Ik heb ambitie. Maar ik heb het ook heel erg nodig om stil te staan, anders raak ik opgeslokt door het hollende leven' 7 PASPOORT nier begon het. Ik werd al snel aangemoedigd. Door leraren. Door met de Kunstbende mee te doen. Er ging een wereld voor me open." ,,Na de middelbare school heb ik een jaar in Amerika gestudeerd. Dat was wel een zucht naar avontuur. Het was een soort highschool jaar, maar dan aan de universiteit. Liberal arts, je mag je hele programma zelf samenstellen. Dus ik deed daar een beetje Italiaans en kunstge schiedenis en wereldpolitiek, een pretpakket. Ik wist dat ik er uit wilde na mijn middelbare school en dat ik een vreemde taal wilde leren. Toen ik terugkwam bezocht ik open dagen van diverse universiteiten. Het werd filosofie in Gent. Mijn uitwijk naar Engeland was omdat ik erover nadacht te gaan promoveren. De profes sor bij wie ik dat wilde gaan doen zei: 'Allemaal prima maar je moet eigenlijk eerst nog even weg, want je hebt geen idee hoe je filosofische blik nu gekleurd is door Gent. Je moet je hori zon verruimen.' Ik ben makkelijk enthousiast te maken. Het was niet eens een zaadje dat ge plant werd maar meteen een flinke conifeer. Ik ben naar Cambridge gegaan en ging daarna niet terug naar Gent, maar ben in Engeland ge bleven om te promoveren. Het is eigenlijk steeds hetzelfde verhaal: er is een wens en een soort innerlijke impuls, maar tegelijkertijd ook een enorme ontvankelijkheid voor wat er op mijn pad komt." ,,Nee, terwijl het me eigenlijk heerlijk lijkt om gewoon te weten waar je naartoe gaat. Ik ben de eerste die Google Maps aanzet, maar tot nu toe is dat niet gelukt. Ik ben ook blij dat ik niet meer in de academische wereld zit. Ik ben er niet voor niks weggegaan. Dat klopte gewoon niet. Het bevredigt me niet om filosofische pa pers en boeken te schrijven. Uiteindelijk ben ik dan toch meer gewoon dichter. Meer schrijver dan academicus." ,,Ik snap dat van mezelf eigenlijk ook nog steeds niet helemaal. Er is meer rust. Ik heb rust nodig, dat besef ik nu pas goed. Het helpt als je een perenboom hebt waar je gewoon te genaan kunt zitten. Ik heb wel ambitie. Ik wil dingen maken en ik wil mezelf laten zien. Maar ik heb het ook heel erg nodig om stil te staan, anders raak ik opgeslokt door het hollende le ven. Dan kom ik niet meer op het punt dat ik me gelukkig voel en lekker kan schrijven. Dat kan hier in Serooskerke. Ik had een knoeper van een burn-out, ik was heel depressief. De bedoeling was hier even een paar maanden naartoe te gaan om op adem te komen. Ik ben nooit meer weggegaan, want het was meer dan een vluchtheuvel. Het is gewoon fijn. Dat je naar het bos kan en naar de zee. Ik werk in Mid delburg en kan wanneer ik wil een paar dagen naar Amsterdam. Op die manier krijg ik genoeg van alles. Genoeg rust en genoeg herrie." Anna de Bruy- ckere werd in 1987 geboren in Middelburg, waar ze ook op groeide. Ze is schrijver en per former. Na een studie filosofie en economie in Gent, Cambridge en Durham ves tigde ze zich vier jaar geleden in Serooskerke. In 2018 en 2019 was ze stads dichter van Mid delburg. Vorige maand ver scheen bij uitge verij Cossee haar eerste dichtbun del: Voor perma nente bewoning. De Bruyckere is vrijgezel. Later ging je ook letterlijk de wereld verken nen. Geen uitgestippelde carrière? Anna de Bruy ckere: ,,De be doeling was hier even een paar maanden naartoe te gaan om op adem te komen. Ik ben nooit meer weggegaan." FOTO BOAZ TIMMERMANS En daarvoor kwam je terug naar Walcheren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55