Zeeuwse debuutfilm Hazegrauw meteen in de prijzen II Ondanks succes mag dit niet het 'nieuwe normaal' zijn voor Film by the Sea 'Vrijheidsmars' tegen coronamaatregelen Gemoedelijke demonstratie Ondanks alle beperkingen viel de publieke belangstelling voor het filmfestival allesbehalve tegen. ,,We waren van een veel somberder sce nario uitgegaan", zegt Doense. Er was zelfs rekening mee gehouden dat de bezoekersaantal len 20 procent van gebruikelijk (rond de 45.000) zouden zijn. ,,Ik denk dat we uiteindelijk op 40 tot 45 procent uitkomen." Film by the Sea kreeg veel waar dering omdat het besloot deze edi tie toch door te laten gaan. De opzet moest enigszins aangepast worden, maar de festivalsfeer was er zeker, inclusief de gebruikelijke competi ties, diverse gasten, talkshows, mu ziek en speciale voorstellingen. In heel zwaar weer Hoewel Doense voldaan terugkijkt, mag dit niet het 'nieuwe normaal' zijn voor het festival, zegt hij. ,,Om te beginnen is de vraag: kan Cine- City wel een tweede coronajaar aan? Het antwoord daarop is: nee. De bioscoop is onlosmakelijk verbon den met Film by the Sea, maar zit in heel zwaar weer, net als alle biosco pen in Nederland. Daar moet snel iets veranderen, anders gaat het niet goed." „Bovendien is het ontzettend moeilijk om een editie als deze ge financierd te krijgen." Dat Film by the Sea kon doorgaan, is vooral te danken aan de 'coulance' van over heden, fondsen en sponsors. „Ieder een was nu bereid ons extra te steu nen, maar er werd meteen ook al ge vraagd: hoe doen jullie dat volgend jaar?" Drive-in en drijf-uit De beperkingen die het coronavirus oplegde, zorgde voor creatieve ini tiatieven, zoals de drive-inbioscoop in de Machinefabriek, een filmcon cert in de Sint Jacobskerk en - afge lopen vrijdag en zaterdag - een film voorstelling ('Drijf-uit') op de Wes- Het is ontzettend moeilijk om een editie als deze gefinancierd te krijgen terschelde Ferry. Dat smaakt naar meer. ,,Zeker de ferry moet terugko men", zegt Doense, die zelf niet meekon vanwege zijn andere bezig heden op het festival. ,,Ik zag hem wel langsvaren en dacht: dMr wil ik op zitten." Voor het eerst fungeerden Goes, Terneuzen, Middelburg, Zierikzee, Oostburg en Bergen op Zoom als 'satellietsteden' van het festival. De filmtheaters presenteerden van donderdag tot en met zondag een selectie van het aanbod van Film by the Sea. ,,De bezoekersaantallen wisselden enorm", zegt Doense. ,,Maar als het even kan willen we het volgend jaar weer doen, want ik vind het goed om Film by the Sea op deze ma nier provincie- breed te trek ken." Ook was er een online filmzaal, via de dienst Picl. ,,Die is helaas niet zo goed bezocht. Toch vonden we het in deze tijd noodzakelijk om deze mogelijkheid te kunnen bie den. Ik ben heel blij dat we dat heb ben gedaan." Coronaconstaternatie Doense prijst de medewerkers van het festival en van CineCity. ,,Het is ongelooflijk om te zien hoe die als één machine het festival hebben ge trokken." Daarnaast gedroeg het publiek zich voorbeeldig. ,,Er is één keer wat coronaconsternatie ge weest, omdat er te hard werd gezon gen. Maar verder heeft iedereen zich keurig aan de regels gehouden. Wat dat betreft heb ik alleen maar be grip en mede werking erva ren." It I maandag 21 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 6 Corona-editie festival oogst lof VLISSINGEN Remco Texer spreekt zijn dankwoord uit. FOTO LEX DE MEESTER taire koos de jury Ik ben er even niet van Maartje Nevejan. Aan alle prijzen is een be drag van 1000 euro verbonden. In aanmerking kwamen nieuwe en recente films die een link met Zeeland hebben. De jury van de Lions Club Vlissingen Film Award bekeek 13 korte fictiefilms. Lieve van Vincent Groos en Barrier van Niels Bour- gonje gooiden ook hoge ogen, maar de prijs ging naar Hazegrauw. ,,Ik heb zelf geen fil machtergrond", zei Texer in zijn dankwoord. „Maar als je de juiste mensen om je heen verzamelt, kun je tot iets heel moois komen.' Gelaagdheid De jury van de Delta-prijzen (Jeannice Adri- aansens, Rens Reijnierse en Joop Span) lette vooral op 'de gelaagdheid van de ver telling'. Adriaansens noemde winnaar Boe ren broeders 'een ingetogen, maar haar scherp portret van jongemannen die boer zijn'. Zij prees maker Jules Mathot, die nog op de filmacademie zit. ,,We verwachten veel van hem." Voor de beste lange documentaire waren drie kandidaten. Ik ben er even niet van Maartje Nevejan kreeg de voorkeur boven De levende Delta van Ronald Faber en Tijd- gravers van Fifi Visser. De film gaat over ab sences, een relatief milde vorm van epilep- Film by the Sea oogstte de afge lopen tien dagen veel lof. Toch kan het zich geen tweede co rona-editie veroorloven, zegt festivaldirecteur Jan Doense. Rolf Bosboom Vlissingen Remco Texer uit Vlissingen is met zijn eerste film direct in de prijzen ge vallen. Hazegrauw werd zaterdag op Film by the Sea, tijdens de Dag van de Zeeuwse Film, bekroond met de Lions Club Vlissingen Film Award als beste fictiefilm. Delta kende prijzen toe voor de beste Zeeuwse documentaires. Jules Mathot won in de categorie korte documentaires met Boeren broeders. Als beste lange documen- -Jan Doense, directeur Film by the Sea ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21