Saskia Noort Zorgwekkend dat haat normaal is Zo doen zij dat Volgens Russen is in Amerika de democratie in totaal verval VEEL GEDEELD Dat Joe Biden slechter ligt, is goed te verklaren 12 Kijk mij eens! Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Don't go in here, its full of shit!' staat er op de dixie in het park in graffiti, en sinds een week dus ook op mijn telefoon. Dankzij een column over het opnemen van vijfhonderd weeskinderen uit Les bos, en een kwaadaardige beeldbewerking van mij in galajurk voor vluchtelingenkamp Moria, waarvoor nog bedankt, online redactie. Een lelijk, laf land was de kop, volledig uit de context getrokken, maar binnen enkele minuten na online verschijnen, toonden de social media aan dat er een kern van waarheid in school. Een vrouw met een mening, daar moet een haat- bukkake overheen. Dank Stella Bergsma, voor deze uitdrukking, want een bukkake, dat was het. Haatlozing na haatlozing (copyright Stella Bergsma) werd over me uitgerukt door anoniemen en hup, daar gingen ze met zijn al len, door naar bol.com om mijn boek af te branden, door naar de mailbox op mijn website, mijn uitgever, de krant, door naar Instagram, hacken die hap. Natuurlijk moest ik weer verkracht worden door duizend vluchtelingen, die dat uiteraard helemaal niet wilden, omdat ik te oud ben om te neuken, beter hield ik mijn bek en droeg ik een beha. In mijn omgeving vonden sommigen het op merkelijk dat het me nog raakte, anderen dat het er nu eenmaal bij hoort, een derde vroeg of deze column me dit allemaal waard was. Het laatste vroeg ik mezelf ook af. Want nee, ik stuur niet wekelijks een brief naar deze krant met een foto van mezelf omdat ik aandacht no dig heb. Ik ben een schrijver, gevraagd om deze kolom te vullen met mijn kijk op de actualiteit. En nee, ik word niet gefinancierd met jullie be lastingcenten en ook niet gesteund door een linkse partij. Ik ben een mens, een vrouw, een schrijver met een mening. Wie optikt dat ik omwille van mijn mening voor een trein ge worpen moet worden, heeft de vrijheid van meningsuiting kennelijk niet zo hoog in het vaandel als zijn twitterbio beweert. De vraag of het me nog echt raakt is wel een interessante. Achttien jaar geleden lag ik nach ten wakker van een slechte recensie. Die recen sie was niets vergeleken met de dagelijkse haat die ik via de socials ontvang en toch glijdt het van me af als olie van een tefallaag. Mijn huid is dus dikker, de haat is genormaliseerd, de beves tiging haal ik bij gelijkgestemden. Maar is het niet heel zorgwekkend dat we online (ano nieme) haat zo normaal zijn gaan vinden? Dat je een vriendelijk praatje met de meneer bij de bakker kunt hebben die vervolgens naar zijn zolderkamer snelt om je daar voor aandachts- hoer met verlepte tieten uit te maken? Haat zonder gezicht. Machines die het eindeloos re- tweeten, robots die desinformatie verspreiden. Het gevaar hiervan heeft niets met links of rechts te maken. Het is een grote bedreiging voor ons allen en niemand die hiertegen de straat opgaat, oproept tot een boycot, kamervragen stelt. Wachten we tot de trollen de boel zo hebben opgehitst dat er weer een columnist, politicus of activist afgeslacht wordt? Vrijheid van meningsuiting heeft niets te maken met anoniem dreigen en schelden. Wie de behoefte voelt op te roepen tot moord of iemand met een andere mening aan een haatlozing te onderwerpen, maar te laf is om daarbij zijn ware identiteit te tonen, hoort van de sociale media geweerd te worden. Ik wil dat degene die mij dood wenst of verkracht door duizenden 'gelukszoekers' mij recht in de ogen aankijkt en een mens ziet, een moeder, een dochter, een vrouw. En dat ik dan ook de gele genheid heb in hem of haar het mens te zien. Want als we de menselijkheid van elkaar niet meer kunnen zien, dan zijn we echt verloren. Naschrift In Nederland kan het in praatprogramma's soms dagenlang gaan over Trump vs Biden. Alsof onze eigen Tweede Kamer op het punt staat te worden verkozen. Hoe behandelen de Russen eigenlijk de Amerikaanse presidentsverkiezingen op televisie? JOOST BOSMAN MOSKOU De Russische media zijn druk met de opstand in Be larus en de vergiftiging van oppositieleider Aleksej Na- valny. Zeker geen dagen lange analyses over wat er bij de overzeese 'vijand' al lemaal aan de hand is. Maar als het dan toch over de Amerikaanse verkiezingen gaat, dan heeft president Donald Trump nog altijd de voorkeur. Dat is vreemd, want tijdens zijn ambtster mijn is de relatie tussen de Verenigde Staten en Rus land op een absoluut diep tepunt beland. Zelfs de in Rusland zo gehate Barack Obama kondigde niet zo veel sancties af tegen Mos kou als Trump. Misschien heeft het te maken met het feit dat Trump persoonlijk Rusland vaak uit de wind probeert te houden. In augustus be sprak presentator Dmitri Sjoegorev op de Russische staats-tv met experts de toestand in de VS. Hij ana- lyseerde uit de losse pols dat, vanwege de coronapro blemen en de rassenrellen, de huidige president zijn pijlen nu 'naar buiten richt'. Die gaan vaak richting Rus land ('want voor Amerika nen zijn wij bij voorbaat schuldig'), maar nog veel vaker richting China, stelde Sjoegorev tevreden vast. Dat presidentskandidaat Joe Biden in ieder geval slechter ligt, is goed te ver klaren. Laatstgenoemde heeft nauwe banden met de Oekraïense regering. En die wordt in Rusland niet ge pruimd, sinds in dat land zes jaar geleden een oorlog uitbrak, waarbij Moskou de pro-Russische opstandelin gen steunt. Om nog maar te zwijgen van het feit, dat Bi- dens zoon Hunter in 2014 gasadviseur werd in Oe kraïne, terwijl hij het woord 'gas' destijds waarschijnlijk alleen kende uit de keuken. De zaak zou leiden tot de mislukte afzettingsproce dure tegen Trump. Presentator Dmitri Kisel- jov van het zondagavond programma Nieuws van de week gaat ruiger te werk. De 'propagandachef van het Kremlin' stelt dat de Ameri kaanse democratie aan 'to taal verval' onderhevig is. De directe aanleiding: „Hil lary Clinton roept Biden op in geen geval een eventueel verlies tegen Trump te er kennen. Hoe ziet ze dat voor zich? Met geweld?'', vraagt Kiseljov zich af. Om er geslepen aan toe te voegen: ,,Democratie is toch dat de verliezer na verkie zingen zijn nederlaag toe geeft? Dit is geen democra tie." Over het feit dat de de mocratie in Rusland - op zijn zachtst gezegd - ook wel toe is aan een flinke op knapbeurt, heeft Kiseljov het in zijn programma nooit. Bij de online versie van de column van Saskia Noort stond vorige week haar portret afgebeeld met daarachter een foto van het vluchtelingenkamp in Moria. De redactie illustreert een column soms op deze wijze om de bezoe ker van app of site meteen duidelijk te maken waar de column over gaat. De keuze was in dit geval uiterst onge lukkig. Het was geenszins de bedoeling om de indruk te wekken dat Saskia bij het kamp was. We betreuren het dat de haat die onze columnisten op sociale media he laas toch al te verwerken krijgen, door deze presentatie is versterkt. Wij bieden Saskia onze excuses aan. -De hoofdredactie Een lelijk, laf land, dat feitelijk al geregeerd wordt door Wilders en Baudet ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO BEELD ROSSIYA 1 - -"V; m A - v. '<V'« Japanse vrouwen bezoeken Asakusa, een wijk in Tokio met traditionele winkels en authentieke sfeer. Normaal gesproken wemelt het hier van de toeristen, maar door corona is er alle ruimte voor een self ie in de Japanse variant op Volendam. foto epa tttSd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60