Knallend begin LIEVE JONGENS De kosmopolitische stad waar de oudste zoon van Sandra naar school gaat, blijkt een griezelig kantje te hebben. de villa's en de zeiljachten. Gelukkig is Griekenland wat corona betreft redelijk gespaard gebleven, maar het aantal re serveringen blijft toch enorm achter.'' Hennie: ,,Ik ben gewend om in de win ter elke klus aan te pakken en dat doe ik nu ook. Gelukkig ben ik handig, hoog uit iets langzamer dan een vakman.'' Karin: ,,Maar je levert beter werk.'' Hennie: ,,Wat betreft onderhoud zijn we voor 95 procent zelfvoorzienend. En toch moeten we nu heel hard werken voor ons geld.'' Karin: ,,Dat geldt eigenlijk voor het hele eiland. Sowieso liggen de inkomens veel lager dan in Nederland. Een gemid deld maandinkomen is hier ongeveer 600 euro; een leerkracht verdient zo'n 700 euro per maand. Er heerst ook veel armoede, veel mensen werken in de zo mer zeven dagen per week. In Nederland verbaas ik me over de overdaad: zóveel winkels. En in super markten vind ik de keuze in brood, be leg, yoghurt en chips niet normaal. Kant-en-klaarpakjes? Die heb je in Griekenland vrijwel niet. Grieken ma ken pannenkoeken gewoon van bloem en eieren.'' Hennie: ,,Qua kleding is het leven ook eenvoudiger. Puberende kinderen lo pen hier in een T-shirt van hooguit een paar euro.'' Karin: ,,Ik vind dat prettiger, eerlijk ge zegd. Hoe je eruitziet, maakt niet uit.'' Hennie: „Hoewel de bureaucratie in dit land onbeschrijfelijk is, verlang ik zeker niet terug naar ons Nederlandse leven, vooral omdat ik hier veel buiten leef en op het water kan zijn. Tegelijkertijd gaat het niet vanzelf: als we weer eens wat geld over houden, stoppen we dat in het onderhoud van de boot of de villa's.'' Karin: ,,En natuurlijk is het ook heel belangrijk dat onze kinderen zich hap py voelen. Corfu is hun thuis, ze heb ben op dit eiland hun vrienden en zijn heel actief op het gebied van muziek.'' Hennie: ,,We denken niet meer in grote aankopen voor onszelf. Het heeft geen zin een glimmende auto te kopen, daar voor zijn de wegen te slecht. Wel zou ik een nieuw verwarmingssysteem in ons huis willen aanleggen.'' Sandra Donker woont met Jean en hun drie zoons Tip (13), Alosja (11) en Stas (8) in Monnickendam. De komende tien weken doet ze verslag over haar leven met de vier mannen. ,,O ja, mama'', zei onze oudste tijdens het avondeten tussen twee happen door, „gisteren is er ie mand neergeschoten bij onze school. Een rapper, Bigaboe ofzo.'' Ik verslikte me haast in mijn spaghetti, dit nieuws was mij even ontgaan. Welgeteld twee dagen zat onze oudste op zijn nieuwe middelbare school, 40 minuten verwijderd van ons dorp waar nooit iets gebeurt, en nu al drong de woeste werkelijkheid van de grote stad ons leven bin nen. ,,Was hij dood?'' vroeg ik om maar iets te vragen. Nee hoor, alleen gewond, antwoordde Tip schouderophalend; kort erna was er nog iemand neergeschoten en die was ook alleen gewond, en niemand van de kinderen had het gezien hoor want iedereen was al uit toen het gebeurde. Mocht hij nog wat pasta? Zijn vader kuchte ongemakke lijk. We hadden de afgelopen weken schoolspulletjes voor Tip gekocht, een geodriehoek en een passer, nieuwe gymschoenen, een extra slot voor op zijn fiets. We vonden dat we hem goed had den voorbereid op zijn nieuwe bestaan als brugpieper, maar een schietpartij tussen rivaliserende drillrappers zo vlak bij zijn school - daar hadden we in de gauwig heid niet aan gedacht. ,,Ze hebben de politie erbij gehaald'', vervolgde onze oudste ter geruststelling, nog in het naïe ve vertrouwen dat de wereld goed is en rechtvaardig, en dat de goei- eriken het uiteindelijk altijd win nen van de slechteriken. Het ging, las ik later in de krant, om de rappers Justin en Bigida- goe, 19 en 23 jaar jong. Hun namen zeiden me niets, dus zocht ik even wat nummers op. ,,We houden van de billen en de tieten'', hoorde ik een man met stevig postuur zingen, te midden van halfblote meiden. „Freeze, anders ga ik schieten.'' Er waren meer clips en veel fijnbesnaarder werd het niet. Allemachtig, dit waren toch niet de kosmopolitische levenswijs heden waar we onze 13-jarige zoon vertrouwd mee wilden ma ken. De volgende ochtend keek ik hoe Tip wegfietste naar de bus halte, op weg naar school. ,,Doe je voorzichtig!'' riep ik, maar hij hoorde mij al niet meer. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87