van 1,5 meter afstand, zou er maar een handjevol mensen tegelijk in de zaak kunnen zijn. In juni hakten ze de knoop door om het roer om te gooien. Ralf en Donatha keken naar wat er wel kon en het idee voor een plantenzaak lag voor de hand. Bloemstukken Donatha maakte al jaren geperso- naliseerde bloemstukken voor al lerlei gelegenheden, waarbij ze het verhaal van een persoon terug laat komen in het bloemstuk. Donatha Creations heeft naast bloemstuk- ken verschillende tropische plan ten en bloempotten. Ook komen er workshops voor volwassenen en kinderen. Ralf heeft weer an dere talenten: hij maakt houten plantenbakken op maat en toverde het interieur van de pub om tot winkelruimte. Statafels werden omgebouwd tot één lange tafel waar nu tropische planten op staan. Verbintenis Wethouder Jack Begijn verrichtte zaterdag de officiële opening en kreeg meteen een voorproefje van een bijzonder bloemstuk. Dona- tha maakte voor de gemeente Ter- neuzen een bloemstuk waar het euroteken in terugkomt, een witte lijn die aangeeft dat Economische Zaken met alles te maken heeft, een vlechtwerk dat verbintenis symboliseert en ten slotte vleu gels. ,,Die staan voor vrijheid en het starten van een nieuwe onder neming." Donatha Creations is van dins dag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 19.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en daar naast ook op afspraak voor geper- sonaliseerde bloemstukken. maandag 21 september 2020 Grens over met de Zonnetrein VL SAS VAN GENT Zes Sasse brandweerlieden hadden zaterdagochtend een bijzondere start van het weekend. Ze kregen in De Speye een lintje opgespeld door burgemeester Jan Lonink. De zes brandweerlieden zitten al jaren bij de vrijwillige brandweer van de gemeente Terneuzen, post Sas van Gent. Van links naar rechts op de foto: Fred Scholten, 21 jaar brandweerman, Patrick Rasenberg en Rudy Compiet 23 jaar, Hennie Kerpel 29 jaar, Jos Bruggeman 34 jaar en Jo van der Staal. Van der Staal was brandweerman tot vorig jaar ok tober en zette zich bijna 43 jaar in. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Negen ondernemers, aan beide zijden van de Oost-Zeeuws- Vlaamse grens, tillen de Zonne- trein naar een hoger plan. Grenspark Groot Saeftinghe ontdekken kan voortaan per trein en met verschillende arran gementen. Sophie Stockman Hulst -Alexander Cerpentier, B&B Arenberghoeve Van een Ierse pub naar een ge specialiseerde plantenzaak. Donatha van Dijk en Ralf van Rees bouwden hun Ierse pub om vanwege de coronacrisis. Sophie Stockman Terneuzen -Donatha van Dijk AARDENBURG De Golfslag Weststraat 37, 14.00-17.00 uur: De Samenkamer, babbelen, lezen en ontmoeten; AXEL De Halle, 15.00 uur: Tai Chi Qi Gong; Gemeentehuis, 09.00-12.00 uur: For mulierenbrigade, hulp bij invullen (over- heids) formulieren; Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Biljarten, gym; BIERVLIET Gymzaal, 09.30-10.30 uur: Body gym; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, Tijdens openings uren, foto expositie over 111 mooiste plek jes in Zeeland; Den Dullaert, 09.00 uur: Workshop schilderen 'de toren van de basi liek'; Grote Markt, 8.30 - 16.00 uur: Weekmarkt; OSSENISSE Hof ter Nesse, 18.30 uur: Wandelclub de Scheldestappers; SAS VAN GENT De Statie, 09.00 uur: Mensendieck oefen therapie; St Albert, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; SLUIS Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; Belfort, 10.00-16.30 uur: Expositie 'Gan- zenwijn', samenwer king vier jonge kun stenaars; TERNEUZEN De Veste, 08.45 uur: Yoga; 12.00- 17.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, 13.30 - 15.00 uur: Taalcafé; Centrum, kermis; IJZENDIJKE Water- vlietseweg 15, 10.00 17.00 uur: Charlotte's Pompoenpad Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check online of telefonisch of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53