8 CHRYSTAL METH DRUGSLABS Na xtc en speed lijkt crystal meth het nieuwe exportsucces te worden van de Nederlandse drugsindustrie. Waarom pillenboeren overstappen op deze verwoestende drug, ze in de leer moeten bij Mexicanen en hoe de politie deze opmars uit alle macht probeert tegen te houden. en wandje, dat was alles wat ertussen stond. Terwijl elek trotechnicus Bert Vennik en zijn colle ga's op hun compu terschermen naar bouwinstallaties tuurden, goochel den vier Mexicanen aan de andere kant met duizenden liters licht ont vlambare chemicaliën, zoals aceton. Eén vonk en het hele pand op een bedrijfsterrein in Wateringen was door een vuurzee verzwolgen. ,,Ik schrok me een beroerte toen ik hier van hoorde", zegt Vennik. ,,Als de boel was ontploft, was dit kantoor ook weggevaagd. Het was sowieso al lemaal heel onrealistisch. Mexicaanse criminelen in Wateringen, dat verzin je toch niet?" Toch waren het Saul, Paulino en Je sus, een grijzende vijftiger en twee dertigers met kort getrimde haren uit het noordwesten van Mexico, die plat op de grond moesten liggen toen de politie in februari 2019 het bedrijfs pand binnenstormde. In het proviso rische lab troffen agenten honderden kilo's van de extreem verslavende drug crystal meth aan. De Mexicanen hadden hun lab in drieën opgedeeld, met een kook ruimte, een droogruimte en een sor- teerruimte. In de kookruimte ston den pannen op gasbranders, met staafmixers binnen handbereik. In de sorteerruimte waren zes vriezers neergezet waarin de drugsoplossing kon afkoelen. Daarna werden de kris tallen eruit gehaald, schoongespoeld met aceton en op druiprekjes gelegd in de droogruimte met ventilatoren. Verspreid over de ruimtes lagen gele werkhandschoenen, gekocht bij de bouwmarkt in Rotterdam. In de hoek een weggesmeten grijs masker. In de sorteerruimte hadden de Mexicanen de kristallen gerangschikt op lengte. De straatwaarde van deze partij: een slordige 80 miljoen euro. Dat hier, maar ook in andere labs, Mexicanen in de ketels bleken te roe ren, leidde tot grote krantenkoppen. Mexico is narcostaat nummer één. Daar maken drugskartels als Sinaloa en Jalisco met eigen legers de dienst uit. Vooral Jalisco timmert aan de weg, zegt Mónica Serrano, hoogleraar aan El Colegio de México. ,,Mede dankzij de handel in crystal meth groeit dit kartel heel hard. Inmiddels is het misschien wel groter dan Sina- loa." Max Daniel, portefeuillehouder Drugsbestrijding, bezocht meerdere keren zijn politiecollega's in Mexico. ,,Er wordt vaak geroepen dat Neder land een narcostaat is, maar pas als je in Mexico of Colombia bent geweest, weet je wat dat begrip inhoudt. Als we in een hotel slapen, zijn we de enige gasten en staat er zware bevei liging voor de deur. Een delegatie voor mij werd op het vliegveld wel kom geheten door kartelleden. Die wilden even laten merken dat ze al lang wisten wie op bezoek kwam." De komst van Mexicanen in Ne derland is reden tot alertheid. Crystal methonderzoeken krijgen de hoogste prioriteit, zegt Andy Kraag, hoofd van de Landelijke Recherche. ,,In to taal doen zo'n honderd man van de Als Mexicanen hier actief zijn, kun je ervan uitgaan dat het kartel daar weet van heeft Landelijke Eenheid in samenwerking met de regionale recherchediensten onderzoek naar synthetische drugs. Zodra het gaat om crystal meth, krijgt dat onderzoek voorrang." Het team stuit de laatste jaren op steeds meer crystal methlabs. In 2016 trof de politie er nog maar eentje aan, in 2019 rolde zij er plots negen op. Dit jaar staat de teller al op achttien. De politie vindt ze voornamelijk in plat telandsdorpen, zoals het Brabantse Moerdijk, of het Gelderse Herwijnen. Maar ook in Rotterdam werd een enorme hoeveelheid methamfeta- mine, met een potentiële waarde van liefst een kwart miljard euro, in be slag genomen. ,,Dit is geen Brabants probleem", zegt Kraag dan ook. ,,We hebben tot nu toe labs gevonden in negen provincies." Het aantreffen van Mexicanen in verschillende labs werpt de vraag op wat zij nu precies in Nederland ko men doen. Willen de kartels zich hier vestigen? Koken de Mexicanen crystal meth voor zichzelf, of zitten er Nederlandse organisaties achter? Sinds kort zegt de politie een goed beeld te hebben, niet in de laatste plaats door het hacken van PGP- diensten als EncroChat. Ineens be schikt de politie over miljoenen ver sleutelde berichten tussen crimine len. Verschillende crystal methlabs zijn hierdoor opgerold. Kraag: ,,Het is een gamechanger geweest." Narco barco EncroChat maakt beter inzichtelijk welke criminele netwerken échter de labs steken en wat de rol is van Mexi canen als Saul, Paulino en Jesus in Wateringen of hun drie landgenoten op de narco barco, zoals Mexicaanse kranten kopten over een drijvend methlab in Moerdijk. De antwoorden volgen zo, maar eerst een kleine geschiedenis- en scheikundeles over de productie van crystal meth. Mexicaanse drugskar tels gebruikten jarenlang het dure efedrine als grondstof voor de pro ductie van methamfetamine. Rond 2007 schakelden ze over op het veel goedkopere BMK uit China. Dat is precies dezelfde grondstof die Bra bantse pillenboeren al jaren gebrui ken voor de productie van (gewone) amfetamine, oftewel speed. De afgelopen decennia verdienden Nederlandse drugsproducenten vele honderden miljoenen euro's met mondiale export van deze klassieke bestsellers. ,,Er was geen mens die zich in ons land aan de crystal meth waagde. Dat spul heeft zo'n slechte reputatie, dat wil je niet maken. Bo vendien krijg je anders de hele politie achter je aan", beschrijft een Bra bantse pillenboer in ruste de aloude beroepshouding. Maar tijden veranderen. De afgelo pen jaren is als gevolg van sterk opge voerde productie en toenemende concurrentie door nieuwkomers op de Nederlandse productiemarkt de winstgevendheid van vooral speed ingestort. ,,Voor een liter amfeta mine-olie, genoeg voor ruim een kilo speed, krijg je direct uit het lab am per nog 800 euro", klaagt een andere crimineel uit Brabant. Puur bedrijfsmatig gezien is het dus niet gek dat Nederlandse pillen- boeren een eurekamoment beleef den, hun eventuele ethische bezwa ren overboord zetten en van amfeta mine (deels) overstapten op de pro ductie van crystal meth. ,,Want met dezelfde grondstoffen maak je dan een drug die een veelvoud oplevert in de groothandel: op dit moment 14.000 euro per kilo", weet een Bra bantse rechercheur. ,,Ik zie veel men sen instappen", zegt een handelaar uit het West-Brabantse milieu. ,,Ze bouwen vooral kleine labs, die wor den minder snel ontdekt, denken ze." Overstappen op crystal methproduc- tie is voor Nederlandse drugscrimi nelen tamelijk eenvoudig. De labora toriumkennis is hier aanwezig én be staande exportlijnen kunnen ge bruikt worden om het spul te smok kelen. Zo heeft Nederland van ouds her een goede xtc-lijn naar Australië, waar de markt voor crystal meth zeer groot is. ,,Er is een moment geweest dat de Nederlanders in Australië ver zoeken kregen of ze ook iets konden betekenen in crystal meth", zegt Kraag. ,,Dat brengt ook daar tien keer zo veel op als xtc, dus dan speelt de handelsgeest van Nederlandse crimi nelen op." De Nederlandse drugsmakers lie pen in het scheikundig proces echter tegen twee problemen aan. En nu komt het eerste kunstje van de Mexi canen. Bij het maken van crystal meth uit BMK wordt de helft slechts direct omgezet in methamfetamine en is de andere helft afval. De Mexi canen kennen een scheikundige truc om dat restproduct weer op te wer- zaterdag 19 september 2020 GO Mexicaanse scènes Hessel de Ree Chiel Timmermans Koen Voskuil Wateringen - Max Daniel Bovenste rij: de poli tie rolt een crystal methlab op in het Gel derse Achter-Drempt en een lab in Herwij nen. Onderste rij, met de klok mee: een van de productieruimtes in Wuustwezel; een portie crystal meth; een mega-partij van de drug in een loods in Rotterdam; en het leegpompen van de narco barco in Moer dijk. FOTO'S ANP, RICARDO SMIT, FGP ANTWERPEN, POLITIE, MARIC-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8