Gebruik VR-bril bij longkankeroperatie 'is een revolutie' Hert met jagers op de hielen vlucht de stad in 10 NIEUWS VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN Het overlijden van opperrechter Ruth Bader Ginsburg maakt de Amerikaanse verkiezingsstrijd nog heftiger dan hij al was. Als het president Trump lukt nog snel een nieuwe rechter te benoemen, gaan de Amerikanen dat nog jaren merken. In een video van de NOS vertelt hart- en longchirurg Lex Maat over de nieuwe techniek, die zeer suc cesvol blijkt te zijn. Met behulp van de bril kunnen ze volgens hem veel gerichter opereren en blijft gezond longweefsel zo veel mogelijk ge spaard. Volgens Maat is de anatomie van de longen bij bijna elke patiënt ver schillend. De nieuwe techniek wordt ingezet als er kleine stukjes tumor moeten worden verwijderd. ,,Je haalt alleen het zieke stuk weg, dus er blijft veel meer gezond long weefsel achter.'' De chirurg spreekt van 'een abso lute revolutie in de diagnostiek'. ,,Voorheen moesten we plakje voor plakje in ons hoofd het verloop van de bloedvaten reconstrueren om een idee te krijgen hoe het driedi mensionaal zit. Met de VR-bril kan De chirurg kan veel gerichter opereren en de long sparen ik als het ware door de long heen wandelen, precies zien waar de tu mor zit. Ik kan nu recht op het doel afgaan en alleen het zieke weefsel isoleren en verwijderen.'' Jagers zaten het hert blijkbaar al een hele tijd op de hielen tijdens een drijfjacht met honden. Toen het geen andere uitweg meer zag, vluchtte het beest het bos uit en de stad in. Daar werd het omstreeks negen uur 's ochtends aangetroffen, compleet uitgeput, op de stoep voor het hek van een werf. De politie kwam vrij snel ter plaatse om nieuwsgierige omstan ders uit de buurt te houden. Toch waren dierenactivisten er vlug bij. Zij wilden er zeker van zijn dat het hert respectvol behandeld werd en niet werd overgeleverd aan de ja gers. Omstreeks half twaalf slaagde een dierenarts erin het uitgeputte beest te verdoven. Daarna werd het opnieuw naar het bos gebracht en daar weer vrijgelaten. De jagers wa ren intussen verdwenen. Ze be treuren het incident, maar beweren wel dat ze zich steeds aan de voor schriften hebben gehouden. Activisten van dierenbescher mingsorganisatie AVA France pro beren via een petitie een verbod op drijfjacht te bewerkstelligen. Ze klagen ook dat bepaalde delen van het bos in deze tijd van het jaar niet toegankelijk zijn voor het publiek, maar wel voor jagers. ijn diepste wens is dat ik niet zal wor den vervangen tot dat er een nieuwe I president is geïn stalleerd'', zei Ruth Bader Ginsburg vanaf haar ziekbed. De progressieve en populaire opperrechter overleed vrijdag op 88-jarige leeftijd en de kans is zeer aanwezig dat haar wens niet vervuld gaat worden. Het belangrijkste gerechtshof van de Verenigde Staten is een gewilde prooi voor zowel de Republikeinen als de Democraten. De rechters heb ben het laatste woord in tal van zaken die het hart van de samenleving ra ken, zoals rassenscheiding, abortus, doodstraf, gelijke rechten en het dra gen van wapens. Het hof telt negen rechters, die allen in principe worden benoemd voor het leven (tenzij ze er zelf voor kiezen om weg te gaan). De president die een kans krijgt om een rechter te vervangen, krijgt een uitgelezen kans om voor langere tijd zijn stempel op het hof te druk ken. Van de rechters die er nu zitten, zijn er drie benoemd door de Repu blikein Bush jr., een door de Demo craat Clinton, twee door de Demo craat Obama en twee door de Repu blikein Trump. Met Bader Ginsburg er nog bij, die in 1993 werd benoemd door Clinton, waren er dus vier liberale rechters en vijf conservatieve. De aan alvlees klierkanker lijdende Bader Ginsburg zag dus de bui al hangen: als zij zou overlijden, was het aan Trump om een vervanger voor te dragen. Dan zou de balans de komende jaren wel heel erg doorslaan naar rechts. Beide presidentskandidaten weten maandag 21 september 2020 GO Chirurgen van het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam spreken van een revolutie nu ze gebruik kunnen maken van een virtualrealitybril bij longkanker- operaties. Lex Bezemer Rotterdam Met de VR-bril kan de chirurg als het ware 'door de long heen wandelen' en precies zien waar de tumor zit. foto emc Rotterdam Een hert, op de vlucht voor ja gers, is gisteren vanuit het bos de Franse stad Compiègne in gevlucht. Daar ging het dier, to taal uitgeput, op een stoep lig gen. Hans Renier Compiègne feiftjss - ---- Het hert rustte uit op een stoep in Compiègne. Overlijden van opperrechter s doet nieuwe Mark van Assen Washington Rouwende mensen bij het hooggerechts hof. Ook Nancy Pelosi, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, betoont eer. foto's afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10