II II M Jan Stins lid van de Raad van Toezicht, profiel Zorg 5 NORMAAL LEVEN TE KRIJGEN Zeeland krijgt dit jaar acht nieuwe voedselbosjes zaterdag 19 september 2020 sterk in je schoenen moet staan om het werk dat ze doet te kunnen volhouden. ,,Ik denk niet dat ik dit tien jaar geleden had kunnen doen.'' Ze komt schrijnende situa ties tegen. Zoals die van een ver standelijk beperkt meisje dat werd benaderd door een jongen die haar gouden bergen beloofde. Maar zonder scrupules werd ze in de auto gezet en naar haar eerste adres gereden. Wat ze daar moest doen, laat zich raden. Drie jaar lang werd het meisje uitgebuit en was ze zelf niet in staat uit haar si tuatie te komen. Met de hulp van Saman krabbelt ze nu langzaam op. Hulp weigeren Dat mensen zich laten helpen is overigens niet evident. Sommige slachtoffers weigeren simpelweg hulp. Ga iemand uit het buiten land die hier veel meer geld ver dient dan hij in zijn eigen land ooit zou kunnen verdienen maar eens uitleggen dat hij toch echt fi nancieel wordt uitgebuit. Soms is de verleiding om terug te vallen groot. ,,Hoe gek het ook mag klin- Hoe gek het ook mag klinken, de situatie waarin de uitbuiting plaatsvindt, biedt voor veel mensen toch een soort veiligheid -Keetie Saman ken, de situatie waarin de uitbui ting plaatsvindt, biedt voor veel mensen toch een soort veilig heid'', vertelt Saman. ,,Ze hebben er een bepaalde mate van controle en weten waar ze aan toe zijn. Een heel nieuw leven beginnen is moeilijk. Als is het maar, omdat je bij wijze van spreken duizend keer je verhaal moet vertellen, zeker als het tot een strafzaak tegen de da ders komt. Of omdat er sprake is van schaamte of angst. Ben ik wel veilig? Word ik nu het land uitge zet?" Te weinig opvang Zeker als het stagneert, is de ver leiding om terug te vallen groot. En stagneren doet het soms. Er is een tekort aan gespecialiseerde op vangplekken voor slachtoffers van mensenhandel, waardoor deze Ik heb weleens het gevoel dat ik aan het leuren ben met een slachtoffer -Keetie Saman mensen soms eerst naar een nood opvang moeten. ,,Ik heb weleens het gevoel dat ik aan het leuren ben met een slachtoffer. Dat is zo slecht voor het vertrouwen in de hulpverlening'', vindt Saman. De aanstelling van een Zeeuwse coördinator is onderdeel van een provinciebreed plan om mensen handel te bestrijden. De functie is ondergebracht bij het Zorg- en Veiligheidshuis in Middelburg. Sa- man werkt met de volledige steun van de dertien Zeeuwse gemeen ten. Dat vindt ze een verademing. Toen ze in Noord-Holland een zelfde soort functie bekleedde, moest ze flink lobbyen. De gebo ren Zeeuwse vindt het fijn dat ze, terug in Zeeland, dat 'gevecht' niet meer hoeft te voeren. Saman kan zich focussen op het helpen van slachtoffers. Maar zeker in deze beginfase ook op het bekendheid geven aan de hulp die ze kan bie den. Ook probeert ze bewustzijn te creëren voor het feit dat men senhandel en uitbuiting ook in Zeeland voorkomen. Soms zelfs dichterbij dan mensen denken. ,,Het kan je glazenwasser zijn. Als iemand jouw ramen lapt, maar een ander steeds het geld komt in nen, kan dat al een signaal zijn.'' het erop neer dat ze slachtoffers helpt hun leven weer op de rit te krijgen. ,,De politie handelt de strafrechtelijke kant af en ik die van de zorg'', legt ze uit. ,,Je kunt daarbij denken aan het regelen va opvang en financiële of zelfs psy chologische hulp.'' De 43-jarige Saman zegt dat je Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl n VLISSINGEN Zeeland krijgt acht nieuwe voedselbosjes, met verschillende soorten planten, struiken en bomen, zoals bra men, citroenmelisse en cola- kruid. Wat er groeit kan (deels) opgegeten worden. De voedselbosjes komen er door subsidies van provincie en rijk. Elk eiland krijgt minimaal één bosje. De gelukkige scholen dit najaar zijn: De Twijn (Ter- neuzen) De Omnibus (Vlissin- gen), De Stroming (Middel burg) De Bergpadschool (Grijpskerke) De Horizon (Ril land) De Basis (Goes) Sint Wil- librordus (Zierikzee) Die Heen- etrecht (Oud-Vossemeer). De Raad van Toezicht van Zorgstroom is, in verband met het aanstaande vertrek van een van zijn leden, per 1 januari 2021 op zoek naar een Het nieuw te benoemen lid zal deel uit maken van de commissie Kwaliteiten Veiligheid. Aantoonbare werkervaring in een strategische functie, of aantoonbare visie op de organisatie van zorg, kwaliteit, zorginnovatie of digitalisering is om die reden een vereiste. Daarnaast beschikt het nieuwe lid over een relevant en actueel netwerk in het werkgebied van Zorgstroom. Zorgstroom Kijk voor meer info op www.zorgstroom.nl/rvt plaats van profvoetbal spelen uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor ai uw uurwerk restauraties Lid 2*es^uratoren Nederland toorIhensen die vakwerk kunnen waarderen ff DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 WWW. JANSTINS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33