21öfL 2 Jonge Sloveen voorziet de Tour van een daverend slotakkoord en staat nu al in Tadej Pogacar, die vandaag zijn 22ste verjaardag viert, is vanaf nu sportgeschiedenis. En hoe. Met zijn historische comeback reed de Sloveen zich in het collectieve Tourgeheugen. We zagen al zijn kanten de afgelopen drie weken. Zoetemelk in ziekenhuis Parijs WIELRENNEN De op één na jongste winnaar ooit TOUR DE FRANCE 2020 DANIEL DWARSWAARD IHet jongetje 22 jaar dus, al zou je het ook geloven als hij 17 zou zijn. Zo dra Tadej Pogacar zijn zonnebril en helm afzet, zie je een jongetje. Een guitig, onschuldig gezicht. Bleekjes, glad, zacht, vaak een lach. Als hij zaterdagavond na die meesterlijke tijdrit op La Planche des Belles Filles een gymzaal vol journalisten betreedt, begint hij te blozen. Als hij tijdens het praatje even stilvalt, verontschuldigt hij zich. ,,Sorry. Ik weet niet wat ik nu allemaal mee maak.'' Het is te groot voor hem, het cir cus dat om zijn persoon losbarst zo dra hij zeker weet dat hij de Tour heeft gewonnen. Het is twee uur chaos om hem heen. Hij is er niet op voorbereid. Een minuutje of twee heeft hij zijn vriendin aan de lijn gehad. ,,Ik wilde mijn ouders nog bellen, maar het bereik op deze berg is slecht.'' 2 De ster Hij hoort de namen vallen. Eddy Merkcx, Bernard Hi- nault, Laurent Fignon. Wielerle gendes die net als hij meteen de Tour wonnen bij hun debuut. Vanaf vandaag zal geen dag meer het zelfde zijn voor Pogacar. Op de fiets, maar ook daarnaast. Als 'Poga Star' staat hij op de voorpagina van L'Équipe. Een ster op twee wielen. AANGEREDEN Hij heeft er nooit rekening mee ge houden. ,,Toen het wielrennen voor mij serieus werd, was het doel om ooit een keer mee te doen aan de Tour de France. Aan winnen had ik nooit gedacht.'' Tien jaar geleden zag hij voor het eerst wat de Tour was, voorheen had hij geen idee. ,,Ik juichte voor Contador en Schleck.'' Pogacar is vanaf nu ook een ster. Al heeft hij er zelf voorlopig nog helemaal niets mee. ,,Laat mij maar die jongen uit Slovenië blijven, met twee zussen en een broer." 3 De rivaal Ergens doet het Pogacar ook wel pijn. Dat hij juist zijn landgenoot moet verslaan om de Tour te winnen. Bovendien is Pri- moz Roglic een vriend van hem. Het is geen spel, maar oprecht. Ze mogen elkaar. Heerlijk even Slo- veens praten. Pogacar noemt Roglic 'de beste renner van deze Tour'. Hij zegt het terloops, zonder te besef fen dat hij dat uiteindelijk toch echt zelf is. ,,Ik heb zoveel respect voor hem. Ik voel met hem mee dat hij de Tour op deze manier verliest. Dat is heel zwaar voor hem.'' 4 De kannibaal Alles is voor 'Pogi'. De gele trui, de witte trui voor beste jongere. De bolletjestrui graaide hij zaterdag op weg naar het hogere doel ook nog even mee. En drie rit- zeges natuurlijk. Op de fiets doet niets denken aan dat jongetje ach ter de tafel. In Parijs mocht ook Sam Bennett nog even naar het podium, om de groene trui op te halen. Ver- der was het de grote Pogi-show. Als gezicht van een nieuwe generatie wielrenners. Pogacar is de jongste naoorlogse Tourwinnaar. Tel daar Egan Bernal (23), de winnaar van vorig jaar, en het Belgische supertalent Remco Evenepoel (20) bij en de toekomst is geschetst. Richie Porte, nummer 3 van deze Tour en een routinier van 35, werd ernaar gevraagd. De Australiër lachte. Hij ziet weinig kansen meer voor zichzelf. ,,Die gasten zijn van een andere planeet.'' Met Pogacar (22), Bernal (23) en Evenepoel (20) is de toekomst geschetst 5 De kopman Op de top van La Planche des Belles Filles was de knuffel in tens. Matxm Joxean Fernandez kneep zijn kopman bijna fijn. Mat xm is een van de bazen van UAE Team Emirates, de ploeg die dank zij de Arabieren na Ineos het hoog ste budget van het profpeloton heeft. De 50-jarige Spanjaard heeft een discutabele reputatie. Hij werkte onder meer samen met Le onardo Piepoli, Denis Mensjov, Juan José Cobo, Riccardo Ricco en Iban Mayo. Allemaal renners die in het verleden vanwege dopingge- bruik geschorst zijn geweest. Ook UAE is niet van onbesproken gedrag. De Kroaat Kristijan Dura- sek werd in mei 2019 voor vier jaar geschorst wegens zijn betrokken heid bij 'Operatie Aderlass'. De Zwitser Mauro Gianetti, ook deel uitmakend van het management van UAE, raakte als renner in coma door dopinggebruik en stond jaren lang met Matxm aan het roer bij Saunier Duval en later Geox-TMC. 6 De onbevangene Hij was de enige die zich deze Tour kon ontworstelen aan de dominantie van Jumbo- Visma. Ploegleider Allan Peiper heeft een interessante theorie: dat Pogacar in de waaierrit naar Lavaur 1.20 minuut verloor, is achteraf be keken zijn grote geluk geweest. En misschien uiteindelijk wel cruciaal voor de eindwinst geweest. ,,Een geluk bij een ongeluk. Zo kon Tadej onder de radar blijven. Hij kon in de schaduw rijden van Jumbo- Visma'', zegt Peiper. En steeds 'stie kem' wat tijd terugpakken, omdat Roglic niet op iedereen kon reage ren. Het leidde ertoe dat Pogacar ta melijk onbevangen de strijd kon aangaan. De aanloop naar de tijdrit van zijn leven was ontspannen. Pei- per: ,,We hadden de klim naar La Planche des Belles Filles al eerder bestudeerd. Afgesproken welke versnellingen hij op welk punt zou rijden. Hij heeft daardoor heel lang uitgeslapen. Hij was relaxed.'' Uitgerust genoeg in elk geval om op ondubbelzinnige wijze wieler- geschiedenis te schrijven. maandag 21 september 2020 PC i^c Pogacar (foto links), die vandaag 22 is geworden, is de op één na jongste Tourwinnaar. Alleen de Fransman Henri Cornet (foto rechts) was, in de tweede Ronde van 1904, jonger: 19 jaar+352 dagen. Poga car verdringt Luxemburger Frangois Faber (22 jaar+187 dagen in 1909) als op één na jongste Tour-winnaar. Egan Bernal zakt naar plaats 4 in deze statistiek met zijn 22 jaar en 196 dagen bij de editie van vorig jaar. De zes gedaantes van @DanielDwars Ronchamp PARIJS Joop Zoetemelk (foto) ligt met meerdere botbreuken in een zie kenhuis in Parijs. De oud-wielrenner werd door een auto aange reden terwijl hij aan het fietsen was. De 73-jarige Zoetemelk zou in de Franse hoofdstad aanwezig zijn bij de laatste etappe van de k Tour. Zijn vrouw liet Jr weten dat hij bij be- wustzijn was. In het zie kenhuis bleek de Tour winnaar van 1980 beide armen en een been te heb- gebroken. (van een discutabel team) Op de site van deze krant vindt u meer nieuws en ook video's over de Tour. Scan deze QR-code en u komt direct bij de nabe schouwing van gisteravond uit. Drie truien won Tadej Pogacar deze Tour: het geel, de bollen- en de witte trui. Sinds Eddy Merckx in 1969 was dit niet meer voorgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34