'Het leven is beter zonder 1,5 meter' Fietsbloggers testen vernieuwde kustf ietsroute uit II 6 Mars tegen coronamaatregelen in Middelburg 14.00 uur: De Loskade loopt snel vol met actievoerders. De meeste lijken elkaar te kennen. Er worden handen geschud. Anderen omhel zen elkaar. Ze komen overal van daan, uit Zeeland, maar ook van buiten de provincie, zoals Rotter dam en Den Haag. De sfeer is ge moedelijk. Hun boodschap van vanmiddag staat op vlaggen, borden en T- shirts. 'Corona is een leugen', 'Overheid maffia', 'Stop de lock- down', 'Ik ben wakker, u ook?', 'NOS fake news', 'Koester je im muunsysteem en niet je angst'. Een man deelt A4'tjes uit. Het blijkt een Als we wéér worden neergezet als racisten, beginnen we een zaak tegen jullie pamflet van de nationalistische partij Identiteit Nederland te zijn. 'De elite laat ons barsten', staat er boven. Agenten en toezichthouders houden ondertussen op gepaste af stand alles in de gaten. 14.35 uur: Nadat de laatste deelne mers zijn gearriveerd, zet de stoet zich in beweging. Een man in een bruine pij gaat voorop. Hij draagt het deksel van een kleine doodkist, met de tekst 'Vrijheid, democratie en veiligheid vermoord door wan beleid'. Erachter tonen twee deel nemers een groot spandoek: 'Spoedwet dictatuur'. De mars voert via de Segeers- straat en Lange Delft naar de Lange Jan, om dan vervolgens via de Nieuwe Kerkgang terug te keren naar de Loskade. De deelnemers schreeuwen zich schor aan kreten die het niet per se van hun diep gang moeten hebben: 'Wij zijn Ne derland', 'Wat willen wij? Vrijheid! Wanneer? Nu?', 'Rutte rot op'. Maar ook pedofielen moeten het verbaal ontgelden, al blijft het verband met het coronavirus onduidelijk. Bespot In de binnenstad slaat het publiek verwonderd de passerende stoet gade. Menigeen schudt meewarig het hoofd. Anderen kijken geamu- seerd toe. Een enkeling steekt zijn duim op. Een vrouw die met mondkapje op langsloopt, wordt door de demonstranten bespot. Hier en daar klinkt ook gemopper, maar echte wanklanken blijven uit. 14.55 uur: Terug op de Loskade. Het wachten is op de sprekers. De aan wezige journalisten worden onder tussen met argwaan bekeken. ,,Ben je wel objectief?", wordt keer op keer gevraagd. ,,Als we wéér wor den neergezet als racisten, begin nen we een zaak tegen jullie", waar schuwt een van de organisatoren. ,,We zijn niet extreemrechts. We zijn gewoon mensen uit Nederland die opstaan voor onze toekomst, 15.05 uur: Sylvia van Doorn is als eerste van een reeks sprekers op het bankje op de kade gaan staan. Ze draagt een hoodie met de tekst 'Free hugs - het leven is beter zon der 1,5 meter'. Ze is boos, omdat ze tijdens de mars weer eens voor complotgek is uitgemaakt. ,,Er is geen complot als je bewijs hebt. En er is zo ongelooflijk veel bewijs. Maar mij verklaren ze liever voor gek. Voor mij is de waarheid be langrijker dan de naam die je me geeft." Bill Gates is wat haar betreft de grote boosdoener. Die heeft via het coronavirus 'dood en verderf gezaaid' om iedereen aan een kwaadaardig vaccin te helpen. ,,Ik bepaal zelfwel wat goed voor mij is. En ik weet wat goed voor mij is, want het gaat over mij." Van Doorn is 'lovecoach'. ,,Het is nu zo ontzettend lastig om mijn werk te doen, om mensen te helpen de verbinding met zichzelf te zoe ken. Ik denk erover om een escort- vergunning aan te vragen, want dan mag ik jullie wél allemaal aanraken en knuffelen. Ik ben een misschien een druppel op de gloeiende plaat, maar elke druppel vult uiteindelijk de emmer. Ik weiger te leven in een wereld die alleen met boosheid naar elkaar kan kijken. Ga dus voor jezelf, ga voor de liefde en fuck de rest." Het Landelijk Fietsplatform lan ceerde deze zomer de vernieuwde LF-kustroute, een langeafstand fietsroute die loopt van Cadzand- Bad tot Bad Nieuweschans in Gro ningen. Afgelopen weekend deden bloggers en fietssters Laura Maat en Irene Maaskant uit Rotterdam Zee land aan ter ere van de promotie van die route. Ze werden ontvan gen op Strandpark de Zeeuwse Kust in Renesse door onder ande ren gedeputeerde Dick van der Velde en wethouder Daniël Joppe van Schouwen-Duiveland. De gedeputeerde en de wethou der waren beiden zeer enthousiast over deze mooie promotie voor Zeeland. Van der Velde: ,,Als pro- vincie hebben wij in ons beleid veel aandacht voor fietsen. Het is fantas tisch dat we met deze route weer een stap hebben gezet in de promo tie van Zeeland als fietsprovincie. We doen hard ons best voor die vijf sterren en gaan daar ook in 2021 weer voor." Laura en Irene begonnen zater dag in Cadzand en maakten een tussenstop in Renesse. Ze fietsen in tien dagen de route van 610 kilome- Op dit stuk van de route hebben we zoveel mooie natuur gezien ter, zo'n zestig kilometer per dag. Irene: ,,We maken elke dag een ver slag van de tocht. We beschrijven de dingen die er echt uitspringen en hoe we de route ervaren. Ook proeven we onderweg de lokale specialiteiten." Ze staan nog iedere keer versteld van hoe mooi en bijzonder Neder land is. Laura: ,,Op dit stuk van de route hebben we zoveel mooie na tuur gezien en een heel afwisselend landschap. Je ziet het steeds veran deren. Onderweg kijken we waar we leuke plekken zien om te stop pen. In Burgh-Haamstede stopten we bijvoorbeeld bij Bakkerij Sonne- mans. Grappig ook om mee te ma ken hoe snel we op dat soort mo menten aanspraak hebben." De avonturen van Laura en Irene zijn te volgen op www.onabike.nl maandag 21 september 2020 Ruim honderd mensen demon streerden zaterdagmiddag in het centrum van Middelburg tegen de coronamaatregelen. De 'vrijheidsmars', georgani seerd door Zeeland in Opstand, verliep zonder wanklank. Rolf Bosboom Middelburg -Een van de organisatoren van de 'vrijheidsmars' voor onze kinderen." Vlnr: Wethouder Daniël Joppe (Schouwen-Duiveland), fietsblog gers Irene Maaskant en Laura Maat, gedeputeerde Dick van der Velde en Jan-Joost van Eeuwijk. foto marieke mandemaker Mariska den Hartog Renesse -Laura Maat, fietsblogger Kijk op de site bij /video Mars tegen coronamaat regelen: 'Het klopt niet' De stoet gaat door de Stationsstraat in Middelburg. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26