Zogezien Droom over jezelf maar werk aan Walcheren Alles speelt zich af op Walcheren als geheel 9 Middelburg, Veere en Vlissingen werken elk aan hun eigen toekomstvisie: wat en waar willen ze zijn in 2050? Dat móet elke gemeente, van de wet. Maar toch is dit hét moment om over de gemeentegrenzen heen te kijken en de krachten te bundelen voor één sterk Walcheren. 'Alles is altijd goed hier' wBBBmËBÈBm was, kochten ze een huis in Water landkerkje. In 1995 verruilden ze dat voor het meest in het oog springende huis van Stroopuit, een woning met aanbouw en ook nog een ruime schuur. Handig voor familie en vrienden, die zich soms met tientallen tegelijk mel den. Feesten, huwelijken, het kan allemaal, in de tuin is ruimte ge noeg om tenten op te zetten. We zitten tussen de bloemen. ,,Alles is altijd goed hier", zegt Ma rie-Christine. ,,Ook voor mijn vijf kleinkinderen. Je bent hier hele maal weg van de consumptiemaat schappij. De he mel brengt van die prach tige wolken. Rust. Ik fiets en wandel veel. Jammer dat er op het land hier tegenover mais staat. Het uitzicht op de Molen kreek is anders zo mooi." Op het dak van haar huis staat in zwarte dakpannen 1766. Ze gelooft niet dat het die ouderdom heeft. VL> Dicht bij de kust en de zee, dat noemde Marie-Christine vroeger een voordeel. Maar dat is veran derd: ,,Ik ben blij hier op enige afstand te zitten, de kust is veel te druk geworden, het is net een stad. Het is daar enorm achteruit ge gaan. Cadzand, daar ben ik bang van. Ik ga weg van België omdat ik het daar veel te druk vind. En nu kom ik diezelfde drukte hier tegen. Dat verafschuw ik, je ziet daar bepaald geen sympathiek pu bliek." Bij het weggaan komen we Pol Minnaert tegen op zijn toer fiets. ,,Uit Basse- velde", zegt hij, „23 kilome ter van hier." Hij fietst veel in het Meetjesland, Waasland, Schouw- land bij Gent. En Zeeland, want daar is het weidser, minder be bouwd. Van Stroopuit heeft hij nooit gehoord. Ha, hij staat er nu? Da's plesant. MAURITS SEP 'Welkom aan boord!' Vlissingen vaart de toekomst tegemoet en vraagt haar inwoners mee de koers uit te zetten richting 2040. Mid delburg, met de ambitie van cultu rele hoofdstad in het achterhoofd, kiest voor een creatieve aanpak: 'Teken - of schrijf, zing, boetseer, fotografeer, knutsel - voor de toe komst', en kijkt nog tien jaar ver der vooruit naar 2050. Veere stuurde - volgens toeristische tra ditie - in de zomer ansichtkaarten naar haar inwoners met een uitno diging een enquête in te vullen over de 'aandachtspunten, waar den en kansen in de eigen woon kern en in de hele gemeente'. Dat gemeenten juist nu ver vooruit kijken, is niet toevallig. Ze moeten allemaal hun eigen Omge- vingswet schrijven. Simpel gezegd: één nieuwe visie die een eind moet maken aan de wirwar van wetten en regels over wat wel en niet mag. De opdracht is om een verband te leggen tussen ruimte, water, milieu, natuur, landschap, verkeer en vervoer, infrastructuur en cultureel erfgoed. Het is heel goed om inwoners nu te vragen naar hun toekomstdro men, maar of dat tot verrassende vergezichten leidt, valt te betwijfe len. De kans is groot dat zij vooral nadenken over de paar vierkante kilometer in hun directe omge ving. Daar speelt het leven van ou deren zich de komende jaren ook af; en voor kinderen is het lastiger dertig jaar vooruit te kijken en te bedenken waar en hoe ze dan wil len leven en hoe de wereld er dan uitziet. Enorme uitdagingen Het risico bestaat dat er voor Wal cheren straks drie visies liggen met verschillende reikwijdtes, ge baseerd op deelbelangen die ook nog eens haaks op elkaar staan. Terwijl alle signalen erop duiden dat er meer nodig is dan alleen ge meentelijke samenwerking om de enorme uitdagingen het hoofd te bieden. Denk aan jeugdzorg, oude renzorg, woningbouw, economie, onderwijs, culturele voorzienin gen, gezondheidszorg en verkeer. De schaalvergroting in de sa menleving gaat onverminderd door en de overheden moeten zich daaraan aanpassen. Lokale plan nen hebben bovendien al snel ge volgen voor buurgemeenten en nu zorgt dat voor ergernis en soms rechtszaken - zie het geruzie over bedrijvigheid en woningbouw bij Middelburg en recreatie rond het Veerse Meer. De grote maatschap pelijke thema's zoals energievoor ziening (windmolens, zonnepa nelen?), wateroverlast en klimaat verandering vereisen een een drachtig optreden. Trouwens, het dagelijks leven van de Middelburger, de Vlissin- ger en de Veerenaar beperkt zich al jaren niet meer tot de eigen wijk, het dorp of de stad. Wonen, wer ken, recreëren, gezondheid, zorg, uitgaan, sport, winkelen - alles speelt zich af op Walcheren als ge- heel. Dus als er één moment is om lef te tonen en over de eigen scha duw heen te springen, is het nu wel. Middelburg lijkt in de uitnodi ging aan de inwoners al wel ietsje pietsje breder te kijken: 'O ja, als we het over Middelburg hebben dan bedoelen we natuurlijk niet alleen de stad. Ook de wijken en Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland, Kleverskerke, Sint Lau rens horen erbij. En alles wat daar tussen en omheen ligt.' Maar wat er 'omheen' ligt, is Walcheren. Vlissingen, Veere en Middelburg zijn elkaars voor- en achterland. Dat besef moet nu de finitief vertaald worden in de toe komstvisies. Hetzelfde geldt na tuurlijk voor Zeeuws-Vlaanderen als geheel, en net zo goed voor de Bevelanden. Van de inwoners mag zo'n brede blik misschien niet verwacht wor den, maar van politici en bestuur ders wel. De Omgevingswet wordt zo bepalend voor de toekomst, dat het een grote misser zou zijn om nu niet verder te kijken dan de ge meentegrens. Voordat gemeente raden hun koers naar de toekomst uitzetten, moeten ze weten waar de buren heen willen, daar reke ning mee houden en nog beter: daar samen afspraken over maken. Anders eindigen al die mooie dro men in nachtmerries. GO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 Marie- Christine Closon: ,,Weg van de con sumptie- maat schap pij." Pol Min- naert uit Basse- nede: ,,Stroop- uit? Nooit van ge hoord." Marie-Christine Closon Kijk op de site bij /video De entree van Stroopuit. FOTO'SRUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57