Voor u geproefd Brood ÏJ r7 27 "ÈL&L °ergranen gezonder zijn dan boekweit-, en tarwe is een sprookje' Nu we de coronaregels iets laten vieren, kopen we meer licht brood dan het verondersteld gezondere donkere brood, merkt bakker Issa Niemeijer. Maar welke soort is nou beter? Bij het bakken van brood zijn vier ingrediënten nodig: water, zout, rijs middel en meel of bloem van een graansoort. Wat bepaalt nog meer de smaak, kleur en gezondheid van het bammetje? Hoe donkerder, hoe gezonder toch? Dat is een hardnekkig broodje aap, zegt Issa Niemeijer, bakker en auteur van het recent verschenen Een boek over brood. ,,Aan het begin van de co ronacrisis merkte ik dat veel klanten donkere broden kochten", vertelt hij. ,,Iedereen wilde op zijn gezondheid letten. Naarmate we de teugels mochten laten vieren, gingen de lichtere baguettes weer vaker over de toonbank." Toch zegt de kleur verdraaid weinig over de voedings waarde, weet collega Fred Tiggelman, die voor dit 'college' ook een scala aan supermarktbroden keurt. ,,Veel bruine broden, met name in de supermarkt, zijn donkerder geverfd door moutextract toe te voegen. Consumenten denken dat ze gezond bezig zijn, maar qua voedingswaarde is het witbrood met een kleurtje.'' Hoe weet je wél of je een gezond brood koopt? In de supermarkt kun je het best volkorenbrood kiezen, onderstrepen beide bakkers. Om brood volkoren te mogen noemen, moeten alle delen van de graankorrel gebruikt zijn. Ook de zemel, het vliesje dat rijk is aan vezels, vitaminen en mineralen. ,,Helaas gaan door het industrieel malen veel mineralen en vitamines uit de kiem van de graan korrel bij super marktbroden ver loren", zegt Tiggelman. I „Diekiem- I delen worden uit het meel verwijderd, juist omdat ze veel vetten bevat- ff ten en het brood daardoor minder lang houdbaar is." Op het etiket is dat niet te zien. „Maar je proeft het wel", zweert Niemeijer. •J „Broden van ambachtelijke bakkers smaken vaak net wat romiger.'' Wanneer je bloem bij de ingrediënten ziet staan, weet je zeker dat je geen volkoren- Issa Niemeijer (47) Fred Tiggelman (52) brood te pakken hebt. Bij enkel het woord 'tarwemeel' moeten ook alarmbellen afgaan; tarwe is slechts de graansoort en hoeft niet volkoren te zijn. Is witbrood sowieso geen gezonde keus? „Witbrood uit de supermarkt is gemaakt van bloem dat zover gezeefd is dat je alleen het meellichaam over houdt: weinig voedingsstoffen, veel calorieën.'' Ambachtelijke bakkers gebruiken vaak steengemalen meel, waardoor het gezonde deel van de kiem erin blijft. Ook witbrood hoeft dan geen verkeerde keuze te zijn. Zijn er meer verschillen tussen de supermarkt en de bakker op de hoek? Bakkers die in korte tijd heel veel broden moeten aanleveren, kiezen vaak voor krachtig kneden en kort rijzen, vertelt Niemeijer. ,,Daarmee gaan voedingsstoffen verloren.'' Een korte rijstijd zorgt voor een slappe, luchtige structuur, waardoor je een sneetje supermarktbrood meestal kunt samenknijpen tot een bal deeg, demonstreert hij. Ambachtelijke bakkers geven de voorkeur aan korter kneden en langer rijzen en bakken. ,,Dat betaalt zich uit. Meer voedings waarde, meer smaak, meer stevigheid en een langere houdbaarheid.'' Wat als je spelt kiest in plaats van volkoren? Nogmaals: volkoren is geen graan. Het zegt iets over de manier waarop de korrel is behandeld. ,,Je hebt tar- wevolkoren, maar ook speltvolko- ren'', verdui- delijkt Tiggel- 'Het idee dat man. haverbroden is enorm ge stegen. Maar het idee dat deze oergra- nen gezonder zijn dan tarwe is een sprookje.'' Ook de opmars van waldkorn is volgens de bakkers vooral te danken aan marketeers. Hoewel de korst vaak is bedolven onder de zaden en pitten, hebben veel waldkornbroden ge woon bloem als basis en worden ze rijkelijk bijgekleurd met mout. En zuurdesembrood? Elk brood heeft rijsmiddel nodig. Daarbij kun je kiezen tussen gist of desem. ,,Desem is een bacterie cultuur die natuurlijk ontstaat en die je kunt voeden door meel en water toe te voegen'', legt Niemeijer uit. Naast de zurige smaak bejubelen desemliefhebbers vaak de lichte ver teerbaarheid. De granen zijn immers al door de bacteriën voorverteerd. Toch gaat die vlieger niet altijd op. Niemeijer: „Het hangt af V van de rijstijd. Een gistbrood dat een etmaal heeft mogen rijzen, verteert gemakkelij ker dan een desembrood dat drie uur heeft gelegen.'' Moet je uitkijken voor gluten? Daar is ie dan: het g-woord. „Gluten zijn eiwitverbindingen v!J in onder meer tarwe, spelt en rogge'', doceert Niemeijer. ,,Als je ze met water kneedt, ontstaan ei- witstrengen die brooddeeg zijn elas tische structuur geven. De fermenta- tiegassen kunnen het deeg niet uit, waardoor het brood een beetje wordt opgeblazen." Industriële meelfabri kanten hebben hun granen zo gema nipuleerd, dat ze meer gluten en daarmee volume konden creëren. Het aantal mensen met gluteninto- lerantie leek explosief toe te nemen, maar naar schatting heeft slechts 1 procent van de Nederlanders deze auto-immuunziekte. Het is nog on bewezen of gluten de boosdoener zijn achter andere (darm)klachten. ,,Vooral snel gemaakt brood is zwaar verteerbaar'', stelt Niemeijer. ,,Hoe meer je kneedt, hoe meer de gluten zich ontwikkelen. En hoe kor ter je het deeg laat rijzen, hoe minder de granen voorverteerd zijn.'' Hoe dan ook is glutenvrij brood in middels breed verkrijgbaar. Het wordt gemaakt van glutenvrije gra nen - haver, mais, quinoa - maar ook van kikkererwtenmeel. GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 Brood, wat zit daarin? MATTHIJS MEEUWSEN Bakker bij de Franse bakkerij Gebr. Niemeijer in Amsterdam en auteur van Een boek over brood. Drijvende kracht achter Hartog's Volkoren Bakkerij en Maalderij (sinds 1896) in de hoofdstad. f A ,v r'/- v' 4T VV*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75