9 EncroChat sleutelfiguren jaar vertelde de officier in Den Bosch echter dat F. en zijn kompaan naar Colombia waren gereisd om daar kennis op te doen en contacten te leggen voor de productie van synthe tische drugs. Omgekeerd ontving de rechterhand enkele Colombianen in Nederland die hij - zo vertelde de of ficier - meenam voor een gezellig be zoekje aan de Efteling. Als justitie ge lijk heeft, geven de wederzijdse be zoekjes wel aan dat de trans-Atlanti sche contacten in de drugswereld heel innig kunnen zijn. De Mexicaanse 'drugslaboranten' die voor de Nederlandse producen ten werken, moet je zien als zelfstan dige ondernemers, beschrijft Max Daniel. ,,In Mexico mag je als een soort zzp-laborant aan de slag, als het kartel er maar van weet. Als Mexica nen in Nederland actief zijn, kun je ervan uitgaan dat het kartel daar weet van heeft." Veel van de Mexicanen die in Ne derland zijn opgepakt komen uit de omgeving van Sinaloa, bevestigt Da niel. Ook Saul, Paulino en Jesus ko men uit die noordwestelijke regio van Mexico. Blok: Syrië is aansprakelijk Smeets stopt met Pinkpop Regering Polen op omvallen ken tot methamfetamine. Door het proces eindeloos te herhalen, zetten de specialisten alle grondstof uitein delijk om in methamfetamine-zout. De eerste keer dat de Mexicanen dat proces gebruikten was op de narco barco in Moerdijk, constateerde de politie in West-Brabant. Perfectie Het tweede kunstje is het kristallisa tieproces. Gewone methamfetamine in zoutvorm heeft geen al te hoge marktwaarde. Wat gebruikers willen, is het echte spul: de gekristalliseerde, meest pure en dus krachtigste vorm van methamfetamine die je ook nog eens kunt roken: crystal meth, onder meer ook bekend als ice. Hoe groter en zuiverder de kristallen, hoe duur der de drug. De Mexicanen beheer sen dat eindproces tot in de perfectie. ,,Vanuit onze onderzoeken zien we dat ze al die expertise naar Nederland hebben gehaald", zegt Kraag. Een van de Brabanders die volgens justitie de overstap maakten naar crystal meth is Kees F. (43), een oud- Tilburger van wie in het milieu en in opsporingskringen wordt gefluisterd dat hij tot de top 5 hoort van synthe tische drugsproducenten in Neder land. De recherche volgde hem jaren lang in het witwas- en drugsonder zoek Niobium, wat in 2019 leidde tot de ontdekking van een crystal methlab in het Belgische Wuustwe- zel, net over de grens bij Breda. In het lab, waar volgens de Belgische politie zowat 500 kilo crystal meth werd ge maakt, waren behalve de al eerder voor drugslabs veroordeelde Til- burgse zwager van F. onder anderen ook drie Mexicanen en een Colom biaan bezig. Ze zijn inmiddels alle maal veroordeeld in België. De in een kasteelvilla in het Belgi sche Poppel wonende Kees F. en zijn rechterhand worden in Nederland vervolgd. ,,Hij handelt in lachgas, maar ontkent ook maar iets met de productie van drugs te maken heb ben", zegt zijn advocaat Bert de Rooij. Op tussentijdse zittingen dit We hebben dankzij zicht op de in deze branche Middenkader Het zijn dus niet de topmensen die hier worden gearresteerd, hooguit het middenkader. Toch zijn er ook andere ontwikkelingen. ,,We weten door ons bezoek aan Mexico dat er kopstukken van het Sinaloa-kartel op bezoek zijn geweest in Nederland", zegt Max Daniel. ,,Vorig jaar zomer, met een toeristenvisum. We gebrui ken informatie uit EncroChat om zicht te krijgen wat zij hier precies kwamen doen." Lenen Mexicaanse kartels hun drugsspecialisten zomaar uit aan Ne derlandse drugsorganisaties, of staat er iets tegenover? Wil Mexico een graantje meepikken van de hier ge produceerde crystal meth? Of probe ren ze hier zelfs de markt over te ne men ten koste van Nederlandse cri minelen, wat ook wordt gefluisterd? ,,We hebben dankzij EncroChat zicht op de sleutelfiguren in deze branche", zegt Kraag. ,,Mexicaanse kartels hebben hier geen voet aan de grond gekregen. De Nederlandse drugsgemeenschap speelt heel op portunistisch in op een nieuwe drugsmarkt." Ook volgens de bronnen in het mi lieu zijn en blijven het Nederlanders die aan de top staan van de nieuwe methpiramides, niet de gevreesde kartels. ,,Ze hebben de Mexicanen al leen nodig in het lab." Maar ook die ontwikkeling is le vensgevaarlijk, maakt Kraag duide lijk. Met xtc en amfetamine heeft Ne derland al laten zien tot de wereldtop te behoren. ,,We zijn heel oplettend op de crystal meth die hier gemaakt wordt en zetten hier al enige tijd ste vig op in. Als je dit laat lopen en Ne derland wordt een groot methexpor- terend land, dan kan er zomaar een mondiale concurrentiestrijd ont staan. Bijvoorbeeld tussen Nederland en Mexicaanse kartels. Dat kan ge paard gaan met geweld, intimidatie en liquidaties. Dat willen we koste wat kost voorkomen." zaterdag 19 september 2020 GO in de polder DEN HAAG Nederland heeft het Syrische regime gisteren formeel aanspra kelijk gesteld voor mensen rechtenschendingen in de bloedige burgeroorlog die nu al tien jaar woedt. Dat is een eerste stap, zegt mi nister Stef Blok (Buiten landse Zaken). „Mochten de beide landen er niet uit komen, dan kan Nederland voorstellen over te gaan tot arbitrage. Als daarover geen overeenstemming wordt bereikt, zal Neder land de zaak voorleggen aan een internationale rechter." LANDGRAAF Jan Smeets stopt als festivaldirecteur van Pinkpop. ,,Na vijftig jaar doet 'Mister Pinkpop' een stapje terug en gaat hij ge nieten van de vrije tijd en van wat hij met het festival heeft opgebouwd'', maakte Pinkpop gisteravond be kend. De organisatie van Pinkpop wordt voortgezet door het vaste team in combinatie met Mojo, dat sinds 1986 verantwoorde lijk is voor de programme ring. Smeets blijft het team bijstaan als adviseur. ,,Ik mag dan wel als directeur stoppen, maar jullie zijn zeker nog niet van me af.'' WARSCHAU De Poolse re geringscoalitie staat op het punt van klappen. Het twistpunt is een nieuwe controversiële dierenrech- tenwet. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een wetsvoorstel behan deld dat het fokken van dieren voor bont verbiedt en ook de export van koos jer en halalvlees aan ban den legt. De wet is opge steld door de grootste par tij PiS, maar haar twee kleine regeringspartners stemden tegen. Gevreesd wordt dat de maatregel Polen veel geld gaat kos ten. Met hulp van de oppo sitie is het wetsvoorstel alsnog aangenomen, maar aan de coalitie lijkt hiermee een einde gekomen. -Andy Kraag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9