v 17 V" m1 A' pen mensen te behagen, ik doe dit louter voor de stad en voor de Amsterdammers.'' ,,Toen ik hieraan begon, zei mijn man: dit werk wordt alleen maar leuk als je aan vaardt dat je elke ochtend wakker wordt in de wetenschap dat er ergens iets goed mis is gegaan. Dit is een ingewikkelde stad die PASPOORT Femke Halsema Privé altijd beweegt en waarin altijd conflicten zijn. Je moet als burgemeester de kalmte kunnen bewaren en een evenwichtig hu meur hebben. Mensen moeten op je kun nen bouwen, ze moeten niet bang voor je zijn. Mijn taak is korte lontjes te bewaken en een baken van rust zijn.'' Hoe onvoorspelbaar en glibberig haar functie kan zijn, merkte Halsema dit voor jaar. Op 1 juni trok een demonstratie van de Black Lives Matter-beweging onver wacht veel meer publiek dan verwacht. Midden in de coronatijd stonden die zon dagmiddag ineens tienduizend mensen op de Dam. Hoewel achteraf niemand ziek werd, kreeg Halsema een stortvloed aan kritiek te verduren. ,,Ik was door de ophef geraakt'', zegt ze, terugkijkend op de affaire. ,,De kritiek vond ik niet in proportie. Als bestuurder kun je in twee soorten kwesties terecht komen. Je integriteit kan in het geding raken, ofje kunt in the spur of the moment een besluit nemen dat betwistbaar is en waarover je later verantwoording moet af leggen. In het eerste geval moet er schuld gevoel en schaamte op volgen, in het twee de zelfreflectie. Heb ik de juiste beslissing genomen? Zal ik dat de volgende keer an ders doen?'' En? ,,We hebben fouten gemaakt en hadden dingen echt beter kunnen doen, qua com municatie. Ook hadden we kunnen probe ren demonstranten eerder weg te laten gaan. Mijn zorg was dat als ik het podium zou betreden om te vragen of mensen de Dam konden verlaten, iedereen naar voren zou komen om te luisteren naar wat ik te zeggen had. Er stond alleen een kleine ge luidsinstallatie. Dan waren we in nog gro tere coronaproblemen geweest. Ik besloot niet te ontbinden, en daar sta ik nog steeds achter. Een week later hadden we in het Nelson Mandelapark in Amsterdam-Zuid oost een Black Lives Matter-demonstratie met 12.000 mensen, zonder vuiltje aan de lucht. Dat kwam mede door het kalme optreden van de politie op de Dam.'' ,,Omdat we 's middags in de tuin van mijn ambtswoning een slavernijherdenking hadden gehad, droeg ik een button met het j i MET DANK AAN WONDR Is het wel een plezierige baan? Geboren 25 april 1966 in Haarlem. Opleiding Criminologie, Uni versiteit Utrecht. Loopbaan Van 1993 tot 1997 stafmedewerker bij de Wiardi Beckman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Daarna twee jaar programmasamen steller bij debatcen trum De Balie. Kwam in 1998 voor GroenLinks in de Tweede Kamer. Tussen 2002 en 2011 fractievoorzit ter. Na haar politie ke carrière werd ze tv-maker en schreef ze de boeken Ner- gensland, Macht en verbeelding en haar politieke memoires Pluche. Diverse be stuurlijke functies, waaronder voorzit ter van Stichting Vluchtelingen. Relatie met docu mentairemaker en filmproducent Robert Oey (1966), moeder van een tweeling. Er werd u verweten dat u politiek be trokken was bij deze demonstraties, terwijl u als burgemeester onpartijdig moet zijn. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91