'De rechter kan het uitblijven van een ontlastende verklaring De zaak Nicky Verstappen 'Men stelt steeds vaker dat iets schreeuwt om verklaring' 14 afleggen. ,,Ik stond in 2001 Nour- din B. bij, toen verdacht van ver krachting en moord op de Goudse studente Mariëlle de Geus. Deze man was psychiatrisch patiënt, slecht in staat zijn mond te hou den. Hij had al gezegd dat het zijn sperma was op De Geus, terwijl uit dna-onderzoek bleek dat het met van hem was. Hij was in de war, niet opgewassen tegen de re cherche. De verhoren waren toen nog zonder advocaat, dat is nu an ders, maar we hebben hem toen voor ieder verhoor gebeld en ge zegd dat hij moest zwijgen. En als dat niet lukte, moest hij maar een liedje zingen, zeiden we. Dat heeft hij gedaan. Uiteindelijk is hij vrij gesproken, een ander is opgepakt en veroordeeld. Dat is nog altijd mijn mooiste zaak, omdat ik zeker weet dat we een onterechte ver oordeling voorkomen hebben. En het toont voor mij aan dat het zwijgrecht niet een trucje is van versiteit Amsterdam) laat momen teel onderzoeken hoe rechters zwijgen meewegen bij de bewijs- constructie: ,,Je ziet het wel gere geld terug in de motiveringen. Rechters redeneren dan: dit be wijst wijst zo sterk een kant op, de verdachte vertelt niet hoe het an ders kan zijn gegaan, dus dan kan ik niet anders dan aannemen dat het scenario van het OM klopt." Serieverkrachter Bekend voorbeeld van een zaak waarin de verdachte bleef zwijgen terwijl het bewijs zich opstapelde, is die van de Utrechtse seriever krachter Gerard T. De man werd dertien jaar na de laatste van een reeks brute verkrachtingen en aanrandingen van meisjes en vrouwen rond de Domstad opge pakt toen zijn dna na een fietsen diefstal in de databank gelinkt werd aan de oude delicten. Be halve de dna-match had het OM nog flink wat ondersteunend be wijs, zoals het (zoek)gedrag van T. Dat alles was genoeg voor een ver oordeling, hij kreeg zestien jaar cel. In hoger beroep bleef die straf overeind. Maar de man weigerde keer op keer te vertellen wat hij wist, wat hem dreef, hoe hij te werk ging. ,,En dat nam de rechter hem kwa lijk'', herinnert officier van justitie Daphne van der Zwan (OM Mid den-Nederland) zich. „Dat werd letterlijk benoemd bij de uit spraak." De rechter in hoger be roep formuleerde dat zo: „De verdachte heeft geen enkele openheid van zaken willen geven. het zwijgrecht komt hem toe, maar door daar in deze zaak gebruik van te maken stelt de ver dachte zijn eigen belang nog steeds ver boven dat van zijn slachtoffers en de samenleving, die vragen om een uitleg." Van der Zwan: „Dat zie je terug in de straf maat, al is het lastig te zeggen hoe veel jaar er bijkwam door het zwijgen. Maar het telt al lemaal mee." Bij slachtoffers blijven de pijn en frustratie groot, weet de officier van justitie: „De hoogte van een straf is belang rijk, maar eigenlijk is het enige dat hen echt bezighoudt: de waarom vraag. Waarom ik? Was hij speci fiek op zoek? Dat houdt hen tot de dag van vandaag bezig.'' Risico's Al is het voor verdachten op hun beurt soms ook niet makkelijk te zwijgen, weet de Haagse advocaat Job Knoester. En dat is niet zonder risico's, bijvoorbeeld als ze recher cheurs naar de mond praten of zelfs ten onrechte bekentenissen ten of vergissingen worden je kwalijk genomen, dan heb je ineens gelogen. Dus in het alge meen geldt wat mij betreft: als er bewijstechnisch geen sterke zaak is, waarom zou je dan verklaren? Dat wordt dan onsympathiek ge vonden, dat zal wel.'' De inschatting van Roethof is tot dusver blijkbaar: het dna dat van Brech gevonden is (geen bloed, geen sperma) kan op zich zelf niet bewijzen dat zijn cliënt Nicky heeft ontvoerd, misbruikt en gedood. De advocaat kan steun vinden in andere zaken waar ver dachten ondanks sterke aanwij zingen of belastend materiaal toch vrijuit gingen nadat ze niks ver klaard hadden. Vaak gaat het om misdrijven waarbij meerdere verdach ten betrokken zijn, maar onduidelijk is wie precies welke rol had. Beroemd is de vrijspraak in 2007 van veertien Hells Angels die verdacht werden van de moord op drie van hun clubleden. Zij wa ren in 2004 doodgeschoten, de veertien waren in de meeting- room aanwezig, volgens de politie de plaats-delict. In eerste instantie veroordeelde de rechter alle aan wezigen tot zes jaar celstraf voor het medeplegen van doodslag. Maar in hoger beroep oordeelde het Hof: de clubleden hebben de schijn tegen, maar hard bewijs ontbreekt. Onduidelijk bleef wie geschoten had, niet helder was wddr de drie vermoord waren. Advocaat Gitte Stevens uit Roermond stond een van de hoofdverdachten bij: „Het Hof sprak alle aanwezigen vrij uit vrees dat wellicht on schuldige mensen achter tralies zouden komen. Maar dat is nu alweer jaren gele den, ik vraag me af of het nu weer zo zou gaan, het zwijgrecht staat onder druk. Tegenwoordig ligt de lat steeds lager en stelt men vaak 'dat iets schreeuwt om een ver klaring'. Indien de ont lastende, voor verduide lijking zorgende verklaring uitblijft, kan de rechter het uitblij ven daarvan meewegen in zijn oordeel. Laatst had ik een ver dachte wiens telefoon contact had gemaakt op drie kilometer van het plaatsdelict. Ook dat 'schreeuwde om een verklaring', oordeelden OM en rechtbank. Mijn cliënt zweeg en dus werd dat aanstralen meegenomen in de veroordeling. Alsof je niet ergens kan passeren op kilometers afstand." Of deze tendens zich ook ver taalt in de vonnissen is niet be kend. Hoogleraar Straf- en Proces recht Lonneke Stevens (Vrije Uni- ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO Nicky Verstappen (11) uit Heibloem verdwijnt van een zomerkamp op de Bruns- summerheide in augustus 1998. Een dag later wordt hij dood gevonden. Hij is waarschijnlijk misbruikt. Jos Brech fietst 's nachts na de vondst langs de plaats delict, maar ondanks zijn op merkelijke uitleg over de fietstocht wordt hij geen ver dachte. Een inschattingsfout, erkende de rechercheleider later. In 2018 start het OM een groot dna-onderzoek om de cold case op te lossen. Brech reageert niet op de oproep en trekt zo de aandacht. Als de politie alsnog zijn dna ver krijgt via familie, blijkt er begin juni 2018 een '100 pro cent match' te zijn met het dna-spoor op Nicky. Maar Brech is spoorloos. Eind au gustus 2018 wordt hij opge pakt in Spanje. Sindsdien zit hij in de gevangenis in Vught en ontkent hij iedere betrok kenheid. Maandag 28 sep tember begint na twee jaar voorbereidingen de inhoude lijke behandeling van de zaak. Jos Brech zal de stilte die nu nog in de rechtzaal heerst, naar alle waarschijnlijkheid niet doorbreken. FOTO ANP VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62