'Donny gaf ons een beetje hoop' Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! Activeer nu gratis PZC. NL/GO AL ALE RT (FOX) 8 Ghanees is uitblinker in zege op RKC (3-0) De ergernis droop van het gezicht van trainer Ole Gunnar Solskjaer, toen hij aanschoof voor de virtuele persconferentie op Old Trafford. Na het erbarmelijke optreden van Manchester United tegen Crystal Palace veegde de Noor de vloer aan met zijn team. Alleen debutant Donny van de Beek kreeg een voor zichtig compliment voor zijn doel punt, een fraaie schuiver met de binnenkant van de schoen. ,,Donny gaf ons een beetje hoop", zei de coach zonder te lachen. ,,Hij is slim, ziet waar de ruimte ligt en voelt precies aan waar hij moet staan in het strafschopgebied." Veelzeggend was dat de vraag over de debutant, die een halfuur speel tijd kreeg, pas na een minuut of vijf werd gesteld. De Britse media leg den eerst het dramatische spel van zijn nieuwe ploeg onder het ver grootglas. ,,We moeten goed in de spiegel kijken", bitste Solskjaer. Pundits zoals Gary Neville gin gen los over het aankoopbeleid van directeur Ed Woodward. „Waarom heeft hij niet meer spelers vastge legd?", foeterde Neville. Over Van de Beek repte hij met geen woord. Alleen op talkSPORT stond com mentator Sam Matterface even stil bij Van de Beek. ,,Ik heb hem bij Ajax veel gezien en eenmaal in het strafschopgebied slaagt hij er altijd in om de bal met de binnenkant van zijn voet in het doel te plaat sen." De mooie woorden verdron ken in een oceaan van gal van sup porters op sociale media en sneren van analisten. De Manchester Evening News zag in Van de Beek het enige licht puntje bij United. Hij kreeg een 7 Alleen doelman David de Gea kreeg verder een voldoende. Tijdens het tumultu euze VAR-duel tussen Ajax en RKC (3-0) stak één speler er met kop en schouders bovenuit: Mohammed Kudus. Wie Mohammed Kudus zondag voor Ajax ziet debuteren als linkshalf, kan nauwelijks bevroeden dat de debu tant zich een nieuwe rol eigen aan het maken is. ,,Deze positie is nieuw voor me", legt Kudus in het Engels, met een typisch Afrikaanse tongval, uit. ,,Ik speelde meestal op 10, of in een aanvallendere rol. ,,Maar ik sta open voor nieuwe uitdagingen." Maar goed ook, want hoewel het een vuurdoop tegen de gedoodverfde de gradant RKC betreft, is Kudus op zijn nieuwe positie meteen de absolute smaakmaker bij Ajax. Waar topaan- koop Antony uitblonk in de ouverture tegen Sparta, daar steelt de andere miljoenenaankoop in het eerste thuis duel de show met fraaie passjes, hoog standjes en intercepties. Om de haverklap klinkt er een kla terend applaus voor Kudus. Als hij een jagende RKC'er het bos in stuurt met een onnavolgbare voetbeweging, met zijn mindere rechterbeen de beslis sende treffer van Zakaria Labyad in luidde of accelereert bij zijn eigen zes tien en drie tegenstanders lost. Wat opvalt bij Kudus, is zijn ruim telijk inzicht. Zit er iemand in zijn rug, kiest hij voor de kaats en beweegt hij door. Ziet hij een zee aan ruimte voor zich, dan glipt hij met bal aan de voet tussen twee man door. Zijn beoogde bestemming bereikt de begaafde link- spoot telkens weer. Erik ten Hag stelt dat Kudus niet voor niets voor de basis is gehaald bij Ajax. ,,Hij heeft kwalitei- ten waarmee hij precies in het Ajax- profiel past." De coach ziet echter nog genoeg verbeterpunten. Zo overkomt het Ku dus nog wel eens dat hij zijn tegen stander pas vindt als deze aan de bal komt. ,,Je ziet hem hier en daar nog zoeken naar posities. Daar moet hij nog wennen", aldus Ten Hag, die hoorde dat zijn nieuweling werd ge kroond tot matchwinner. ,,Daar kon ik me wel iets bij voorstellen." Dat daar weinig op af te dingen viel, blijkt uit de cijfers van Opta. Kudus komt tegen RKC het vaakst van alle spelers aan de bal (nauwkeurigheid 92,2 procent), verstuurt de meeste pas ses op de helft van de tegenstander, ziet al zijn vijf tackles en drie dribbels slagen en leidt ook in het versturen van passes op de helft van de tegen stander en het veroveren van de bal. Het vervolg van zijn Europese voet- baldroom in Amsterdam mag er voor alsnog wezen, na ook een veelbelo vende voorbereiding. De virtuoos maakte tot zijn achttiende in Ghana deel uit van de voetbalschool Right to Dream. Het Deense Nordsjaelland ging in 2018 met hem aan de haal, om hem deze zomer voor 9 miljoen aan Ajax te verkopen. maandag 21 september 2020 PM De nederlaag van Manchester United tegen Crystal Palace (1 3) stond een droom-debuut van Donny van de Beek in de weg. Vrijwel niemand sprak na afloop over zijn doeltreffende debuut. Geert Langendorff Manchester Mohammed Kudus houdt wel van een uitdaging Johan Inan Amsterdam Mohammed Kudus snelt langs RKC'er Sylla Sow. De cijfers van Opta bevestigden dat de Ghanese nieuweling de beste op het veld was. FOTO BSR AGENCY \SPORTSX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40