Advocaten willen vrijspraak in zaak viervoudige moord 5 Rechter Michigan gelast telling te laat bezorgde poststemmen ,,Ik denk dat je voor het afbouwen van een deel van de schuld best een jaar of tien, vijftien kunt ne men. Ik ben nog steeds van de school dat je op termijn de over heidsfinanciën op orde moet bren gen. De gedachte dat we hierna twintig, dertig jaar mooi weer gaan krijgen, is een volstrekte illu sie. Je weet één ding zeker in het leven en dat is dat de volgende cri sis altijd om de hoek staat. Dan is het belangrijk om weer een buffer te hebben om die op te kunnen vangen. Sinds 2000 hadden we 9/11, de dotcom-crisis, de banken- crisis, de kredietcrisis en nu de co ronacrisis. Maar deze crisis vraagt om een ander recept dan de vorige. Dat was immers een economische crisis, dit is een gezondheidscrisis die we moeten overbruggen. Als we het coronavirus achter ons kunnen laten, krabbelt de econo mie weer op.'' ,,Er is gewoon heel veel onzeker heid. De situatie kan veel beter worden, bijvoorbeeld omdat er een vaccin is, de economie op krabbelt en we corona achter ons kunnen laten. Maar er kan ook een nieuwe lockdown komen. Dan voorspelt het Centraal Planbureau een economische krimp van 3 pro cent, tegen een verwachting van 3 procent groei nu. Dat is een gat van 6 procent. Dat klinkt klein, maar is tó-zar groot. Dat zijn vele honderdduizenden werklozen er bij.'' De onzekerheid sijpelt ook door in zijn privéleven. Wanneer Hoek stra nu in het huwelijk treedt? Niemand die het weet. Hoekstra zelf wilde poging vier 'zo snel mo gelijk plannen nadat het beter gaat met de besmettingsgraad'. ,,Al- leen, dat is zo moeilijk te beoorde len. Dus toen dacht ik: dan doen we het ergens voor kerst.'' Zijn verloofde, huisarts Liselot Hoorn weg, heeft haar twijfels: ,,Zij zei: hoe zeker weten we dat het dan wél kan?'' Het Openbaar Ministerie was dui delijk: alles minder dan levenslang doet geen recht aan wat er op 13 no vember 2018 in het pand aan de Van Leeuwenhoekstraat in Enschede is gebeurd. Tuan Nguyen (43) uit En schede, Artur Sargsyan (34) en Maijkel Akfidan (27) uit Hengelo en Max Klaassen (62) uit Arnhem wer den er van dichtbij door het hoofd geschoten. Afgemaakt als beesten, volgens officier Aiden van Veen. De vermoedelijke daders? Camil A. (59) en zijn zoons Dejan (33) en De nis (32) uit Hengelo. Maar de advocaten van de man nen betwisten dat. Ze hebben vraagtekens, veel vraagtekens, deel den ze gistermiddag mee in de Al melose rechtbank, nadat het OM de eis levenslang had uitgesproken. Twijfels Twijfels zijn er onder meer bij de schoensporen die zijn gevonden. Advocaat Van der Wal, die Dejan A. bijstaat, stelde dat een persoon ook op de plaats delict geweest kan zijn zonder sporen achter te laten. „Er waren negen sporen die ongeschikt waren.'' En, over de voetsporen die wel gevonden werden: „Die zeggen niet dat die van de schutter zijn.'' Ook stelde hij dat er allerminst duide- lijkheid is verkregen over de rolver deling op de plaats delict. Na hem sprak Denis' advocaat Van Faassen, over het alternatieve scenario. Tuan Nguyen, een van de slachtoffers, zou namelijk ruzie hebben gehad met een coffeeshop eigenaar in Enschede. Er zouden hierbij bedreigingen zijn geuit. Maar het scenario dat de moorden een gevolg zijn van dit conflict is volgens hem niet goed genoeg on derzocht. „Het OM heeft met een beperkte blik naar het dossier geke ken. De slachtoffers hadden meer dere conflicten, maar niet met de familie A.'' Paniek Advocaat Nieuwenhuis vocht de classificatie 'moord' aan. De werk wijze in het pand duidt volgens hem meer op 'paniek en zeer on doordacht handelen'. Hij noemde de schietpartij op klaarlichte dag 'een hevig geëscaleerd incident'. Daarbij haalde hij ook aan dat ner gens uit blijkt dat de verdachten wapens bij zich hadden. „Het kan zijn dat ze wapens hebben afgepakt van Nguyen en Sargsyan. En als ze die wapens niet bij zich hadden, kan er geen sprake zijn van moord met voorbedachten rade.'' Als al be wezen kan worden dat de drie ver antwoordelijk zijn voor de dood van de vier slachtoffers, zo be toogde Nieuwenhuis, dan is er hooguit sprake van doodslag. Niet van moord. Het proces gaat maandag verder met de strafeis tegen de drie mede verdachten, die zouden hebben ge holpen met het leveren van de vuurwapens die zijn gebruikt bij de viervoudige moord. Of Camil, De- jan en Denis A. veroordeeld wor den, wordt op 6 november duide lijk. Dan doet de rechtbank uit spraak. DETROIT Een rechter in Michi gan heeft in de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkie zing bepaald dat poststemmen in haar staat moeten worden meegeteld als ze minder dan twee weken te laat binnenko men. Cynthia Diane Stephens van het bestuursrechtelijk hof in Detroit deed die uitspraak gisteren om het stemrecht te beschermen ten tijde van een epidemie, zoals nu door het co- ronavirus. Stephens zei dat de brief met het stembiljet uiterlijk op 2 november dient te zijn af gestempeld om nog veertien da gen na de stembusgang op 3 no vember geldig te blijven. De kwestie was haar voorgelegd door een ouderenorganisatie in Michigan en bepleit door een verkiezingsadvocaat die werkt voor de campagne van de De mocratische presidentskandi daat Joe Biden. zaterdag 19 september 2020 GO De geschiedenis leert dat er on geveer elke zeven jaar een crisis is, moet je dan ook snel beginnen met aflossen? Minister van Financiën Wopke Hoekstra: ,,De rente is nu zo laag en soms zelfs negatief. Je leent 3 miljard en als 'beloning' krijg je nog een paar miljoen op de koop toe.'' FOTO'S PIM RAS Minister Wopke Hoek stra met 'zijn' Liselot, die na een jarenlange verloving dit jaar zijn vrouw zou worden. Corona gooide roet in het eten. U neemt wel een risico door te vertrouwen op groei. Bij een tweede golf krijgen we een nog hardere klap. U zegt zelf: we stu ren in de mist. Wij gaan dan meestal langzamer rijden. Vijf uur achtereen spraken de advocaten van Camil A., Dejan en Denis uit Hengelo over dna- sporen, schoenmaten- en mer ken en alternatieve scenario's. Hun conclusie: er is onvol doende wettig en overtuigend bewijs dat de mannen verant woordelijk waren voor de vier voudige moord in Enschede. Ze bepleiten vrijspraak. Arjan te Bogt Almelo M Het pand in Enschede waar in no vember 2018 vier mannen werden ver moord. FOTO CARLO TER ELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5