4 CORONA DE STAND VAN ZAKEN De gevreesde tweede golf is daar, constateert minister Hugo de Jonge, als we naar het aantal besmettingen kijken. Grote vraag is of de tweede golf net zo hard toeslaat als de eerste: voorlopig vallen er weinig slachtoffers. Mogen we daar hoop uit putten? ok bij de kenners is er af en toe een lichte frons. Bij Jan Kluytmans bijvoorbeeld, lid van het Outbreak Management Team (OMT) en arts-microbioloog in Breda. ,,Ik kijk er met verbazing naar. Volgens het landelijk dashboard lopen er nu 64.000 mensen rond die besmet zijn. We zeiden altijd: 1 op de 100 gaat dood. Dat zouden er deze week dus 640 moeten zijn. Maar dat halen we gelukkig bij lange na niet.'' Vorige week registreerde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) 14 doden. Tegelijk stijgt het aantal besmettingen snel, en worden in en rond de grote steden de teugels alweer aangetrokken. Wat is hier aan de hand? Komt de grote klap nog, of gaat het deze keer echt anders uitpakken? Een verkenning. 1. Zijn de cijfers qua ziekenhuizen en sterfte echt zoveel beter dantoen? cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) laten zien dat corona amper nog invloed heeft op de 'oversterfte', het aan tal mensen dat overlijdt bovenop het ver wachte aantal. Dat ligt al sinds eind april rond de nul. Alleen de hittegolf bracht daar deze zomer kortstondig verandering in. Ook in de ziekenhuizen is het verschil groot. Dagelijks zijn er nu enkele tientallen opnames. Op de ic's is het met 3 a 4 nieuwe opnames per dag eveneens rustiger. Tijdens de eerste golf waren dat er op een gegeven moment 100 per dag. Kleine winstwaarschuwing: zeker de laat ste week loopt het aantal ziekenhuisopna mes langzaam op. Bovendien volgen zieken huisopnames een aantal weken na een be smetting. Kijken naar deze data is als kijken naar een ster: je ziet een weergave van iets wat in het verleden plaatsvond. 2. Raken we minder vaak besmet? RIVM schat dat er afgelopen week 64.000 Neder landers rondliepen die besmettelijk zijn. Dit voorjaar, op 22 maart, waren dat er 274.000. Een andere inschat ting van de om vang geeft de anti- stoffentest van bloedbank San- quin, die wekelijks wordt gehouden. Het verschil met toen is groot, stelt microbioloog Hans Zaaijer. ,,Dit voorjaar ging het in een paar maan den tijd van 0 naar 6 procent van de bevolking. Ongeveer 1 miljoen Nederlanders raakten besmet. Deze zomer zien we dat het aantal mensen met antistoffen constant is, iets minder dan 5 procent. We zien véél minder nieuwe patiënten dan tij dens de eerste golf. Die golf was misschien wel tien keer zo groot. Maar let op: Sanquindonors moeten minstens veertien dagen klachtenvrij zijn. Misschien is dit de stilte voor de storm.'' 3. Welke rol speelde de zomer? De zomer is mede oorzaak van het lagere aan tal patiënten, denken experts. ,,De luchtvoch tigheid is lager en mensen zijn meer buiten'', zegt een RIVM-woordvoerder. „Daardoor verspreidt het virus zich minder snel.'' Mogelijk speelt het weer nóg een rol. Sommige wetenschappers denken dat onze weerstand in de winter slechter is. ,,Een lage dosis vitamine D speelt daarbij een rol'', stelt de Gro ningse biomedisch natuurkundige Reindert Graaff. Ons lichaam maakt vi tamine D zelf aan onder invloed van zon licht, dat draagt bij aan een goede werking van het immuunsysteem. „Studies tonen aan dat mensen met een vitamine D-tekort ernstiger ziek worden van corona'', zegt Graaff. Hij wijst op onderzoek in het Duitse Heidelberg waaruit bleek dat coronapatiënten met een vita mine D-tekort vijf keer vaker aan de beademing kwamen en achttien keer zo vaak overleden. Spaans onderzoek concludeerde dat coronapatiën ten die vitamine D kregen significant min der vaak op de ic belandden. Nu de don kere dagen naderen, is het volgens Graaff voor groepen die weinig vita mine D binnenkrijgen extra belangrijk supplementen te slikken. Dat zijn bij voorbeeld ouderen en mensen met een donkere huidskleur. Niet iedereen is van de werking overtuigd. Het RIVM laat weten 'niet actief bezig te zijn met vitamine D in relatie tot Covid-19'. Volgens het Voedings centrum is onvoldoende aangetoond dat extra vi tamine D het risico op infectie met corona ver mindert. Peter van der Voort, hoofd intensive care UMC Groningen: ,,In theorie klopt het, maar op de ic's lukt het niet om het echt hard te maken.'' maandag 21 september 2020 GO Slaat tweede besmettingsgolf net zo hard toe als de eerste? Premier Rutte op de intensive- careafdeling in ziekenhuis Bernhoven in Uden. FOTO ANP Annemieke van Dongen, Niels Klaassen en Sander van Mersbergen Rotterdam De toename van Covid-19-besmettingen vertaalt zich nog niet echt naar een stijging van ziekenhuisopnames en doden. 23 mrt Verscherping maatregelen (intelligente lockdown) 15 mrt Sluiting scholen, horeca 11 mei Openstelling: - basisscholen en kinderopvang - bibliotheken - niet-contact- buitensporten 1 juni Openstelling: - buitenterrassen horeca - voortgezet onderwijs - bioscopen/theaters/ -horeca (max. 30 pers.) - musea Mondkapjesplicht ov 20 september Maatregelen in 6 regio's: - horeca sluit om 01.00 uur - groepen max. 50 personen 1 juli Openstelling: - sportscholen, sauna's bioscopen/theaters -horeca max. 100 Besmettingen Positief getest MAART APRIL MEI JUNI JULI AUG SEP Ja. Sinds 1 juni telde het RIVM ongeveer 600 ziekenhuisopnames en 300 sterfge vallen. Eind maart werden deze aantallen op één gemiddelde dag genoteerd. Ook Hoewel we volgens het kabinet qua besmettin gen in een tweede golf zitten, liggen de aantal len een stuk lager dan in het voorjaar. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4