II Bredere weg over sluis Hansweert Afval ruimen voor Schone Schelde Verhalen belangrijk voor veteranen 4 Prijs voor bestrijden jeukrups MIJN DORP, MIJN STAD Het mengsel, dat al een paar jaar op de markt is, is vrijdag vanwege de effectiviteit beloond met de duur- zaamheidsprijs van brancheorgani satie Plantum. In combinatie met het uitzetten van wormpjes en het ophangen van vogelhuisjes kan het Op plekken waar het is toegepast zijn veel minder meldingen van overlast tot wel tachtig procent minder nes ten leiden, zegt manager Job Steu nenberg van het bedrijf dat wereld wijd (gras)zaden verkoopt. Larven De 18 verschillende bloemsoorten in het mengsel van Limagrain lok ken natuurlijke vijanden. ,,Larven van bijvoorbeeld sluipwespen en gaasvliegen kruipen in de rupsen en eten deze van binnenuit op. Maar ook nimfen van de wants en het tweestippelig lieveheersbeestje doen zich graag tegoed aan de plaagdiertjes. En de mees - de op een-na meest voorkomende vogel soort in ons land - verorbert ze zo wel met als zonder brandharen." Het mengsel is al op tientallen plaatsen ingezaaid om overlast van de huidirritatie veroorzakende brandhaartjes te voorkomen. ,,Het lost niet volledig het probleem op, maar op de plekken waar het is toe gepast zijn wel veel minder mel dingen van overlast", zegt Steunen berg. ,,Naar de toekomst toe moet je monocultuur voorkomen door ook andere bomen tussen de eiken te planten." Drenthe Niet alle plekken lenen zich even goed voor het inzaaien van de bloe men. ,,Maar het mengsel hoeft ook niet per se onder de bomen te groeien. Op een afstand van 75 tot 100 meter van de eiken heeft het ook nog effect." Vooral in provin cies als Drenthe en delen van Over ijssel waar de eikenprocessierups volgens Steunenberg een gigan tisch probleem is, wordt dankbaar gebruik gemaakt van de natuurlijke oplossing. Proefveld In Zeeland zijn relatief weinig ei kenbomen en wordt het mengsel niet veel toegepast. Wel wordt bij het hoofdkantoor in Rilland de sa menstelling van het mengsel conti nue onder de loep genomen. ,,Deze week hebben we weer een groot demoveld ingezaaid aan de Van der Haveweg, dat volgend jaar bloeit. Iedereen kan dat bekijken, we zul len er ook borden bij zetten die uit leg over het mengsel geven." HANSWEERT De wegen over het sluizencomplex in Hansweert worden verbreed. Grotere voertui gen zoals vuilniswagens en brand weerauto's kunnen daardoor vanaf 30 september makkelijker van de ene naar de andere kant van het kanaal komen. ,,We doen dit naar aanleiding van klachten", vertelt Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. ,,Som- mige auto's moesten wel drie of vier keer steken om de bochten te kunnen nemen." Behalve dat voor de verbreding van de wegen groenstroken worden geasfalteerd, moeten ook enkele hekken, licht masten en slagbomen worden ver plaatst. De wegen over de sluizen mo gen alleen door bestemmingsver keer voor Rijkswaterstaat en de scheepvaart worden gebruikt. Bij fietsers en wandelaars tussen Hansweert en Kruiningen is de route over het sluizencomplex po pulair. Zij hebben weinig last van de werkzaamheden, verwacht De Feijter. Rijkswaterstaat is al enige tijd bezig met werkzaamheden aan het sluizencomplex. Onlangs zijn ook de voegen in de wanden van de kolken (waar de schepen in- en uitvaren) vervangen. Daarmee worden verzakkingen voorkomen. Joeri Wisse Wissenkerke Eigenlijk had haar idee - bij zoveel mogelijk winkels op het eiland lin nen tasjes neerleggen - al lang uit gevoerd moeten zijn. De corona crisis gooide roet in het eten. ,,Het ontwerp is al wel klaar", zegt Mares. ,,Een meisje in de na tuur dat afval opruimt", kan ze al- vast verklappen. Zelf geeft ze met haar zusjes Isa en Madelief gere geld het goede voorbeeld. Ook deze week kwamen de dames weer terug met een goedgevulde vuilniszak. 80 procent van alle afval in zee komt van het land Op het Oosterscheldestrandje bij Wissenkerke liggen zaterdag ochtend behalve een verloren teenslipper vooral kleine stukjes plastic, merkt Mares' volwassen collega Loes Meeuwisse. ,,Maar ook juist die moeten opgeruimd worden omdat ze anders in de ma- gen van vogeltjes terechtkomen", weet ze. Schone Schelde is normaal in maart. ,,Na het stormseizoen en vlak voor het stormseizoen is de beste tijd. Je vindt dan veel aange spoelde troep, zonder dat je de vo gels verstoort", zegt Astrid Meijer van MEC de Bevelanden. Door de corona-uitbraak werd de actie in het voorjaar op het laatste moment afgeblazen. App De organisatie heeft gekozen om in kleine groepjes aan te haken bij de World Cleanup Day. ,,Een groot voordeel is dat je foto's kunt uplo- aden in de app, zodat de organisa tie de herkomst kan achterhalen. Want 80 procent van alle afval in zee, komt van het land." Joeri Wisse Nieuwdorp ,,We moeten ons houden aan de coronaregels. Een defilé dwars door de stad is dan bijna onmoge lijk. Daarom hebben we nu geko zen voor een afgesloten terrein, waar genoeg ruimte is om ander halve meter afstand te houden", zegt voorzitter Sjaak Duine van Stichting Zeeuwse Veteranendag. Op de dag komen normaal ruim 200 veteranen af. ,,Het wordt door de vergrijzing wel minder hoor", zegt Duine. Vooral voor de nog in leven zijnde oud-Indiëgangers is het steeds moeilijker om de dag te bezoeken. ,,Al zijn er toch nog een paar die-hards vandaag bij. De meeste veteranen die aanwezig zijn hebben gediend in Korea en Nieuw-Guinea." Erkenning De alternatieve Veteranendag kende een kort officieel gedeelte. De ruim veertig aanwezigen hiel den een moment stilte om de do den te herdenken. Volgens Duine was het ook vooral een dag om el kaar weer te ontmoeten. ,,Voor een heleboel veteranen is erkenning heel belangrijk. Ze hebben vaak ja ren het idee gehad hun verhaal niet kwijt te kunnen." Ludy de Vos, directeur van het Vetenaneninstituut kan dat beves tigen. ,,Het is heel belangrijk om de verhalen te kunnen delen met elkaar. De verhalen zijn de kern van wat we meenemen uit de mis sie. Dat is wat j e hebt beleefd, maar ook wat je wil delen met de sa menleving die je op pad heeft ge stuurd naar verre landen waar vei ligheid niet zo vanzelfsprekend is als in Nederland." maandag 21 september 2020 Mix van bloemen lokt vijand Waarom zou je overlastgevende eikenprocessierupsen te lijf gaan met speciale branders, stofzuigers of chemicaliën ter wijl je ook de natuur z'n werk kunt laten doen? Met die ge dachte heeft Limagrain uit Ril land een bloemenmengsel ont wikkeld dat als een magneet werkt op natuurlijke vijanden van de 'jeukrupsen'. Joeri Wisse Rilland -Job Steunenberg, manager Limagrain BE M Kinderbur gemeester Mares de Regt trekt een stuk plastic uit het strandje bij Wissenkerke. Haar moeder Yvette helpt een handje. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kinderburgemeester Mares de Regt van Noord-Beveland heeft net als tientallen andere Zeeu wen zaterdag de handen uit de mouwen gestoken voor de actie Schone Schelde. En omdat voorkomen beter is dan genezen, heeft ze een plan be dacht om de aanwas van zwerf afval een halt toe te roepen. Geen defilé en geen kransleg- gingen dit jaar op de Zeeuwse Veteranendag. Door de corona- uitbraak, vond het jaarlijkse evenement in afgeslankte vorm plaats in het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. Daar stond de ontmoeting centraal. Kijk op de site bij /video Veteranendag in Nieuwdorp COLIJNSPLAAT Gal- leryMaritime, 12.00 17.00 uur: Expositie GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie 'Sur Col'; Buurthuis De Pit, 09.30-11.30 uur: Crea-groep voor alle leeftijden; SMWO, 13.30-15.30 uur: Start gespreksgroep 'Om gaan met spannings klachten' voor vrou wen; Pannakooi Goes-Noord, 14.00 15.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; Panna- kooi Goes-West, 19.30-19.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; 19.30-20.30 uur: Voetbalactiviteiten 12-23 jaar; Wijkcen trum De Spinne, vanaf 18.45 uur: Alzheimercafé in het kader van Wereld- Alzheimerdag 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Spor ten 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachts- weg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Masterclass schilde ren van 'Kunst In-per spectief' KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: Liz en Wes spet- terles, baby- en peu- terzwemmen KRABBENDIJKE Ter Weel, 14.45-16.00 uur: Spelmiddag voor senioren; Appelstraat 4, 16.00-17.00 uur: Basketbal voor kin deren van groep 5 t/m 8; YERSEKE MFC Te- haere, 18.45 uur: Bootcamp door Big Difference Lifestyle; Moerplein, vanaf 19.15 uur: Omni-sport Rei- merswaal organi seert conditietrainin gen Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51