6 5 Oostkerk krijgt ook geld van Middelburg Poolse seizoensarbeiders verwaarloosd? C Vrijstaand wonen hier relatief goedkoop ZEELAND 11 Monnikenwerk COR DE JONGE „Stichting de Oostkerk is financieel aan het einde van haar Latijn. Als zij de deuren moet sluiten, zitten we na i januari met een gesloten kerk", waarschuwde D66'er Rob van Eijke- lenburg. ,,Het zou doodzonde zijn als het gebouw dicht gaat en daarna verloedert", zei SP'er Huib Ghijsen. Zo'n vaart zal het niet lopen, suste SGP-voorman Paul Moens. ,,De kerk is in eigendom van de Nationale Monumenten Organisatie en die heeft de plicht op zich genomen het gebouw in stand te houden." De kerk valt dan misschien niet om, erkende D66, maar de stichting heeft wel plannen: de kerk duurza mer maken, en rolstoeltoegankelijk, meer toiletten. ,,De stichting vraagt verder geen subsidie aan de ge meente, maar nu voor één keer wel." Dat was voor de meeste partijen een belangrijke reden nu toch geld te ge ven. ,,Het zit één keer tegen en we geven één keer geld", stelde Jeroen Louws van de PvdA. ,,We doen het voor de aantrekkelijkheid van de stad. De Oostkerk is een ikoon", stelde VVD'er Raquel Jimenez. SGP en ook de CU stemden als enige fracties tegen een bijdrage voor Stichting de Oostkerk. Zij we zen de andere partijen erop dat Mid delburg miljoenen moet bezuinigen op zorg, welzijn en armoedebeleid. ,,Een lege kerk is heel jammer, maar nog erger is om mensen die hulp no dig hebben in de jou te laten staan", zei Willemien Treurniet van de CU. De LPM wilde zich desondanks 'niet laten gijzelen door financiële rampspoed', aldus fractievoorzitter Piet Kraan. ,,Het inhoudelijke be lang van het behoud van de Oost- kerk staat voorop." Zeeland is niet de goedkoopste provincie, blijkt uit onderzoek van Buitenstate makelaars, dat veertig NVM-kantoren vertegen woordigt. Groningen blijft voor lopig de goedkoopste (1867 euro) en Utrecht met 4033 euro het duurst. Zeeland staat na Gronin gen, Limburg en Drenthe op een vierde plek waar je veel huis krijgt voor je geld. Buitenstate concludeert dat hoge huizenprij zen de trek van jonge gezinnen uit de stad verklaart. Wonen op het platteland is on danks de groeiende belangstel ling nog goedkoper, maar de prij zen trekken wel aan. Bij de vorige meting (tweede en derde kwar taal van 2019) bedroeg de gemid delde transactieprijs een half mil joen euro. Nu moet al 27.000 euro meer worden afgetikt. De gemid delde verkoopprijs voor een vrij staande woning in Zeeland is zo'n 410.000 euro. Ter vergelij king: in Utrecht betaal je gemid deld meer dan 750.000 euro. Het duurste vrijstaande huis in Zeeland is volgens Funda te vin den aan de Catsweg 1 in Groede. Voor 820 vierkante meter vloer oppervlakte en een perceel van 39.250 vierkante meter wordt 2.295.000 miljoen euro gevraagd. Maar dan heb je wel een sauna, een binnenzwembad, zes slaap kamers en een garage voor drie auto's. De mis voor Poolse seizoen arbeiders in de katholieke kerk in Kwadendamme gaat niet door. Voor het eerst in de historie. De Poolse parochie van het bisdom Breda heeft missen in Goes, Vlissingen en Nieuw-Vosse- meer laten vervallen. In Zeeland is alleen in Koewacht op de eerste za terdag van de maand een mis. ,,Tsja, nu je het zo vraagt", zegt een fruitteler van de Bevelanden, ,,ik heb dit jaar nog helemaal geen folders gezien met aankondigingen van kerkelijke activiteiten. Die ver spreid ik altijd onder de Polen die bij ons werken en wonen." De teler heeft veertig mensen op zijn be drijf gehuisvest en alles is anders dan andere jaren. ,,De huisvesting en werkwijze hebben we aan de coronaregels aangepast. We heb ben ook ruimte beschikbaar voor als mensen onverhoopt in quaran taine zouden moeten. Maar we kunnen het werk zo inrichten dat iedereen ook dan 1,5 meter afstand kan houden. Daar hebben we enorm geluk mee, het zal niet bij elk bedrijf lukken. Maar de kerk diensten, daar heb ik dit jaar echt niks over gehoord. Als mensen naar de mis willen, mogen ze ook altijd een busje lenen." Kosten Het argument om de mis in Kwa- dendamme niet door te laten gaan, is dat er onder het 1,5 meterregime maar honderd mensen tegelijk in de kerk kunnen. ,,Er komen zeker 250 mensen op de mis af. Dan zou- den we dus mensen teleur moeten stellen. Echt, we vinden het vrese lijk dat we na al die jaren nu geen kans zien de mis door te laten gaan", laat één van de organisato ren weten. Voor de Poolse parochie van het bisdom speelt ook een fi nancieel argument, begrijp ik van de secretaris, Bozen Rijnbout. ,,Als er maar weinig mensen bij een mis aanwezig zijn, kunnen we de kos- ten niet dekken uit de collecteop brengst." Langzaam maar zeker voel ik mijn ergernis groeien. Stel je voor je werkt heel ver van huis. Het co ronavirus gaat rond, zowel in het gebied waar je werkt als waar je ge zin woont. Je wilt naar de kerk, bidden, ter communie gaan. Ver geet het maar, je staat in Zeeland in de kou. Hoe christelijk is dat? Heus, niet alle 20.000 Poolse arbeidsmi granten in Zeeland en West-Bra bant zijn kerkelijk. Maar een deel van de arbeiders zal een mis willen bezoeken. Pastorale zorg van lik- mevestje. Maak mij wijs dat er ner gens wat creativiteit is of een dia conaal potje om de missen in Zee land door te kunnen laten gaan! Maar, Bozen Rijnbout, gaat er niet in mee dat mensen in Zeeland worden verwaarloosd: ,,Onze pas toor, Slamowir Klim, werkt kei hard voor ze. We hebben sinds fe bruari 2020 gelukkig de beschik king over een eigen kerk, de Maria- kerk in Breda. Daar organiseren we nu twee missen per zondag en ook bij de mis in Bergen op Zoom ko men mensen uit Zeeland. Natuur lijk is het aantal plaatsen beperkt, maar de pastoor wil niemand weg sturen. Als er in de kerk geen plek ken meer vrij zijn, mogen mensen buiten de mis volgen. De pastoor komt voor uitreiking van de com munie ook naar buiten. Besef wel, hij doet bijna alles alleen en als het nodig is reist hij ook wel naar Poolse parochianen in Zuid-Hol land af." Dat wekt bewondering, daar word ik stil van. Maar toch zaterdag 19 september 2020 GO Ook de gemeente Middelburg komt met geld over de brug om de Oostkerk te behouden. De stichting die evenementen orga niseert in de kerk zit in financi ële nood maar kan 33.000 euro tegemoetzien. Maurits Sep Middelburg Wie in Zeeland een vrijstaand huis koopt, is relatief goedkoop uit. De gemiddelde huizenprijs zit in deze provincie op 2588 euro per vierkante meter. Als je je oog hebt laten vallen op een vrijstaande woning in de stad Amsterdam, dan moet je wel een heel dikke portemonnee hebben. Daar kost een vrij staande woning gemiddeld 6061 euro per vierkante meter. Ab van der Sluis Middelburg José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39