Breng je tuin weer in topvorm na extreme zomer V. m 26 Trappelende kindervoetjes, een verzengende hittegolf, wolkbreuken en hagelstenen. Na deze extreme zomer heeft je tuin dringend behoefte aan herstel. Met deze wellnesskuur komen je verschroeide gazon en uitgedroogde planten er snel weer bovenop. Bemest kaal gazon Na een uitputtende groei periode snakt je gras naar voeding. Met een portie powervoeding ziet je grasmat er binnen veertien dagen al een stuk groener uit. Geef niet zomaar wat, maar najaarsgazonmest met extra kalium. Neem een meststof met een fijne korrel, die wordt sneller in de bodem opgenomen. Strooi de mest stoffen uit vlak voor een regenbui, ze moeten kunnen oplossen met water. Kale plekken kun je het beste zo snel mogelijk herstellen, bijvoorbeeld met gazonherstelzaad. Voeg wormencompost toe zijn alle voedingsstoffen eruit ver dwenen. Vervangen is niet nodig, een laagje wormencompost doet wonderen. Strooi 2 tot 3 centimeter wormencompost op de opper vlakte en vermeng oppervlak kig met je hand of een harkje. Geef water met de tuinslang op de zachtste stand, zodat de potgrond zich langzaam kan volzuigen. Wormencompost zit bomvol micro-organismen die de potgrond nieuw leven inblazen. Het houdt ook het water beter vast, waardoor je potgrond niet meer zo uitdroogt. Knip de uitgebloeide bloemen en vergeelde bladeren van je terras- planten af en geef eenjarigen zoals geraniums en surfinia's een extra portie vloeibare voeding. Geef border een knipbeurt de droogte wel overleefd, maar staan er uitgeblust bij, vaak met bruin blad. Aarzel niet en knip alles tot aan de grond af. Sterke vaste planten zoals katten- kruid (Nepeta), tuingerani- ums, Zeeuws knoopje, Brunnera, eendagslelies Hemerocallisen vrouwen mantel (Alchemilla) krijgen daardoor een groei-impuls en schieten al snel weer frisgroen uit. In een warme herfst krijg je er soms nog een extra bloei bovenop. Geef de planten meteen water na het afknippen en meng er vloeibare voeding door. Het is nu ook het moment om je lavendel te snoeien. Knip alle uitge bloeide bloemstengels af en knip een derde van de plant weg, in een mooi bolletje. - ^m wÈ Snoei verbrande hagen De jonge topjes van hagen zijn onder de brandende zon ver schroeid. Geen nood, met een flinke snoeibeurt krijg je al een heel ander zicht en ogen je hagen binnen een paar weken weer mooi frisgroen. Laat zo veel mogelijk snoeisel onder de hagen liggen; een bedekte bodem heeft veel minder last van hitte en droogte dan kale aarde. Je mag gerust tot een laag van 20 centimeter dik gaan. Fijn snoeisel vergaat in een paar maanden tot waarde volle humus. Snoei ook groenblijvende hagen zoals buxus, taxus, struikkamperfoelie (Lonicera nitida), Japanse hulst (Ilex cre- nata) en schijnhulst thus x burkwoodii) licht voor een mooie, strakke vorm. Verwen ze met extra bladvoeding. Dat is vloei bare voeding die je met water mengt en met een verstuiver over de plan ten spuit, waarna de bladeren de voedingsstoffen direct opnemen. Dat gaat sneller dan via de wortels en geeft sneller een intens groen resultaat. Knip eenjarigen weg Plukbloemen zijn sterk: als je nu de schaar in je kosmosbloemen, zin nia's en dahlia's zet, krijg je snel nog een tweede bloei. Knip niet zomaar alles af. Uitgebloeide bloemen knip je net boven een splitsing van stengels, of boven de aanzet van een blad af. In de oksels van dat blad of die stengel zit een slapende knop te wachten om te ontluiken. Knip je die uitgebloeide bloemen niet af, dan stopt je plant al haar energie in het vormen van zaad, en blijft er geen kracht meer over om die slapende bloemknoppen tot leven te brengen. Snoei dode boomtakken Zelfs eeuwenoude beuken lieten plots hun takken vallen. Controleer je bomen en grote struiken op dode takken en knip ze af. Je hoeft daar voor niet op een ladder te staan. Takken tot 3 centimeter dikte kun je veilig afknippen vanaf de grond met een handige snoeischaar op een steel. Daarmee kun je tot 6 meter hoog gaan! Sommige scharen, zoals de StarCut van Gardena, zijn bovendien uitgerust met een trekhaak waarmee je afgeknipte takken die in de boom blijven hangen eenvoudig naar bene den trekt. En al die afgevallen blade ren onder je bomen? Zuig ze op met een bladruimer. Die vermaalt ze tot nuttige mulch voor de moestuin en anders gooi je ze op de composthoop. Knip bloemen van struiken Hortensia's hebben het erg lastig gehad deze zomer. Beperk je tot de bloemen, knip zo weinig mogelijk van de rest. Ook al zien sommige struiken er verdord uit, rooi ze voor lopig niet. Mogelijk zijn ze niet dood. Begin boven aan de dode tak te knip pen. Ziet het hout er vanbinnen dor uit, zak dan telkens 5 centimeter lager, tot je op groener, sappiger hout komt. Stop dan met snoeien. Je plant heeft alle reserves nodig om de win ter in te gaan. Knip van klimrozen en struikrozen de uitgebloeide bloemen af, net boven de eerste bladsteel met vijf blaadjes. Laat uitgebloeide bloemen staan op rozenstruiken met mooie bottels, zoals botanische rozen, anders ben je ook die bottels kwijt. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO LAURENCE MACHIELS Is de potgrond van je terrasplanten één harde korst geworden? Dan De meeste vaste planten hebben Dunne takken knipje veilig af vanaf de grond. Forces STEVEN RICHARDSON Knip uitgebloeide bloemen net boven een splitsing van stengels af. Afgevallen bladeren zijn nuttig als mulch voor de moes tuin of op de composthoop. Ook de bomen hadden deze zomer last van droogte- en hittestress.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74