de poolgebieden Wat zegt de wetenschap y Ons stresssysteem wordt al in de jeugdjaren afgesteld Eureka! Financieren is faciliteren tfé 'We hopen met een medicijn de uitknop te kunnen blokkeren' 19 Bij een zombiebrand in het Canadese Chuckegg Creek ging vorig jaar 350.000 hectare bos verloren. terst verontrustende cijfers zullen opleveren. ,,De temperaturen in het Noordpoolgebied stijgen snel ler dan elders op de wereld en dro gere, warmere omstandigheden schept de ideale omgeving om branden om zichzelf te kunnen blijven voeden'', zegt Parrington van CAMS. As en roet Klimatologen maken zich ook druk om een ander negatief effect van de bosbranden: de grote hoe veelheden vrijkomende as en roet Als die neerslaan op ijs in het Noordpoolgebied wordt het zon licht niet langer teruggekaatst, maar neemt het zonlicht op, waar door het warmer wordt. De op warming zorgt niet alleen in rap tempo voor het ontdooien van de permafrost en een groeiend aantal bosbranden, ook de ijskap op de Noordpool kwijnt weg. Sinds 1980 is de hoeveelheid zee-ijs in de zo mer elke tien jaar met meer dan tien procent kleiner geworden. Als deze trend zich doorzet, zal al het ijs binnen 25 jaar zijn verdwenen. Omdat ook op de Zuidpool de ijs kap smelt, kan de zeespiegel daar door eind deze eeuw met mogelijk twee meter zijn gestegen. Met overstromingen, afbrokkelende kusten en verzilting van zoet wa ter als resultaat. Stress is niet per se slecht, een gespannen gevoel is normaal en kan voordelen hebben. Maar hoe kan het dat bij sommige mensen die druk niet meer weggaat? Universiteit van Nederland BRENDAN HADDEN Na een drukke werkweek is het tijd voor ontspanning en kun je gezellig iets met vrienden doen of lekker een serie kijken op de bank. Maar wat als je die stress van de week blijft voelen en die spanning niet meer weggaat? Volgens psychiater Christiaan Vinkers is het erg belangrijk dat ons lichaam goed herstelt van stress: ,,Zie het als het blussen van een brandje. Als er brand (stress) is, moet je snel de brandkraan opendraaien, maar je moet de brandkraan ook weer dicht kun nen draaien, anders krijg je water schade." Hoe je lichaam precies met stress omgaat, verschilt per per soon. Naast aangeboren verschil len zijn er ook heftige gebeurte nissen die je stresssysteem kun nen verstoren, vertelt Vinkers. Vooral mensen die in de jeugd bij voorbeeld verwaarloosd of mis handeld zijn, herstellen vaak slechter van stress. De brandkraan gaat bij hen dus minder goed weer dicht. ,,In de jeugd wordt de basis gelegd voor hoe je stresssysteem staat afgesteld. Heftige gebeurte nissen tijdens zo'n kwetsbare pe riode kunnen voor de rest van je leven nog bepalen hoe je op stress reageert. Je stresssysteem kan zichzelf wel aanzetten, maar niet goed meer uitzetten, waardoor je langdurige stress krijgt." Die langdurige stress is erg on gezond en verhoogt de kans op bijvoorbeeld hart- en vaatziekten, obesitas en depressie. Maar hoe werkt dat dan precies in het brein van deze mensen? Het open- en dichtdraaien van de brandkraan gebeurt met behulp van twee re ceptoren (een soort ontvangers) in je hersenen. ,,Als je in de stress schiet, maken je bijnieren het stofje cortisol aan. Het cortisol ac tiveert in het brein de MR-recep tor, de aanknop, en als het stress systeem weer uit moet, activeert het de GR-receptor, de uitknop." Bij mensen die last hebben van langdurige stress werkt dus vooral dat uitzetten van het systeem niet goed meer. Om mensen die last hebben van langdurige stress te helpen, werkt Vinkers met de hersenstichting aan een onderzoek dat de 'RESET- studie' heet. ,,We hopen met een medicijn de uitknop, de GR, te blokkeren. Dat klinkt misschien onlogisch. We denken dat het stresssysteem is ontregeld doordat de GR vroeg in het leven heel ac tief was. Door de GR een paar da gen te blokkeren, verwachten we dat het systeem als het ware op nieuw opstart: naar de goede in stellingen teruggaat.'' Vinkers: ,,Wij denken dat met dit medicijn het lichaam dus van zelf minder van het stresshor moon gaat maken, en het systeem dan eindelijk de kans krijgt om goed te herstellen. Op die manier reset je het stresssysteem en heb je als het goed is weer alleen te ma ken met die 'normale', gezonde vorm van spanning en stress.'' Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Arnoud Boot (60), hoogleraar financiële markten aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Alles wat je in het leven overkomt, is voor vijf pro cent te danken aan talent, voor tien procent aan doorzettingsvermogen en voor vijfentachtig procent is het geluk. Ik was geen uitblinkende leerling. Vrienden gingen in Til burg economie studeren, ik volgde hen en toen bleek ik daar talent voor te hebben. Op mijn 32ste was ik hoogleraar. Econo mie is een wat vreemd vakgebied. In natuur kunde heb je vaste wetten voor bijvoorbeeld de zwaartekracht. Dat heb ben we in de economie niet. Daar is het intuïtie, begrip hebben voor ver houdingen en dit alles kunnen plaatsen in een maatschappelijke context. Als de context van de maatschappij verandert, dan veranderen je econo mische recepten. Mijn grootste moment van in zicht was een proces van jaren denken, schrijven, kijken en analyseren. Midden jaren 90 was ik in de VS en het land be vond zich in een enorme beurshausse. Bij banken draaide het om snel en veel geld verdienen, zon der dat ze keken naar de relatie met de klant. Klan ten - met name bedrijven - zouden niet meer trouw zijn aan de bank en ban ken handelden opportu nistisch en gingen alleen voor transacties: 'let's do a deal, any deal'. Dit kan niet zo zijn, dacht ik, fi nanciering is niet alleen iets vluchtigs, financie ring faciliteert en maakt iets mogelijk. Over dit fe nomeen - relationship ban king - schreef ik in 2000 een serie artikelen die ex treem veel geciteerd zijn. En wat gebeurde er in 2008? We kregen de grote financiële crisis voor de kiezen, omdat banken voor transacties gingen en hun klanten waren verge ten. Je wenst niemand een financiële crisis toe, maar ik vond het wel fijn om gelijk te krijgen. Iedereen is toch een beetje ijdel.'' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGIltiSt en met GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 FOTO CHRIS SCHWARZ/ GOVERNMENT OF ALBERTA FOTO SHUTTERSTOCK Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67