ontwikkelingen De Rus houdt van ons liberale landje, al gaan we soms te ver We moeten ook weten dat veel Russen niet blij zijn met Kremlinkoers 17 genpolen zijn, het debat in Neder land bepalen. Deen pleit voor een goed geïn formeerd maatschappelijk debat en een realistisch Ruslandbeleid dat er niet van uitgaat dat wij Rusland wel kunnen veranderen. ,,De concrete aanwijzingen voor dreigingen uit Rusland zijn legio, maar mensen haken vaak af om dat ze dat steeds weer horen van de autoriteiten. Alle serieuze waarschuwingen over desinfor matie worden gewoon minder ge loofd en dat is riskant. Temeer daar er aan Russische kant actief aan wordt gewerkt nog meer ver deeldheid te zaaien.'' Maar we moeten ook weten dat er veel Russen zijn die niet blij zijn met de koers die het Kremlin vaart, zegt hij. En dat Russisch on derzoek bijvoorbeeld aantoont dat een meerderheid van de Russi sche bevolking vindt dat als Rus land verantwoordelijk is voor de ramp met de MH17, de regering dat ook moet toegeven en dat smartengeld moet worden be taald. Daar ligt een basis voor dialoog. Maar vanwege de sancties is een aantal Nederlandse initiatieven als studentenuitwisseling of we tenschappelijke samenwerking opgeschort. Je zou die acties juist moeten opschalen, aldus Deen. ,,Het jammere is dat we de nei ging hebben om samenwerking en dialoog met Rusland als geheel stop te zetten als straf voor het ge drag van het Kremlin. Daar heb je alleen jezelf mee, want dan sluit je de kanalen uit die je nodig hebt om bijvoorbeeld met de bevol king in gesprek te blijven." Hoe kijken de Russen eigenlijk tegen ons aan? Een persoonlijk relaas van onze correspondent Joost Bosman die de stemming peilde in en rond Moskou. meer weten over het 17de en 18de eeuwse Nederland, dan Neder landers zelf. Dat komt natuurlijk door tsaar Peter de Grote, die enige tijd in Zaandam verbleef om te leren scheepsbouwen. Hij nam veel Nederlands mee terug naar Rusland. Zo doet het stra tenplan van Sint-Petersburg den ken aan Amsterdam. Maar ook zo'n drieduizend woorden, vaak verbonden met de scheepvaart, nam Peter mee uit Nederland. Er gaan zelfs verha len, dat Peter heeft overwogen van het Nederlands de staatstaal te maken. Het zou voor ons Ne derlanders geen slechte keuze zijn geweest. 'Boesjpriet' (boegspriet), 'ach- tersjteven' (achtersteven), 'sjtoerman' (stuurman), 'bots- man' (bootsman), 'kapitan' (ka pitein), 'matros' (matroos), 'kon- voj' (konvooi), 'kajoeta' (kajuit), 'ankor' (anker), 'sjtorm'(storm), 'fokmattsja' (fokkemast), 'farwa- ter' (vaarwater), zijn allemaal in de Russische zeevaarttaal te rechtgekomen. In het dagelijks leven spreken Russen een aardig mondje Ne derlands, vaak zonder het te be seffen. Zo vroeg de moeder van een vriend eens verschrikt, toen ze het woord 'gastarbejter' (gast arbeider) bezigde: ,,Ken je dat woord wel?'' Ja, het is Neder lands. Verder: 'galstoek' (letter lijk: halsdoek, stropdas), 'brjoeki' (broek), 'stoelj' (stoel), 'kran' (kraan), 'gladki' (glad), 'flag' (vlag), 'zontik' (letterlijk: 'zonne- doek', paraplu) 'brandsjpojt' (brandspuit), 'vanta' (vent), stuk voor stuk leenwoorden uit het Nederlands. Andersom heeft het Russisch ook sporen nagelaten in het Nederlands. Zo kennen we de woorden oekaze ('oekaz' in Rus sisch) en doerak (schurk of deug niet, in het Russisch een gek). Leuk al die verbandjes. Maar onze liberale houding te genover drugs en immi granten gaat soms te ver voor ze. Zoals een vriend van me onlangs zei: „Die LGTB-gemeenschap. Vind je niet dat die bij jullie onevenredig veel aandacht krijgt?" ndanks de politieke span ningen tussen Rusland en Nederland is de Russ- sische bevolking overwegend po sitief over Nederland, zo merk ik dagelijks. Als ze het niet persoon lijk kennen, weten ze in in ieder geval dat het een goed en rijk land is, tolerant, met een hoge welvaart en een puike gezond heidszorg. En vrije, eerlijke ver kiezingen! Begin dit jaar publiceerde het onafhankelijke Russische onder zoekscentrum Levada de resulta ten van een peiling. Maar liefst 71 procent denkt 'zeer positief' over Nederland. Slechts enkele bur gerlijke vrijheden in Nederland - vooral het homohuwelijk en het drugsbeleid - worden afgewezen. Dat is ook wat ik om me heen hoor: mijn vrienden vinden veel van onze vrijheden vinden posi tief, maar het kan ook te ver gaan. De Russen die wel in Neder land zijn geweest, raken vrijwel zonder uitzondering verliefd op dat mooi aangeharkte, gezellige landje aan de zee. De grachten van Amsterdam bezingen ze uit volle borst. De vrijheid, vriende lijkheid en ongedwongenheid zijn befaamd. ,,Een burgemeester die gewoon in een trui op de fiets naar een plechtig evenement komt, dat is pas rijkdom'', filoso feerde een scenarioschrijver voor de Russische tv ooit. ,,Nederland is voor mij de beli chaming van vrijheid op zijn best'', zegt Igor, een journalist die er evenwel nooit is geweest. ,,Vrijheid in zaken, in politiek en in zelfexpressie Igor vindt dat de Russische president Poetin al lang in Nederland voor de rechter 'had kunnen en moeten verschij nen' in de zaak rond de MH17. De Nederlandse lekkernijen vallen goed bij Russen. Kaas (jong en oud), 'stropwaffels' en haring, ze vragen er altijd weer om, als ik naar Ne derland afreis. Ik geef altijd gehoor aan hun verzoekjes. Maar drop laat ik in Nederland. Daarmee doe je ze geen plezier. Opvallend is ook dat Russen soms GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 Mark Rutte (l) drukt de hand van Vladimir Poe- tin, destijds premier, nu president van Rusland. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65