meewegen in het oordeel' Brech zwijgt, familie Nicky vindt dat 'veelzeggend' ®K;i Een rokend pistool 'Ik snap ook wel dat advocaat Roethof nu adviseert te zwijgen' 'De sporen vertellen nog niet het hele verhaal' 15 de verdediging, bedoeld om eerst het hele dossier te kennen ofzo. Soms moet je mensen tegen zich zelf beschermen. Ik snap ook wel dat Roethof nu adviseert te zwij gen. Het bewijs is niet spijkerhard zoals ik uit de media begrijp, daarbij moet de verdachte iets uit zijn geheugen opdiepen van meer dan twintig jaar geleden. Een ver gissing is snel gemaakt en wordt tegen je gebruikt." Curieuze verklaringen En dan nog. Zelfs als Brech straks alsnog zijn verhaal doet, als hij die 'troefkaart' in de vorm van de kluisverklaring (zie kader) wel op tafel legt, is het maar de vraag of de rechtbank dat relaas serieus neemt. Niet zelden komen ver dachten, eenmaal in bezit van het volledige strafdossier, met de meest curieuze verklaringen voor de aanwezigheid van hun sporen bij de slachtoffers - de rechter prikt daar dan vaak doorheen. En voor nabestaanden wordt het er ook niet per se beter op als het zwijgen doorbroken wordt voor een summiere of juist fanta sierijke uitleg, weet de moeder van politie-agente Gabrielle Ce- vat, die in juli 2008 doodgescho ten werd door Franklin F. ,,Hij was maanden stil geweest bij de tussentijdse zittingen'', zegt Marga Koenen, de moeder van Cevat. De man reed die avond nogal roekeloos, dronken sla lomde hij door Amstelveen, Cevat hield hem aan, maar toen trok hij een wapen en schoot haar dood. ,,Hij had dan wel bekend, maar zei verder niks'', vertelt Koenen. De stilte was pijnigend. ,,Maar toen opeens begon hij te ratelen tijdens de inhoudelijke behande ling. Dat was heel onwezenlijk. 'Wat lult die man nou', dacht ik nog. Kwam er een heel kinderach tig verhaal over waarom 'ie met een pistool op pad was gegaan enzo, maar op cruciale vragen kwam geen antwoord. Waarom had hij mijn dochter dit aange daan, waarom vermoord je mijn kind? Daarop kwam geen ant woord. Nee, dan was het: 'het ge beurde allemaal in een flits, ik weet het niet meer'. Dus het blijft voor ons altijd de vraag hoe Ga- brielle's laatste momenten waren. Dat blijft knagen.'' Stevens wijst erop dat het gevoelsmatig misschien Gezond verstand, bewijs en zwijgen waar een lijk ligt, kan de verdachte natuurlijk zwijgen, maar dan zal de rechter hem dit zeker aanrekenen, legt hoog leraar Stevens uit. ,,Dan redeneert de rechter: ik leg dit bewijs op deze manier uit, omdat de verdachte geen alterna tieve uitleg heeft." GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 Jos Brech ontkent betrok kenheid bij de dood van Nicky Verstappen. Over zijn dna op en bij Nicky's lichaam zwijgt Brech. Wel zou er een nog geheime 'kluisverklaring' zijn met zijn uitleg over de zaak, al twijfelen nabestaanden en het OM aan de waarde van het stuk papier. Brechs advocaat Roethof laat deze schriftelijke ver klaring steeds boven de markt hangen, maar sluit ook niet uit dat deze nooit naar buiten komt. Brechs zwijgen kan goed uitpakken voor hem, menen experts en advoca ten. Zo ook hoogleraar Lonneke Stevens. Ze kent het dossier niet, maar stelt wel dat het vanuit het ver dedigingsperspectief 'op zich begrijpelijk' is dat Roethof cliënt Brech advi seert om te zwijgen. ,,Er zijn dna-sporen, maar die vertellen nog niet het hele verhaal. Die zeggen niet automatisch iets over de handelingen die gepleegd zijn. Daar zijn nog veel gaten, en zonder verklaring van de verdachte moet de rechter die gaten allemaal invullen." frustrerend is, maar dat de overtuigende bewijsvoe ring vooral een zaak van het OM is: „Natuurlijk re ageert het publiek verbol gen, zo van: dit zaakje stinkt aan alle kanten. Maar het OM moet de zaak bewijzen, die moeten de zaak rond krijgen, ook zon der verklaring van een ver dachte." De raadsman van de fami lie Verstappen, Peter R. de Vries, vindt het juist veel zeggend dat Brech zwijgt: ,,De familie had het fijn ge vonden als Brech ruiterlijk en eerlijk was geweest, maar daar is hij te laf voor'', zei De Vries eerder tegen deze krant. ,,Het is veelzeg gend: hij kan nauwelijks met een geloofwaardig verhaal komen, voor ons is duidelijk dat hij een over heersende rol heeft gehad bij Nicky's einde.'' ■•B I I Een monumentje staat op de plek waar het lichaam van Nicky Verstappen werd gevonden. foto anp Als het bewijs 'schreeuwt om een uit leg', dan is het een zaak van gezond ver stand dat het zwijgen meeweegt bij het oor deel van de rechter. Als iemand bijvoorbeeld met een pistool waar de rook nog uit de loop komt een kamer uitkomt Re: Me:r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63