'We komen zeshonderd man tekort op een avond' 4 'We hopen dat we dit jaar nog open mogen, maar vrezen het ergste' laatste tijd. Het Zeeuwse nachtle ven krijgt al jaren flinke klappen. Het aantal cafés en bars in Zeeland slonk de afgelopen jaren van 212 naar 169 zo bleek begin dit jaar al uit cijfers van Datlinq, dat gege vens van de horeca bijhoudt. Het aantal discotheken en nachtzaken in onze provincie was op 1 januari nog net op de vingers van twee handen te tellen, maar inmiddels heb je aan bijna één hand vol doende. Met de sluiting van de Hooizolder, een begrip in binnen- en buitenland, verdween onlangs wederom een tent van allure waar jongeren tot diep in de nacht hun dagelijkse beslommeringen van zich af konden dansen. De vrees is dat het daar niet bij blijft. Rafaël van 't Kruys ziet het met lede ogen aan. De Goesenaar is manager bij discotheek El Toro, ook al zo'n instituut in het Zeeuwse uitgaanscircuit. Maar ook hij heeft de afgelopen jaren de ene na de andere nachtclub zien om vallen. ,,Drie weken geleden is er weer een gesloten in Goes. Vijf jaar terug had je er nog een stuk of vier, nu zijn wij nog de enige. Het is niet goed voor de stad. Straks kan de jeugd nergens meer heen." Dubbele domper El Toro, een van de oudste nacht zaken van Nederland, houdt op een normale zaterdagavond zo'n negenhonderd jongeren van de straat, verdeeld over de club, loungeruimte en café De Stier. ,,En dat al vijftig jaar lang, want zo lang bestaan we dit jaar. Het is een dub bele domper dat we dat nu niet kunnen vieren." Ook de Goese discotheek is sinds maart gesloten en ook hier is de grote vraag wan neer de deur van het slot kan. ,,De tijd zal het leren hoe lang we dit nog volhouden. Zolang die 1,5 me ter blijft gelden, is het voor ons niet te doen. We hopen dat we dit jaar nog open mogen, maar vrezen het ergste." Ook in Renesse is het een ge vecht tussen hoop en vrees, geeft Giele aan. Maar ondanks alle el lende houdt de goedlachse uitba ter de moed er in. Hij kijkt nog maar eens met weemoed naar het grote televisiescherm aan de muur, bij de ingang van zijn feest- café. Daarop verschijnen continu foto's van feestende jongeren, hangend om elkaars nek, glas bier in de hand en lallend tot diep in de nacht. ,,Tja", zegt Giele. ,,Die zijn van begin dit jaar toen alles nog normaal was. Ik stond hier met Pinksteren op straat, keek uit over de Hogezoom. Normaal zijn er dan 15.000 mensen, nu was ik de enige in een lege straat. Dan springen de tranen je wel in de ogen." Krukkendans Sterre Hof, Kiki Otte en Mila Dorst hebben intussen een strategisch plekje gekozen in het café, dicht bij de bar, dicht bij de toiletten. Maar dansen zit er voorlopig nog avonds werkt hij in De Zoom. ,,Ik heb de afgelopen maanden soms maar drie uurtjes slaap gepakt." Ook voor El Toro zijn het zware tijden. Al het personeel is er ver dwenen. ,,Ik heb helaas iedereen moeten ontslaan", vertelt Van 't Kruys. ,,Een team van 35 mensen, van scholieren tot portiers." Toch klinkt er keiharde dance-muziek vanuit de discotheek. Misschien toch een feestje? ,,Nee hoor", zegt Van 't Kruys. ,,Er wordt nu spin- ningles gegeven in de discotheek. Zo gebeurt er tenminste nog iets. Het is wel vreemd, normaal schenk ik baco's, nu sta ik koffie- tjes klaar te maken." Op de plek waar normaal de dj staat, kijkt nu Rob Kluwen van Focus Fit de zaal in. Hij ziet hoe dochter Sarah als spinning in- structrice de teugels aanhaalt en het tempo van de muziek en het fietsen opvoert. ,,Maak je borst nog maar eens nat als ie dat al niet is", klinkt het nu door El Toro. In plaats van honderden dansende jongeren werken zeventien spor- tievelingen zich in het zweet tij dens de spinningles. ,,We krijgen uit heel het land reacties op dit initiatief", vertelt Kluwen. ,,Spin- nen in een discotheek is ideaal, er zijn veel raakvlakken. Onze eigen zaal is te klein om op 1,5 meter te kunnen sporten en hier hebben we alles: discolampen, geluid en een prima luchtsysteem. Ik heb hier vroeger nog gedanst, er ko men een hoop oude herinnerin gen naar boven. Wij zijn er heel blij mee, maar voor de eigenaar blijft het een hard gelag dat hij niet open mag." Oproep Van 't Kruys is blij met de spin ners. ,,Maar het is wel een ver schil, zeventien spinners of ne genhonderd jongeren. Hij doet daarom nog maar eens een drin gende oproep aan het kabinet. „Jongeren onder de 18 hoeven die 1,5 meter afstand niet te houden, dus kom op. Laat ons in ieder ge val open gaan voor die groep jon geren, dat zou een eerste stap zijn." Jeroen Giele hoopt dat hij met oud en nieuw zijn zaak weer hele maal open kan doen. ,,Dan kun nen we de corona het jaar uit lui den." niet in. Ze moeten verplicht op hun kruk aan de hoge statafel blij ven zitten en mogen alleen op staan voor een sanitaire stop of om aan de bar een drankje te bestellen. ,,Normaal zou ik boos zijn op de dj als er niet gedanst werd, nu ben ik boos als mensen dat wel doen", vertelt Giele met een knipoog. ,,We houden nu af en toe maar een krukkendans. Zo weet ik of er niet te veel mensen in de zaak zijn. Wie geen kruk heeft als de muziek stopt, moet het café uit. We kun nen nu tussen de tachtig en ne gentig man kwijt, terwijl er nor maal plek is voor driehonderd", zegt Giele. ,,Tel daar Pinky's bij op en we komen zes- a zevenhonderd man tekort op een avond. Boven dien heb ik het hier net ook hele maal verbouwd en ook Pinky's on dergaat momenteel een metamor fose. Hoe lang ik dit nog vol hou? Het is roeien met de riemen die je nog hebt. Gelukkig hebben we veel vrienden en kennissen die ons helpen, dat scheelt in de kos ten. Zonder mijn team zou ik het nooit overleven." Oude baan terug Dat overleven gaat zelfs zo ver dat Giele zijn oude baan als hovenier weer heeft opgepakt. 's Ochtends en 's middags legt hij tuinen aan, 's ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 de vloer geeft de Bezoekers van De Zoom moeten zich bij bin nenkomst registreren. Bij café De Zoom zijn schermen tussen de zitjes geplaatst. Op de bar in De Zoom ligt een papier met Een Grolschsticker op daarop de coronaregels voor het café. looproute aan. Rafael van 't Kruys, manager bij El Toro in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52