Oorverdovende stilte verdachte wordt niet meer geslikt N303H138131 3 1111 Jos Brech zwijgt al jaren over zijn dna op het lichaam en de kleding van Nicky Verstappen. Maar dat is een gewaagde stilte, het zwijgrecht staat zwaar onder druk. Over een week is de rechtszaak 'Er wordt al snel gezegd: 'als je onschuldig bent, dan schreeuw je het toch uit?!'' 13 Ti* V elfs een pop ging mee de verhoor kamer in. Een pop die Nicky Verstappen moest voorstel len. Recher cheurs lieten hem zien aan Jos Brech, ze toonden foto's van de Brunssummerheide, het was na tig verhoren zonder antwoorden de ultieme poging een bres te slaan in zijn pantser van zwijg zaamheid, een zeldzaam moment van openhartigheid te forceren. Maar de Limburger praat niet. De man die verdacht wordt van ontvoering, misbruiken en doden van Nicky Verstappen in 1998 zegt al ruim 22 jaar niks over zijn be trokkenheid bij de zaak. Maar hoe komt zijn dna (27 spo ren, huid, speeksel en haar) dan op het lichaam en de onderbroek van de 11-jarige jongen? Na acht voorbereidende zittingen hopen betrokkenen dat Brech bij het be gin van de inhoudelijke behande ling volgende week maandag ein delijk een antwoord geeft op de vragen. Al zijn de voortekenen slecht. Steeds prevelde de verdachte slechts dat ene zinnetje: ,,Ik heb Nicky niet ontvoerd, niet ver kracht en niet om het leven ge bracht.'' Verder beroept Brech zich op zijn zwijgrecht, een fun damenteel recht, omdat niemand verplicht kan worden aan zijn ei gen veroordeling mee te werken, ooit in het leven geroepen als be scherming tegen middeleeuwse folterpraktijken die criminelen tot verklaringen dwongen. Maar dat recht is niet meer zo in steen gebeiteld als vroeger, zeg gen advocaten en officieren van justitie. Tegenwoordig wordt de druk vaak flink opgevoerd om te verklaren, zowel door het OM als de rechtbank. Als er overduidelijk bewijs ligt en er wordt niet ge sproken, dan wegen rechters dit mee. Als feiten 'schreeuwen' om een verklaring en er wordt gezwe gen, dan kan dat tegen de ver dachte gebruikt worden (zie ka der). Glad ijs Daarmee begeeft Jos Brech zich op glad ijs, waarschuwde ook de rechter in zijn zaak. „U wilt uw ei gen moment kiezen'', zei hij bij een tussentijdse zitting in juni vorig jaar. ,,U beseft toch wel dat het ook gevolgen kan hebben voor de waarde van uw verklaring?'' Een half jaar eerder had de tweede rechter ook aangedrongen op uit leg: ,,Uzelf heeft de sleutel van uw cel in handen. Als blijkt dat uw contact met Nicky op énige wijze legaal was, loopt u hier door de voordeur naar buiten.'' Brech reageerde: ,,Ik beroep me op mijn zwijgrecht. Op advies van mijn advocaat." Die advocaat heet Gerald Roet hof. De Amsterdamse strafpleiter weigert inhoudelijk op deze zaak in te gaan, maar zegt wel dat de toenemende druk om te verklaren past bij de verharding van de sa menleving. ,,In het verleden werd er niet getornd aan het zwijg recht, maar nu wordt er al snel ge zegd: 'als je onschuldig bent, dan schreeuw je het toch uit?!' Er wordt steeds minder rekening ge houden met grondrechten van verdachten. Maar weet wel: wisse lende verklaringen van verdach- GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 'Waarom? wat nab Verdachte Jos Brech in de zaak van Nicky Verstappen. POLITIEFOTO NIELS KLAASSEN LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61