Vlammenzeeën verwoesten 18 De sneeuw is nog niet weg of toendra's in het Noordpoolgebied staan in brand. Dat kan een 'zombiebrand' zijn: vuur dat 's winters ondergronds gaat en in de zomer weer aan de oppervlakte komt. 'Het ontdooien van de perma frost gebeurt zeventig jaar eerder dan was voorspeld' Het zijn sluip moordenaars waartegen het moeilijk vechten is. In het Noord poolgebied kan van het ene mo ment op het andere een bosbrand ontstaan. Niet veroorzaakt door de mens of een blikseminslag, wat ook gebeurt, nee, het vuur komt uit onverwachte hoek: uit de grond. Het fenomeen is al langer bekend, maar pas sinds vorig jaar wordt er uitgebreid onderzoek naar gedaan en dankzij de naam 'zombiebranden' bereiken ze het grote publiek. Het gaat om over- winteringsbranden, ondergrondse veenbranden. Als zij aan het eind van de zomer boven de grond uit doven, woeden zij soms onder gronds verder. Een jaar later, in de late lente, kan het vuur weer te voorschijn komen en richt het, zo als deze zomer, enorme schade aan in het Noordpoolgebied. Vooral de toendra's in Rusland moeten er nu aan geloven, maar ook Canada en de Amerikaanse staat Alaska gaan er onder gebukt. Ongekende vlammenzeeën slaan er voor het tweede jaar op rij gi gantische gaten in de uitgestrekte bossen. In Rusland zijn miljoenen hectaren in de as gelegd. Vooral de regio's Sakha en Tsjoe- kotka in Siberië zijn zwaar getrof fen. Boven het gebied hangen langgerekte grijze rookkolommen. In Canada krijgt de regio Noord- Alberta het voor de kiezen. Alleen al bij de brand in Chuckegg Creek ging er in drie maanden tijd 350.000 hectare bos verloren. „Zombiebranden zijn bijna niet te bestrijden'', zegt Peter Winsor van het Wereld Natuur Fonds in LfeScience. De zombiebranden ontstaan dankzij de permafrost: bevroren grond in het Noordpool gebied. De laag die soms honder den meters dik kan zijn, bestaat uit gravel, zand en slib, bij elkaar ge houden door bevroren water. Vaak zit er ook organisch materiaal in, bevroren resten van planten en dieren. Bij extreme kou dreigt er niet zoveel gevaar, maar nu de temperatuur op de Noordpool snel stijgt, ontdooit de permafrost. Dan komen er in de veenlaag gassen vrij waaronder methaan, de voe dingsbron voor zombiebranden. Die gassen zorgen ervoor dat het vuur ondergronds tot soms grote diepte in turflagen blijft voort woekeren als het boven de grond is uitgegaan. In de zomer, als het ijs en de sneeuw bij hogere tempe raturen smelten, kruipt het vuur weer naar boven. Satellietbeelden laten zien dat de branden heel snel de kop kunnen opsteken na het ontdooien van de sneeuw. Het aantal branden en de om vang ervan worden in kaart ge bracht dankzij Sentinel-satellieten van de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA. Zij observeren de aarde onder de paraplu van het Copernicus-programma (CAMS). Sinds afgelopen juni woeden er meer dan honderd grote branden in het Noordpoolgebied, aldus (bos)brandenexpert Mark Par- rington. ,,Dat is zeer verontrus tend. Op zo veel branden hadden we niet gerekend.'' In mei zag hij de eerste rode plekken op satelliet- beelden, nabij plaatsen waar vorig jaar al branden hadden gewoed. Er staan nog veel vragen open: hoe vaak komen 'zombiebranden' voor, hoe schadelijk zijn ze en hoe groot is hun invloed op de veran dering van het klimaat? ,,Met het ontdooien van de per mafrost werd rekening gehouden, maar het gebeurt zeventig jaar eer der dan was voorspeld'', aldus Winsor. Zo'n groot aantal grote bosbranden in het Noordpoolge bied is de afgelopen 10.000 jaar niet vertoond. ,,Deze zombiebran- den kunnen jarenlang onder gronds blijven woeden, waardoor de permafrost nog sneller ontdooit en er enorme hoeveelheden kool stofdioxide (CO2) en het broeikas gas methaan in de atmosfeer ko men'', voegt de wetenschapper eraan toe. Die uitstoot verhoogt op haar beurt weer de temperatuur waardoor de permafrost harder smelt. Het wordt een vicieuze cir kel. De hoeveelheden koolstofdi oxide die vrijkomen zijn onge kend. Ze zijn vergelijkbaar met de jaaruitstoot van landen als België en Cuba. De situatie zal nog verer geren, omdat stijgende temperatu ren boven de grond zullen zorgen voor meer zombiebranden omdat de grond uitdroogt. Verwacht wordt dat de uitstoot koolstofdioxide van dit jaar die van het bosbrandseizoen 2019 - van mei tot oktober - ver zal overtref fen. Toen ging het om 191 mega ton. Volgens berekeningen van het Copernicus-programma CAMS kwam er vorig jaar alleen al in juni 50 megaton aan koolstofdioxide vrij. Dit jaar zou het volgens eerste schattingen tot en met augustus gaan om een uitstoot van 244 me gaton. Dat is meer dan de uitstoot van een land als Vietnam. Weten schappers gaan ervan uit dat 2021 en de jaren daarna soortgelijke, ui- ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO A Zombiebrand: de ondergrondse sluipmoordenaar HANS VAN ZON Smeulend vuur zoekt zich een weg door de kanalen van de veenlaag. Een jaar later ontstaat een nieuwe brand. Brand 2 Brand 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66