Ellie is de schrik van iedereen, maar Peggy handelt met voorkennis O 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN LIES VISSCHEDIJK HET A-WOORD Actrice Lies Visschedijk was naar eigen zeggen hard toe aan een rol waarin ze genadeloos en zelfs onsympathiek kan zijn. Afstotelijk vindt ze haar personage in Het A-Woord, dat vanavond start op NPO 1, niet. „Altijd precies weten hoe het moet, daar kan ik best wat van leren.'' Je mag de realiteit zien: het leven kan pijnlijk zijn en niet alles komt altijd maar goed Terugblik Bestaat er naast een pokerface ook zoiets als een pokervoice? Ellie Lust doet me denken aan de directeur van mijn basis school. Ook juf Igna had naast een paar hypnotiserend dwin gende ogen zo'n trefzeker gecontroleerde stem die, geheel afhankelijk van de verkondigde boodschap, even geruststellend als ijselijk kon zijn. Krijg ik nu een compli ment of een donderpreek? Daar van een afstand naar kijken is heel amusant, maar als je Jeroen Kijk in de Vegte bent met een verduisterde flap van 100 euro in je kontzak, kan ik me voorstellen dat je bloed druk naar ongezonde hoogtes stijgt. Ik zou het al aan het be gin van het gesprek op tafel hebben gelegd. Juf Igna kreeg ook a la minute dat stiekem van huis meegenomen zakje snoep in beeld, al bleek dat (potverdrie) niet eens haar streven. Ellies secuur gekozen manoeuvres en wat die doen met de rest van de groep; het zijn tot nu toe de absolute hoogtepunten van dit Wie is de Mol?-seizoen. Haar intimi derende aanwezigheid (en misschien in iets mindere mate ook Tygo Gernandts grilligheid) zorgt voor een lekker wiebelig sfeertje in een tv-programma dat de laatste jaren nogal eens aanvoelde als één grote kleffe groepsknuffel van mensen die hun bekend heid vieren. De opdrachten Een milde revanche op de zouteloze schoolpleinspelle tjes van vorige week. Je kunt nog een hele boom opzetten hoe je het beste kon saboteren tijdens 'Sleutel bos' waarbij de deelnemers (via Tygo als on misbaar doorgeefluik) elkaar geldbriefjes moesten toestop pen. Héél opvallend: Peggy Vrijens hield nog voor aan vang van de opdracht zicht baar voor het oog van de ca mera tussen haar vingers een select aantal sleutels geschei den van de rest. Als de actrice inderdaad al wist dat ze zich zelf met deze vier kon bevrij den, rest wel de vraag hoe ze dit in haar voordeel kon bui gen. Sneller uit de kettingen, dus meer tijd om de boel te verstieren? Maar hoe? Het schilden verzamelen (daar over later meer) en boog schieten hadden een lekker hoog Fort Boyard-gehalte. Voor de kijker heel leuk alle maal, maar de Mol moet min der hebben genoten. Er is al met al natuurlijk te veel geld verdiend. De hoofdverdachte Ik blijf me koppig concentre ren op de overgebleven vier kandidaten die in aflevering 2 met een verdacht aantal zil verstukken (lees Doorgraven van vorige week) de finish aantikten. Nikkie de Jager viel ditmaal op weinig dubieuze praktijken te betrappen. Dat kan niet worden gezegd van Peggy, die per se de makkelijk te verpesten fakkelopdracht (vier schilden minder!) wilde doen. En deed zij na een hoop treuzelen en vertragen tussen de turfhuisjes een verkeerd luik open? Een dat niet rood was en daarom minder zicht baar voor de gluurders aan de overkant? Overigens, twee van de zeven luiken waren, eenmaal terug bij presentator Rik, niet langer geopend. Dat kun je óf heel spannend vinden óf broodnuchter ver klaren. Leuk, die spelletjes spelende Hollanders in je dorp, maar als bewoner doe ik ze bij een hoosbui toch echt weer lekker dicht. Nieuwe foto's Bowie Givens opgelucht waarom is Het A-Woord geen typische 'aan doening van de week'-televisie? Realiteit ,,Veel series hebben de neiging educatief te zijn, de kijkers te onderschatten. En hier mag je de realiteit zien: dat sommige dingen niet kunnen worden opgelost, dat het leven pijnlijk kan zijn en niet alles altijd maar goed komt. Deze ouders moeten een manier vinden om te leven met een kind waar ze soms geen flikker van begrijpen.'' De actrice kent enkele mensen met een vorm van autisme. ,,Het onderwerp staat dicht bij me. Ik weet dat mensen een beetje eenzaam kunnen staan in hun ouderschap. Je kind meenemen naar een sinterklaas feestje kan eindigen in een soort crisis. Met autisme kan zo'n feestje aanvoelen als een soort mini-hel. Terwijl je als vader en moeder geneigd bent te pronken met je kind. En dan steeds maar moeten luisteren naar goedbedoelde adviezen van familie- vakantie uit angst een enge bacterie op te lopen? Ga lekker met vrienden of alleen in plaats van daar heel je huwelijk verongelijkt over te gaan zitten mokken.'' Een andere reden om vol voor deze rol te gaan, is het feit dat Mariël er niet voor terug deinst over lijken te gaan om de erkenning en zorg te krijgen waar haar zoontje recht op heeft. Visschedijk durft zelfs te stellen dat Mariël bij tijd en wijle een 'ongelooflijk leden die, mogelijk onbewust, suggereren dat je het opvoeden helemaal verkeerd aan pakt. ,,Ik ben een heel ander soort moeder dan Mariël. Zij wil dat allemaal fel bestrijden. Ik ben luier aangelegd. Ik denk vaak: Prima, dan niet. Maar ik kan me wel goed voorstel len hoe deze moeder zich voelt. Het totale onvermogen: waar wordt mijn kind dan wél blij van? Misschien wel mét tien keer alle achtbanen doen in Walibi. Misschien moet je gewoon je oude voorraad Playmo- bil van zolder halen." Dus nee, Het A-Woord is geen reclamefolder. „Er zijn veel dingen in het leven die je nooit zult begrijpen. En het kan best moeilijk zijn om te zien dat iemand van wie je ontzettend veel houdt niets heeft met iets waar jijzelf dol op bent. De kunst is je daarbij neer te leggen. Dat is wat mij betreft de sterke, nobele boodschap van deze serie. Je partner wil niet op Een dramaserie bij de EO over een echtpaar (vader Teun wordt gespeeld door Guy Clemens) dat vecht voor de sociale erkenning van hun 6-jarige zoontje Sam, die de diagnose autis tische stoornis krijgt. Ondertussen moeten de ouders zelf ook de grootst mogelijke moeite doen om zijn belevingswe reld enigszins te begrijpen. Lies Visschedijk speelt moeder Mariël. „Ja, ik weet wat je wilt zeggen: 'Klinkt als een SIRE-spotje.' Dat is dit dus absoluut niet. Geloof me. Ik had het anders nooit gedaan.'' Visschedijk (46), vooral bekend als Roelien in Gooische Vrouwen en natuurlijk als Soo/in de gelijkna mige serie en films (een derde deel is onderweg), vond het sowieso tijd voor iets anders. Daarover later meer. Eerst: Na elke aflevering van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de opdrachten? En wie is de hoofdverdachte? Gudo Tienhooven is - JUfci 3 s maandag 21 september 2020 GO EXPOSITIE In de Engelse stad Brighton opent dit najaar een expositie met niet eerder gepubliceerde foto's van David Bowie. Geoff MacCormack, muzikant en jeugdvriend van Bowie, maakte ze. Hij was in de jaren 70 vaak mee op tour. BIOGRAFIE Robin Givens is blij dat haar korte huwelijk met Mike Tyson niet voorkomt in de biopic over de bokser. ,,Het is op z'n zachtst gezegd een op luchting'', zegt ze in de New York Post. Tyson zou in die tijd zeer geweldda dig zijn geweest. ■u op losse schroeven durven zetten Ellie Lust is streng voor Jeroen Kijk in de Vegte. foto avrotros 44 Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16