Winterharde tuincyclamen kunnen prachtig bloeien Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 September is een goede maand om tuincycla men te planten. De grond is nog lekker warm en dan slaan ze makkelijk aan. FEEST 6 Houd een defilé aan huis Kun je echt geen mensen uitnodigen op de feestelijke dag omdat je ziek bent of in quarantaine zit? De Wit weet hoe je de dag niet ongemerkt voorbij laat gaan: „Een jarige job voelt zich heel jarig als er een stoet met versierde auto's toeterend door de straat komt rijden voor een feli citatiedefilé. Je kunt er een soort drive- in van maken met verschillende stops: de eerste is bij de jarige, voor het cadeau en de felicitatie. Bij de tweede stop krijgen mensen koffie en taart. De derde stop is een parkeerplek met muziek, waar mensen rustig hun taartje kunnen eten. Een beetje anders, maar je zult het gegarandeerd nooit meer vergeten.'' FEEST7 Houd een online dansfeest Maak een speciale feest-groepsapp, of zet het groots op door via de app House party een dansavond te organiseren met een echte dj en honderd gasten. Het gaat erom dat je samen, het liefst in je mooie kleding en met vergelijkbare drankjes en hapjes, ergens online afspreekt om met zijn allen hetzelfde te doen. Je kunt een liveconcert kijken via bijvoorbeeld Facebook, of een pubquiz doen via bij voorbeeld quiz-vragen.net. FEEST8 Ga buiten spelen Op de website van teamuitstapje.nl kun je per regio zoeken naar coronaproof buitenactiviteiten. Je kunt paintballen, quadrijden of de zwaartekracht uitda gen in een klimpark. Zet zelf een speur tocht uit of organiseer een voetbal- of tafeltennistoernooi. FEEST9 Huur een nanny die voor de veiligheid zorgt In het geval van een kinderverjaardag is er niet zo veel aan de hand, aange zien zij minder vatbaar zijn voor het virus en geen afstand hoeven te hou den. Het gaat dan meer om de ouders die de kinderen komen brengen en halen. Als je zo'n feestje uitbesteedt, haal je meteen iemand in huis die het naleven van de coronamaatregelen op zich kan nemen. Nanny Rachel Pietersma van Kids Party Planner: ,,Het gaat er dan meer om dat die ouders voorzichtig blijven. Wij hebben daar speciale nanny's voor die het allemaal in goede banen leiden. Dan kun je zelf ontspannen feestvieren.'' FEEST10 Of blijf thuis met je beste vrienden Simpel is soms het beste, vindt Van der Werf. Thuisblijven met een paar beste vrienden kan, maar houd de coronaregels in acht. Van de Werf: ,,Zet je gasten op van tevoren uitge meten plekken in je kamer of tuin. Geef iedereen een wegwerpbordje en -beker in dezelfde kleur of met de naam erop. Ga zelf rond met het drinken. Zet borden op tafel met losse gebakjes, minidonuts, borrel hapjes en snoepjes in zakjes; ieder een kan die zelf pakken. Vraag je gas ten om hun handen te wassen of des infecteren bij binnenkomst en voor en na wc-gebruik, ventileer goed en kletsen maar!'' Tuincyclamen kun je op twee ma nieren aanschaffen: als droge knol en bloeiend in een potje. De eerste is het goedkoopst, maar nog nooit is de kreet 'goedkoop is duurkoop' zo toe passelijk geweest: van de tien droge knollen die je plant, komt er vaak maar één op. Of helemaal geen. De cyclamen in een potje mogen duurder zijn, je weet in elk geval dat de planten levensvatbaar zijn. Er bestaan zo'n twintig soorten en in theorie zou je elke maand van het jaar een soort in bloei kunnen hebben, behalve misschien in mei. Maar sommige soorten zijn niet of nauwelijks winterhard en andere alleen bij super specialisten te krijgen. In de tuin kom je maar een stuk of drie verschillende cyclamen tegen. Verreweg het populairst is Cyclamen hederifolium, met blad als dat van klimop dat met zilververf beschilderd lijkt. Van elke plant is het blad anders getekend. Elk patroon is uniek, als bij een vingeraf druk. De bloemkleur vari eert van wit tot licht of donker paars-roze. Cycla men hederifolium bloeit van augustus tot eind september. Deze plant is een zo- merslaper: het blad blijft de hele win ter groen en verdort in mei, om pas in de nazomer weer boven november is uitgebloeid, begint de bloei van Cyclamen coum. Omdat het dan koud is, duurt die bloei extra lang, tot ver in maart. Ook hier is de keuze tussen wit en roze, en de blad patronen zijn minstens zo boeiend als de bloemen. Plant er tien of twin tig, een enkele plant heeft weinig im pact, en combineer ze met sneeuw klokjes en winteraconieten voor een winters bloementapijt. Ook Cycla men coum houdt een zomerslaap. Een soort die in de zomer juist tot leven komt is het alpenviooltje, dat niet erg op een vi ooltje lijkt. Deze Cy clamen purpurascens heeft een uitzonder lijk lange bloeitijd van juni tot oktober. Het blad is subtiel ge marmerd, maar het opvallendste ken merk is de zwoele bloemengeur van le lietjes-van-dalen. Alsof de lente begint in plaats van de herfst. Het alpen viooltje is niet ge makkelijk. De plant houdt van bladaarde die 's zomers niet uitdroogt en van kalk. Dien dit toe in de vorm van fijngestampte ei erschalen. Dat scheelt afval en de grond wordt er lek ker luchtig van. Cyclamen kun je verdelen in twee groepen: de ouderwetse grootbloe- mige cyclaam van oma's vensterbank en de kleinbloemige winterharde tuincyclaam. Die van oma zie je overigens niet vaak meer, want deze heeft een pesthekel aan droge lucht en centrale verwarming. te komen. Daardoor kun je de knol len planten op plaatsen die 's zomers droog en donker zijn maar 's winters vochtig en licht, dus onder bladver liezende bomen en struiken. GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 Uniek: Cyclamen hederifolium Als Cyclamen hederifolium in Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71