Teresa bezochten. Allemaal camera's erbij. Al mijn collega's gingen baby's knuffelen en ik dacht: o nee hoor, dat ga ik niet doen. 's Avonds belde mijn toenmalige woord voerder die de beelden op tv had gezien. Waarom ik niet ook met een kind in mijn armen stond? Nu leek het net of ik een hekel aan ze had! Dat is dus alleen beeld vorming. Kinderen hebben hun privacy nodig. Dat geldt ook nu. Ik ken ook geen andere burgemeester - Eberhard van der Laan niet, en ook Job Cohen niet - waar er zo'n sterke belangstelling was voor de pri- vésfeer. Toen ik aan deze baan begon, ging ik ervan uit dat ik een zekere bescherming genoot.'' ,,Nee. Zij was heel strak in de scheidslijn van privé en openbaar.'' ,,In het begin van mijn carrière heb ik veel verteld over mijn ouders, bijvoorbeeld over hun echtscheiding. Dat is natuurlijk ook een deel van mijn leven, maar vooral mijn moeder had het gevoel dat ik over haar praatte terwijl zij niet datzelfde podium had. Ze voelde zich daardoor te veel bloot staan. Mijn moeder was wethouder in de jaren 80 tijdens een heftige economische crisis die in Enschede hard aankwam. Als be stuurder moest ze hard vechten. Ze was een heel nette vrouw, die in plooirok en pennyloafers politiek bedreef. In de krant stond dat ze een links hart had in een rechts jasje. Haar formele voor komen was een manier om de wereld tege moet te treden, om privésores achter te verbergen. Nu ik ouder word, merk ik hoe zeer ik op haar lijk.'' ,,Ik herken dat helemaal niet. Hoe het voor anderen is geweest kan ik niet zeggen, maar ik heb het grote voorrecht gehad dat ik met vrienden in de politiek zat. Kees Vendrik (oud-Tweede Kamerlid en finan cieel specialist van GroenLinks red.) was al die jaren mijn beste vriend. Wij reisden elke ochtend met de trein naar Den Haag en reden 's avonds weer samen naar huis.'' Halsema wil antwoorden, maar schiet vol. ,,Sorry, daar heb ik een tijdje niet aan ge dacht.'' Geëmotioneerd pakt ze een man darijntje van tafel. ,,Die momenten zijn talrijk, veel talrijker dan de momenten dat het even tegenzit. Een lintje mogen uitreiken aan een vrij williger die zich zestig jaar voor de stad heeft ingezet, dat is diep ontroerend. Wat voor mij het burgemeesterschap zo bijzon der maakt merk ik als ik mijn burgemees tersketen draag. Dan ga ik rechter lopen, zo is het echt. Er leunt dan een ander ge wicht op me, letterlijk, want het ding is zwaar. Er treedt het besef binnen dat ik een rol speel in de verhalen van Amster dammers. Ik mag de stad symboliseren. Tweede-Kamerwerk is veel abstracter, hier ga ik zo mijn voordeur uit en sta ik midden in de stad. De adrenaline van Amsterdam is geweldig, ik hou van de verantwoordelijk heid die dat voor mij met zich meedraagt. Ik tors dat gewicht graag. Ik zit hier niet voor journalisten of fulltime commentato ren, ik zit hier voor Amsterdammers, en zij beoordelen mij uiteindelijk.'' Uw moeder was PvdA-wethouder in Enschede. Heeft zij haar kinderen wel- eens 'gebruikt' in de beeldvorming? Ik begrijp dat u het ook niet meer over haar wilt hebben? De PvdA van uw moeder was in die jaren intern een enorme ruziepartij. Hoe was dat bij GroenLinks? Dat is het ontroerendste moment uit uw boek, misschien wel uit alle politieke boeken die ik heb gelezen. U vertelt dat Kees Vendriks zoontje wordt geboren en dat u ervoor zorgt dat Kamervoorzit ter Gerdi Verbeet een dag na de geboor te zijn naam laat optekenen in de Han delingen van de Tweede Kamer, als jongste Nederlander ooit. Een paar maanden later belt Kees u 's ochtends heel vroeg op om te vertellen dat zijn zoontje is overleden. Ik noem dit omdat politiek mensenwerk is, wat velen wel eens ontgaat. Dat geldt vice versa ook voor het burgemeester schap. De focus ligt vaak op de strubbe lingen in een stad, maar er is natuurlijk veel meer. Wat maakt het burgemees terschap de moeite waard? ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93