Protestleider Belarus blijft in gevangenis FolleTT l f KEN Nederlandse arts duikt op als buffeldoder in onderzoek dierenbeschermers l g 7 Een Nederlandse arts komt voorbij in een onderzoek van dierenorganisatie Peta. Op een foto staat de arts met zijn vrouw naast een buffel die hij heeft afgeschoten. Hij reageert geïrriteerd. ,,Het is legaal.'' GEEF MEER MET EEN BOEK iri Biz.13 11 111 De internationale dierenrechtenor ganisatie Peta deed onderzoek in Zuid-Afrika naar de jacht op wilde dieren en de betrokkenheid van president Cyril Ramaphosa. Hij zou, zegt Peta, 'verborgen connecties heb ben met de trofeejachtindustrie'. Peta zegt aan te tonen dat Rama- phosa 'stilletjes' een landgoed met de naam Diepdrift aan het ontwikke len en uitbreiden is voor de trofee- jacht. In de productie, die Peta vandaag online brengt, komt ook de arts uit West-Brabant voorbij als geweten loze jager. Hij heeft de foto van zich zelf met de buffel nog niet gezien. ,,Maar ik zal er ongetwijfeld op staan. Van tijd tot tijd is er weer kritiek op jagers van mensen die er nul ver stand van hebben. Misschien doe ik wel aangifte, ze kunnen toch niet zo maar mijn portretrecht schenden." De arts is duidelijk geïrriteerd. Collega-jagers ziet hij de discussie wel eens aangaan op sociale media, 'met mensen waar niet mee te praten valt'. ,,Dan rollen de doodsbedreigin gen weer over ze heen." Zelf praat hij, behalve in privé- kring, daarom eigenlijk niet over zijn hobby en vraagt om anoniem te blij ven. ,,Wat veel mensen toch niet wil len snappen, is dat wildlife juist flo reert in Afrika dankzij de jacht. Een koedoe schieten kost 2000 euro, een buffel varieert van 8000 tot 16.000 euro. Van dat geld worden de dieren beschermd, worden de jachtopzie ners betaald, plus alle middelen die zij nodig hebben, soms zelfs helikop ters, machinegeweren, zo gaat dat. In landen waar de jacht wel verboden is, loopt het aantal dieren door stro pers keihard achteruit. De meeste mensen in Afrika zijn arm, eten hun laatste papegaai nog op als het moet. Maar zolang de jacht toegestaan is, wordt de wildpopulatie juist in stand gehouden. In Afrika draait alles om geld." Spanning ,,Dat ik een buffel geschoten heb, is volkomen legaal", vervolgt de arts. ,,Net als die Amerikaanse tandarts die die ouwe leeuw Cecil had gescho ten. Vol-ko-men legaal, maar hij is over de hele wereld beschimpt en moest zelfs zijn huis uit vluchten. Terwijl de lokale bevolking onder tussen acht andere leeuwen afschoot, omdat ze het vee aanvielen." De Nederlandse arts gaat vaker op jacht in Afrika. ,,De een koopt een auto van 60.000 euro en ik rijd in een Clio en geef mijn geld hieraan uit. Het daadwerkelijke schieten is maar een klein onderdeel. Het bijzondere is de hele voorbereiding, de zoek tocht, de spanning van de kans dat je aangevallen wordt, het bepalen welk dier je gaat schieten, want je wilt het liefst een vrouwtje zonder tanden dat al verstoten is door de kudde en een jaar later toch doodgaat... Je bent er weken mee bezig." Volgens de arts zijn het juist jagers die echt investeren in het behoud van wilde dieren. ,,Al die blazende toeris ten in hun busjes, die geven geen De een koopt een auto van60.000euro en ik rijd in een Clio en geef mijn geld hieraan uit cent uit. Terwijl een jager duizenden euro's betaalt om een dier te mogen schieten, en de Afrikanen het vlees daarna nog verkopen ook. Dubbel verdienen. En dat geld gaat naar het wildlife." Minder vlees ,,Door de jacht ben ik zelf juist min der vlees gaan eten, want ik zie de ogen van dat ree of welk dier dan ook, nog zo voor me. Ik eet sowieso alleen zelfgeschoten vlees, want de manier waarop de varkensindustrie werkt, is vreselijk. Het vlees op mj bord heeft tenminste nog vrij rondgelo pen. Er zijn zoveel mensen met een heel grote bek, maar als we bijvoor beeld zeggen: oké, we schieten geen ganzen meer die het grasland kaal vreten, we gaan ze verjagen: doe je mee om zes uur 's ochtends? Dan ko men ze niet. Nee, dan moeten ze vroeg op en met een laserlamp het weiland in, daar hebben ze ook weer geen zin in." #winkelslimkoopoptijd GA NAAR LIBRIS.NL VOOR EEN BOEKHANDEL IN DE BUURT MINSK De Belarussische protest leider Maria Kolesnikova moet tot 8 november vast blijven zitten. Haar advocaat heeft dat gisteren gezegd tegen het Russische staats- persbureau RIA. De machtheb bers in Belarus verdenken haar van het oproepen tot een machts overname. De 38-jarige Kolesnikova werd begin vorige week in het centrum van de hoofdstad Minsk van straat geplukt. Gemaskerde mannen voerden haar weg. Volgens de op positie wilden de Belarussische autoriteiten Kolesnikova uitzet ten naar buurland Oekraïne, maar wist zij dat te voorkomen door haar paspoort te verscheuren. Kolesnikova is lid van het presi dium van de Coördinatieraad van de oppositie. Ze gaf mede leiding aan de demonstraties tegen presi dent Aleksandr Loekasjenko, die volgens vrijwel iedereen de ver kiezingsuitslag heeft vervalst. Tienduizenden mensen roepen al een maand tijdens de betogingen om zijn vertrek. De onlangs opgepakte politicus Maxim Znak is gisteren in de ge vangenis in hongerstaking gegaan na formeel te zijn aangeklaagd wegens het oproepen tot acties die het nationaal belang van Belarus zouden kunnen schaden. SC HEME IE ING zaterdag 19 september 2020 GO 'Dankzij ons floreert wildlife juist' Victor Schildkamp Rotterdam De West-Brabander met zijn vrouw bij de afgeschoten buffel in Zuid-Afrika. Het doden van een buffel kost volgens hem tussen de 8000 en 16.000 euro. - Nederlandse jager LIBRIS DE EN de dageraad jgal Ken Follett De schemering en de dageraad Het nieuwe meesterwerk van Ken Follett Als Engeland wordt belaagd door de Vikingen, raken drie levens onlosmakelijk met elkaar verbonden. Een botenbouwer vlucht met zijn familie; een Normandische edelvrouw volgt haar echtgenoot naar Engeland en een jonge monnik droomt ervan zijn bescheiden abdij ooit tot een roemrijk centrum van kennis te verheffen. Alle drie raken ze tegen hun wil betrokken bij de machinaties van een bisschop die meedogenloos streeft naar macht en rijkdom, en niets geeft om de levens van de gewone mensen. Gebonden 29j^ Ook als ebook Boeken bestellen bij je lokale boekhandel - via Libris.nl. Gratis verzending vanaf €15,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7