uÊm Horeca boos, maar ouderen blij met extra ingrepen NIEUWS 3 j J! CORONA TEUGELS AANTREKKEN ,,Het coronavirus is met een come back bezig.'' De boodschap van pre mier Mark Rutte gisteravond is een omineuze. Het aantal besmettin gen stijgt hard. Zó hard, dat we over drie weken op tienduizend nieuwe besmettingen per dag zitten. En dat gaat onvermijdelijk bete kenen dat er fors meer mensen moeten worden opgenomen in het ziekenhuis. Nu al moeten de eerste ziekenhuizen patiënten weer over plaatsen naar andere plekken om te voorkomen dat de reguliere zorg aan hart- of kankerpatiënten in ge vaar komt. En ook het aantal ver pleeghuizen waar het virus rond waart neemt sterk toe. Rutte: ,,Dat kunnen we de men sen in de zorg niet aandoen. We willen niet nog een keer een crisis in de verpleeghuizen. Niet nog een keer hetzelfde aantal overledenen.'' Als we deze trend niet keren, zal er door het kabinet weer hard inge grepen moeten worden, waar schuwt hij. Met 'consequenties voor cafés en winkels'. Want velen zullen een nieuwe intelligente lockdown niet overleven. ,,Met alle gevolgen van dien voor de mensen die er werken en de eigenaars.'' Het aantal besmettingen loopt al dagen gestaag op en stapelt record op record. Gisteren meldde het RIVM 1977 nieuwe gevallen. Vol gens minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) is daarmee de gevreesde 'tweede golf' een feit. Er zijn nu net zo veel dagelijkse nieuwe besmettingen als dit voor jaar. Maar het aantal ziekenhuisop- a names ligt nog wel fors lager dan toen. ,,We kunnen die tweede golf nog breken'', zei De Jonge gister avond. Als we ons tenminste met zijn allen weer in acht nemen. Want dat is wat er de laatste maanden is misgegaan, zegt Rutte. Voor veel mensen is het coronavi rus volgens hem 'een ver-van- mijn-bed-show geworden. ,,We zien het allemaal om ons heen ge beuren, helaas. Het is lastiger ge worden 1,5 meter afstand van elkaar te houden. Om tig keer per dag je handen te wassen. Om thuis te blij ven bij klachten. Iedereen snakt naar contact met vrienden en colle ga's. Begrijpelijk. Maar daarmee is het nog niet goed om de regels los te laten.'' Zowel Rutte als De Jonge bena drukt dat het virus niet met nieuwe maatregelen eronder te krijgen is. De Jonge: ,,Dat kan alleen met ge drag, gedrag, gedrag.'' Zo wordt meer dan 10 procent van het aantal nieuwe patiënten besmet op het werk. Reden nogmaals heel Neder land op het hart te drukken zo veel mogelijk thuis te werken. Neemt niet weg dat er wel maat regelen worden afgekondigd. In de zes regio's in de Randstad moet vanaf komende zondagavond de horeca eerder dicht: vanaf 12 uur 's nachts mag er niemand meer naar binnen, moet de muziek uit en een uur later moet iedereen buiten zijn. Dit omdat het aantal besmet tingen in de horeca snel toeneemt en juist bij die besmettingen veel mensen tegelijk moeten worden gecontroleerd op het virus. Nu zijn de maatregelen alleen in de Rand stad omdat daar de meeste besmet tingen zijn, maar volgens De Jonge zullen andere regio's in het land snel volgen. Daarnaast wordt het Meldingen per dag 1 ii M Risiconiveaus maximaal aantal personen dat bij elkaar mag zijn gemaximeerd op vijftig. Dat geldt ook voor bruilof ten. Een uitzondering komt er voor uitvaarten, kerkelijke bijeenkom sten en scholen. Gemeentes gaan met voetbalclubs overleggen of er nog veilig bezoek naar stadions kan. Het kabinet hoopt dat hardere maatregelen niet nodig zijn, maar belooft niets. Rutte: ,,We hebben nu beter zicht op de ijsberg waar van we in maart alleen de top za gen. Dat biedt ons de kans bij te sturen. Die kans mogen we niet missen.'' DEN HAAG Koninklijke Horeca Nederland (KHN) vindt de nieuwe beperkingen voor de horecagele genheden onterecht, overtrokken en symboolpolitiek. ,,Er is totaal geen onderbouwing dat het eerder sluiten van de horeca een substan tiële bijdrage levert in het terug dringen van het aantal besmettin gen", verklaart directeur Dirk Bel- jaarts. Sterker, KHN verwacht eerder een averechts effect. Als de deuren om 1.00 uur echt moeten sluiten, staan er straks hele groepen op straat, denkt Beljaarts. ,,Voor j onge- ren begint de avond rond die tijd net. Die gaan echt niet naar huis om een boek te lezen." De horeca verwacht dat het feest zich elders voortzet, bijvoorbeeld in een park of bij mensen thuis, waar door die 1,5 meter niet meer wordt nageleefd. Dat terwijl premier Rutte een paar weken geleden nog opriep om feestjes vooral niet thuis, maar juist in een horecagelegenheid te vieren. Daar zouden de coronaregels beter zijn na te leven. Bovendien wijzen de besmet- tingscijfers niet per se naar de ho reca, stelt KHN. De afgelopen week zijn volgens de RIVM-cijfers 113 mensen in de horeca besmet ge raakt, 5,5 procent van alle coronage- vallen. ,,Ik was verrast dat minister De Jonge over meer clusters in de horeca sprak. Daar weten wij niets van'', besluit Beljaarts. Seniorenorganisatie KBO-PCOB vindt het juist goed dat het kabinet aan 'de coronanoodrem' trekt. ,,Met de extra coronamaatregelen voor bepaalde regio's, kan de veiligheid voor sommige groepen weer toene men. Maatwerk in deze regio's blijft wel belangrijk. De terugkeer van een boodschappenuur, speciaal voor kwetsbare mensen, is hier een goed voorbeeld van en juichen we dan ook toe. Veel senioren maakten hier graag gebruik van'', zegt Ma- non Vanderkaa, directeur van KBO-PCOB. Handhaving In aanvulling op de persconferen- trie van het kabinet, lieten de be trokken regio's gisteravond weten dat er strenger wordt gehandhaafd op de coronaregels. De Rotter damse burgemeester Ahmed Aboutaleb noemde als voorbeeld op markten en op plekken waar veel jongeren zijn. Hij riep super markten op weer meer werk te ma ken van naleving van de corona maatregelen. Hij sluit niet uit dat de verplichting om in drukke gebie den een mondkapje te dragen des noods terugkomt. In de regio Den Haag, waaronder studentenstad Delft, komen er con troles bij horecagelegenheden, feestzalen, sportaccommodaties en studentensociëteiten. Als de regels worden overtreden na een waar schuwing, volgt sluiting voor twee weken. zaterdag 19 september 2020 GO 'Dit is tweede golf, maar we kunnen hem nog breken' In de Randstad worden de coro naregels weer aangescherpt. En andere regio's volgen, mogelijk volgende week al, waarschuwt het kabinet. Want de gevreesde 'tweede golf' is begonnen. Hans van Soest Den Haag Rijksoverheid Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge waarschuwen dat iedereen zich aan de coronaregels moet houden, omdat de besmettingen te hard oplopen. foto anp (bij de GGD) 2000 1750 - 1500- 1250- 1000 750- 500 250 - l -5-5 U) U) cl =3 =5 K d d 1 C\J O h- C CL 0 ■S) O BRON: RIVM W Per regio waakzaam zorgelijk ernstig Manon Vanderkaa van oude renbond KBO-PCOB. FOTO KBO-PCOB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3