Instituut Clingendael onderzoekt mening over internationale Rusland is voor velen nog een vijand 16 In de aanloop naar de verkiezingen heeft Instituut Clingendael aan 23.000 Nederlanders gevraagd hoe wij over het land van Vladimir Poetin denken. Niet te best. et de Troonrede is de verkiezingscam pagne wel afge trapt. Het zal de ko mende maanden vooral over binnenlandse aange legenheden gaan, terwijl het bui tenland toch meer en meer aan wezig is in wat hier gebeurt. Best opmerkelijk voor een handelsna tie. Want hoe bijvoorbeeld om te gaan met het Rusland van Vladi mir Poetin? Wat vinden we daar van? Nederland heeft al langer be hoefte aan gegevens over hoe wij met z'n allen aankijken tegen in ternationale ontwikkelingen en het buitenlands beleid van Neder land, vindt onderzoeksinstituut Clingendael. Daarom is, samen met onderzoeksinstituut Kies- kompas, nu de 'Buitenland Baro meter' ontwikkeld, waarin regel matig bij 23.000 Nederlanders, uit alle geledingen van de samenle ving, wordt gepeild hoe zij aankij ken tegen de grote wereld rondom. Vanaf deze maand publi ceert deze krant regelmatig nieuwe resultaten van de 'Buiten land Barometer' en Rusland bijt het spits af. De antwoorden ko men mooi op tijd, want aan het einde van deze maand is er een Kamerdebat over de Nederlandse Ruslandstrategie. Als Rusland in het nieuws komt, is dat overwegend in nega tieve zin, zo begint het rapport Clingendael, dat werd afgerond voordat de moordaanslag op Aleksej Navalny wereldnieuws werd. Ook Poetins schaakspel met de EU in Belarus moest nog vol gen. Spionagerellen Maar ook daarvoor was er hier ge noeg te doen om Russische zaken. Denk aan de spionagerellen over en weer, Russische desinforma tiecampagnes of cyberaanvallen op ook Nederlandse doelen. We kijken er al bijna niet meer van op. Maar zijn we bang voor Poe- tins Rusland? En willen we dat Russische gas nog wel met zo veel aantoonbare agressie van die kant? Om maar meteen de uitkomst van het onderzoek te verraden: de Nederlandse samenleving blijkt verdeeld als het over Rusland gaat. Een kwart van de onder vraagden zegt geen Russische dreiging te voelen. Een derde is wel degelijk bang voor zo'n auto ritair regime en de rest zegt het eigenlijk niet goed te weten. Op merkelijk: in kringen van D66 en GroenLinks is men het bangst voor de Russische beer, terwijl aanhangers van PVV, FvD en in mindere mate SP die het minste vrezen. Monika Sie Dhian Ho, al gemeen directeur van Clingen- dael, zag in de analyse van de ant woorden iets terug wat je tegen woordig vaker ziet: het doet er niet meer zo toe of je nou links of rechts bent. Net als bij de discus sie over klimaat of migratie is er sprake van polarisatie langs soci aal-culturele scheidslijnen en me diagebruik. Het jaar 2014 met achter elkaar de annexatie van de Krim en MH17 geldt als hét 'waterschei dingsmoment' in de relatie tussen Nederland en Rusland, ook voor de Nederlandse publieke opinie. ,,Kijk hoe de VVD veranderde: van een partij die vond dat we wel zaken moesten doen met de Rus sen tot een partij die nu best een harde lijn voert. Dat weerspiegelt de mening in een deel van de sa menleving", aldus Bob Deen, on derzoeker bij Clingendael en coördinator van het Rusland en Oost-Europa Centrum van het in stituut. Minder zwart Maar ondanks alle negatieve ont wikkelingen van de laatste jaren blijkt het oordeel over Rusland verrassend genoeg toch minder zwart dan bij een vorig groot on derzoek. In 2018 verdrongen Zwe den en Nederlanders elkaar bijna als het ging om wie het meest kri tisch op Rusland was. Nu zie je een scheiding der meningen: stemmers op D66 en GroenLinks zijn deze keer het meest bevreesd voor Russische dreiging. Volgens de onderzoekers heeft dat er on der meer mee te maken dat juist die partijen mensenrechten en acceptatie van seksuele diversiteit iT? belangrijk vinden. Dat in Rusland menig homo en lesbienne zich bedreigd voelt, wordt bij D66 en GroenLinks hoog opgenomen. Aan de andere kant van het poli tieke spectrum is er sympathie voor Poetin in kringen van FvD en PVV, vanwege de manier waarop de sterke leider de eigen cultuur zou beschermen. Maar - en dat is ook veelzeg gend - heel veel mensen houden zich op de vlakte. Kan het zo zijn dat de bombardementen aan fake news uit Russische trollenfabrie- ken ook hier effect hebben en twijfel zaaien? Monika Sie denkt dat een samenleving vatbaar wordt voor het soort ondermij ning waar trollenfabrieken op in zetten, als veel mensen niet goed geïnformeerd zijn en als groepen die in cultureel opzicht elkaars te- ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO Wie is er bang voor Rusland? Een derde van u! BOB VAN HUËT Pro-Russische separatist bij de brokstukken van MH17. foto reuters 35% van de ondervraagde Nederlanders ziet Rusland als een bedreiging voor de veiligheid van Europa, ter wijl 38% zich neutraal op stelt of het niet weet. 27% ervaart Rusland niet als be dreiging. Kiezers die stem men op de VVD, D66, CDA, PvdA en GroenLinks zien Rusland in een beduidend negatiever licht dan degenen die een voorkeur hebben voor de PVV, Forum voor De mocratie en - in mindere mate - de SP. Een meerder heid van 56% meent dat Ne derland bij een Russische aanval op een NAVO-lidstaat zijn bondgenootschappelijke afspraken moet nakomen, terwijl 11% van mening is dat Nederland dit niet zou moe ten doen. Daarbij moet wel worden aangetekend dat het aantal neutrale antwoorden groot is. Voorts acht bijna 80% van de Nederlanders de stelling dat 'de Verenigde Staten Europa steeds min der willen beschermen omdat Europeanen meer voor hun eigen veiligheid moeten zorgen' waarschijn lijk of zelfs zeer waarschijn lijk. Gevraagd naar steun voor import van Russisch gas, zegt 28% daar bezwaar tegen te hebben, 42% heeft geen bezwaar, 30% staat daar neutraa tegenover. 56% 56% van de Nederlanders vindt dat Nederland bij een Russische aanval op een NAVO-lidstaat zijn bondge nootschappelijke afspraken moet nakomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64