'Deutschstunde' wint prijs FbtS I I I u 7f. Rutte pronkt met boek van Middelburger 4 MENSENHANDEL KEETIE SAMAN HELPT SLACHTOFFERS Wie in Zeeland slachtoffer wordt van mensenhandel, heeft een grote kans bij Keetie Saman terecht te komen. Zij probeert deze mensen weer een normaal leven te geven. Dat is niet altijd gemakkelijk. 'De verleiding om terug te vallen is groot'. De jury, onder leiding van Stine Jensen, koos Deutschstunde uit de acht kandidaten die voor de compe titie waren geselecteerd. De film is gebaseerd op de gelijknamige ro man uit 1968 van Siegfried Lenz en gaat over een jongen die na na de oorlog in een heropvoedingsge sticht een opstel moet schrijven over 'De vreugde van de plicht'. Daardoor belandt hij in een gewe tensconflict. ,,Het is een film die bijzonder ac tueel en urgent is in zijn thematiek, lang is maar niet langzaam en ons na laat denken over goed en kwaad en het effect daarvan op kin deren", aldus de vakjury. ,,De film laat zien wat de uitwerking is van De film laat zien wat de uitwerking is van dictatuur op een familie dictatuur op een familie, hoe deze liefde en vriendschappen vermor zelt en de verbeelding vreest." Deutschstunde had een geduchte concurrent in Daniel. Stine Jensen sprak van een nek-aan-nekrace. Ook Shirley en Undtagelsen konden de goedkeuring wegdragen van de jury, die verder bestond uit Babs Gons, Esmée Lammers, Joyce Roodnat en Thomas Rosenboom. Beste Franstalige film Er werden meer prijzen uitgereikt. De Prix de TV 5Monde voor de beste Franstalige film ging naar Kuessipan van Myriam Verreault. Deze is ge baseerd op de gelijknamige roman uit 2013 van de Canadese Inuit- schrijfster Naomi Fontaine. ,,Het is een met een ongelooflijk nauwkeu righeid opgetekend filmisch ver haal met oogverblindende taal, af gewisseld met prachtige beelden", aldus juryvoorzitter Willem Mille- naar. De vijfkoppige jongerenjury kende de Youth Jury Award toe aan Slalom van Charlène Favier. ,,Een film die elke jongere gezien moet hebben", oordeelden zij. ,,Het is een verhaal dat nu, meer dan ooit, ver teld móet worden. Het toont ons, zonder schroom, de keiharde we reld van topsport en de roofbouw die het plegen kan op lichaam en geest." Naast Slalom stonden A dose of happiness en The personal his tory of David Copperfield in de top-3 van de jongeren. De International Student Award ging naar de Canadese film Anti gone van Sophie Deraspe, een mo derne versie van de klassieke Griekse tragedie van Sophocles. Luisterboekendienst Storytel, partner van Film by the Sea, ont hulde de winnaars van haar jaar lijkse prijzen. Tot beste luisterboek werd De meeste mensen deugen van Rutger Bregman uitgeroepen. De prijs voor beste voorlezer ging naar Karin Douma. Als beste 'Sto- rytel Original' (uitgaven geprodu ceerd door de dienst zelf) eindigde Julia Menken van Chantal van Mierlo. en prachtige toekomst werd hem beloofd, een jongen uit Afrika. In Europa zou hij het gaan maken als profvoetbal ler. Maar toen hij in Italië was be land, kwam hij niet op het voet balveld te staan, maar moest hij bolletjes slikken. Hij smokkelde drugs door heel Europa. Tot hij dat mensonterende bestaan niet meer wilde. De jongen kwam, vanuit een asielzoekerscentrum in Zeeland, onder de zorg van Keetie Saman te vallen. Nu pro beert hij een normaal leven te lei den. ,,Maar het is moeilijk", zegt Saman. ,,Hij komt uit een macho cultuur, dus hij schaamt zich. Te gen z'n familie zeggen dat hij het niet heeft gemaakt als voetballer is moeilijk.'' De jongen is één van de men sen waar Saman al mee te maken heeft gehad, nadat ze in april de 'coördinator slachtoffers mensen handel' in Zeeland werd. Een mond vol. Simpel gezegd komt Ik antwoordde: 'Ik heb liever dat je het leest.' Hij vertelde dat hij er mee bezig was: 'Ik heb er al in zitten bladeren.' En hij is de premier van Nederland, die jokt niet hè." Niks geënsceneerd Als een Kamerlid een boek schrijft, is het ge bruikelijk om dat aan te bieden aan de voor zitter, Khadija Arib. De minister en de staats secretaris van Defensie kregen eveneens een exemplaar. ,,Het leek me een aardig idee om er ook een aan Mark Rutte te geven", vertelt Van Gent. ,,Dus op een decemberochtend zijn de uitgever, Hans Sakkers en ik bij hem in het Torentje op bezoek geweest om het aan te bieden. We werden hartelijk ontvangen en hij was zeer geïnteresseerd. Vergeet niet, hij is historicus. Er staan meer geschiedenisboe ken op zijn kamer. Op die krantenfoto's is niks geënsceneerd. Die werkkamer ziet er echt zo uit." AD-verslaggever Jan Hoedeman noemt de ruimte een toonkamer. En hoewel het boek op de grond staat, tegen een laag wandmeu- bel, is het daar zeker niet achteloos neerge- mikt. Op deze manier zou een boekhandel het kunnen aanprijzen. ,,Ik zag Mark Rutte deze week even, na de algemene beschou wingen", vertelt Van Gent. De Middelburger is Kamerlid voor de VVD, de partij van Rutte. ,,Hij zei meteen: 'Je boek staat in mijn kamer.' zaterdag 19 september 2020 GO Deutschstunde van regisseur Christian Schwochow heeft op Film by the Sea de prijs gewon nen voor de beste boekverfil- ming. De uitslag werd gister avond bekendgemaakt tijdens de traditionele Award Ceremony van het festival in Vlissingen. Rolf Bosboom Vlissingen -Vakjury over Deutschstunde Bolletjes slikken in Rob Paardekam Middelburg Keetie Saman: ,,De po litie handelt de straf rechtelijke kant af en ik die van de zorg." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Ruttes werkkamer met daarin het boek Slag om de Schelde 1944. foto bart maat Wie de werkkamer van Mark Rutte in het Torentje bezoekt, kan er niet overheen kijken. Tussen alle attributen die hij heeft uitgestald op en rond zijn bureau, staat ook prominent Slag om de Schelde 1944, het standaardwerk van Hans Sakkers en Tobias van Gent. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32