OZCAN AKYOL België en Duitsland vrijwel taboe voor Randstedelingen Gratis glazen bij elk montuur vanaf €79 Laatste 1 weken m 6 Aanvullend verzekerd? Dan is wellicht uw montuur ook gratis! Ëggfilii datdezebe- Column Het ministerie van Volks gezondheid heeft lang vol gehouden dat mondkapjes voor verzorgend personeel géén beschermende werking bieden, ondanks voorbeelden uit verschil lende landen waar regeringen in een andere veronderstelling leven. De 'wetenschappelijke' kennis hierover, volgens het ministerie ingefluisterd door het RIVM, werd telkens omstandig verkondigd tij dens de coronapersconferenties, wat onder het volk resulteerde in het heilige geloof dat die dingen 'schijnveiligheid' zouden bieden. Er ontstond zelfs een antistem ming. Ik weet nog dat ik me ergens in april in dit hoekje afvroeg waarom beschaafde landen, verspreid over de hele wereld, wél consequent voor de mondkapjes kozen, vaak zelfs als verplichting, maar wij in het polderland achterbleven. Dat leverde me veel boze reacties op. maar dan om een andere reden. Het televisieprogramma Nieuwsuur heeft onthuld dat de mondkapjesrichtlijn van het RIVM voor de ouderenzorg deels werd bepaald door schaarste - we hadden ze simpelweg niet. Daar is nu, een halfjaar later, verandering in gekomen. Vanuit China worden er dagelijks contai ners vol geleverd. Om die reden is het advies stilzwijgend aangepast; medische medewerkers moeten nu wél mondkapjes dragen bij kort contact. Het kabinet begeeft zich thans op glad ijs. In plaats van de Tweede Kamer adequaat en volle dig in te lichten, beriep RIVM- voorman Jaap van Dissel zich her haaldelijk op onderzoeken uit het buitenland die mondkapjes elimi neerden. Wie die rapporten wilde lezen, moest maar even googelen. Het had iets potsierlijks. Het standpunt is dus veranderd, in ie der geval voor verzor gend personeel. *S=>„ Dat betekent roepsgroep maandenlang onnodig is bloot gesteld aan het grote gevaar van besmetting, met alle gevolgen van dien. Een beetje populist zou dit een grote omissie van Den Haag kunnen noemen. De regering maakte hier twee grote fouten: ze had eerst onvol doende materiaal voor zorgperso- neel en vervolgens kwam ze daar niet eerlijk voor uit. Dit bericht zet de positie van het RIVM ook in een ander daglicht. Moest dit instituut het politieke hachje van de minister redden, of heeft het al die tijd oprecht lopen stuntelen? Het antwoord zal de overheid hoe dan ook in proble men brengen. De Algemene Politieke Be schouwingen fladderden inhou delijk alle kanten op. Dinsdag zul len Rutte en De Jonge wezenlijke antwoorden moet geven in een nieuw debat. Wie met de gezond heid van anderen speelt, hoeft niet te rekenen op mildheid en genade, dat is een ding wat zeker is. Moest het RIVM het politieke hachje van de minister redden? De twee provincies gelden voor de Duitsers sinds woensdag als risicogebieden. In België hebben Noord- en Zuid-Holland sinds gistermiddag code rood. Wie na een verblijf van min stens 48 uur van Nederland naar België reist, moet een coronatest doen en in quarantaine. Voor Duitse vakantiegangers die terug keren uit Noord- en Zuid-Hol land geldt hetzelfde. Die verscherpte maatregelen hebben ook gevolgen voor Neder landse reizigers. In België zijn Ne derlanders vanuit 'rode gebieden' niet meer welkom. Voor Noord Brabant, Utrecht, Gelderland, Fle voland en Limburg geldt code oranje. Inwoners uit die provin cies die niet per se naar de zuider buren hoeven te reizen, krijgen bij aankomst het advies zich pre- ventief te laten testen en in qua rantaine te gaan. Ook aan de Duitse grens kun nen bewoners van Noord- en Zuid-Holland problemen onder vinden. Zij moeten zich verplicht laten testen en de uitslag aan de grens in quarantaine afwachten. Dat kan zomaar dagen duren, om dat ook in Duitsland de testcapa citeit beperkt is. ,,En er staat ner gens dat je met een negatieve uit slag weer kunt reizen", zegt Arnoud Broekhuis, manager ver keersinformatie van de ANWB. Inwoners Noord en Zuid-Holland niet welkom in België Testen in Nederland mag ook zo lang de test maximaal 48 uur voor het passeren van de grens is ge daan. De Duitse regering vraagt bewoners van Noord- en Zuid Holland ook om veertien dagen in quarantaine te gaan. De ANWB krijgt veel vragen. ,,Juist België was een goed alter natief nu voor andere vakantie landen, zoals Spanje, een negatief reisadvies geldt", zegt Broekhuis. Doorreizen mag overigens wel, zolang er niet wordt overnacht. Koop in de winkel of bestel online. zaterdag 19 september 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Mondkaoes Nu is iedereen wéér woedend, - "3" De code rood die België en Duitsland aan Noord- en Zuid Holland hebben gegeven, heeft niet alleen gevolgen voor bezoekende Belgen en Duit sers, maar ook voor Nederlan ders die naar het buitenland willen. Ellen van Gaalen Den Haag Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op specsavers.nl Specsavers 2020. Specsavers en het Specsavers logo zijn merken van Specsavers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6