II Mensen kunnen zelf langs de wagens lopen Ger Rijkers onderzoekt corona in Zeeland ZEELAND 3 richting met vaste tribunes en zit plaatsen die door schotten worden gescheiden. Op die manier waar borgen we anderhalve afstand tus sen bezoekers. Per eve nement kunnen we 500 bezoe kers per shift ontvangen. Een sinterklaasshow kan met mijn plan doorgaan - Perry Kentin, reclamebureau LMG Kaartjes boek je online. Binnen hoefje geen mondkapje op, omdat de hallen groot en hoog zijn en we maximaal kunnen ventileren. Alle lucht halen we via het klimaat systeem van buiten. De venti latie in de hallen zit daar door driemaal boven de norm die de Veiligheids regio Zeeland stelt." De Goese onderne mer had voorzien dat sinterklaasintochten dit jaar zouden worden verboden. „Ik kijk dan wat er wel zou kunnen. Een sinterklaasshow kan met mijn plan doorgaan. Maar ook kerstshows, thea tervoorstellingen en concerten. Ook bands hebben er belangstel ling voor." Kentin heeft zijn plan al voorgelegd aan de gemeente Goes en Libéma, de exploitant van de Zeelandhallen. Libéma is enthou siast, zegt hij. De VRZ hoeft het slechts te toetsen en de deuren kunnen open, grijnst de evene mentenorganisator. De eerste vin geroefening in coronatijd is de Con- tacta die van 3 tot en met 5 novem ber plaatsvindt. ,,Met een reeks aan hygiëneprotocollen kan dat net- werkevent doorgaan." 'S-HEERENHOEK Ook voor een alternatieve in vulling van carnaval bor relen de eerste ideeën al op. Zoals bij Mark Rijk, fa natiek carnavalsvierder in Paerehat ('s-Heerenhoek) en juryvoorzitter in Pik- pot (Kwadendamme). „Carnaval is het feest van de creativiteit, ik ben meteen gaan nadenken wat wel zou kunnen, co- ronaproof natuurlijk. Ik zie de laatste maanden dat rommelroutes wel mogen doorgaan, dus waarom draaien we de rollen in februari niet om? Groepen en bouwers krij gen een vaste plek en het publiek loopt langs die lo caties, via eenrichtings verkeer en op 1,5 meter af stand. Of je rijdt met de auto langs de verschil lende acts." Ook voor Rijk geldt: he lemaal geen carnaval is geen op- tie. ,,Het is voor ons net als Kerstmis, je wilt toch bij elkaar zijn. Ik ben bang dat als er niks gedaan wordt, mensen het toch thuis gaan vieren. Het be langrijkste is dat er toch een soort optocht komt, daar kijkt iedereen een heel jaar naar uit." Bij carnavalsclub De Kloorianen in Klooster- zande sluiten ze een paar kleine activiteiten in fe bruari ook niet uit, zegt secretaris Hans Smits. Maar in Klooria- nenland zien ze meer in het verschuiven van het hele evenement naar later in het jaar, zoals afgelo pen week ook al door or ganisatoren in Hulst en Aardenburg werd geop perd. ,,Zomercarnaval, dat is misschien wel moge lijk. Als we langer wach ten, is corona misschien voorbij of in elk geval ge temperd. Bovendien kun je, door het warmere weer, dan ook meer buiten doen. Dat maakt de mogelijkhe den groter." De Klooria- nen gaan binnenkort met de plaatselijke horeca om de tafel om de opties te bespreken. Waarom belandden relatief veel Tholenaren in het ziekenhuis met het coronavirus? Dat is één van de vragen die immunoloog Ger Rij kers van University College Roos evelt in Middelburg wil beant woorden. De professor doet de ko mende maanden onderzoek naar de leefomstandigheden en gezond heid van coronapatiënten in Zee land. Rijkers wil gegevens van alle 152 Zeeuwse coronapatiënten die in het ziekenhuis lagen analyseren. ,,Ik kijk naar hun gewicht, of ze dia betes, COPD of hartproblemen hebben, hoe lang ze in het zieken huis lagen en welke behandeling ze kregen", legt Rijkers uit. ,,Het is aannemelijk dat patiënten De uitkomsten kunnen helpen om de komende periode door te komen in Zeeland niet veel anders zijn dan patiënten in andere provincies. Ze zijn gemiddeld wel iets ouder, maar dat is niet verwonderlijk: de Zeeuwse bevolking is gemiddeld ook iets ouder dan die van andere provincies. Ik wil kijken of er bij zondere omstandigheden of ken merken zijn. Als dat zo is, dan kun nen mensen hun leefomstandighe den aanpassen. Aan een hoge bloeddruk kun je bijvoorbeeld iets doen. De uitkomsten van het on derzoek kunnen helpen om de ko mende periode door te komen." Rijkers heeft de Zeeuwse zieken huizen en het Bravis-ziekenhuis in Bergen op Zoom benaderd. ,,Pa- tiënten hoeven zelf niks te doen. We vragen ze via de ziekenhuizen of ze het goed vinden dat we de ge gevens geanonimiseerd gebruiken. Voor de 71 patiënten die overleden zijn, vragen we hun nabestaanden om toestemming." Rijkers legde ook contact met een Thoolse vereniging voor ex-corona- patiënten. ,,Ik wil een idee krijgen waarom in Tholen zoveel patiënten waren. Ik weet niet of de zieken- huisgegevens voldoende zijn. Ik Ik wil een idee krijgen waarom in Tholen zoveel patiënten waren hoop met extra vragen aan deze pa tiënten meer informatie te krijgen over risicofactoren." Rijkers verwacht eind dit jaar re sultaten te hebben van zijn onder zoek. zaterdag 19 september 2020 is de allerlaatste optie' CAMILE SCHELSTRAETE Een carnavalsstoet in 's-Heerenhoek zit er in februari niet in. Maar misschien kan het publiek wel stil staande wagens be kijken? FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Zo'n drukte als in Kloosterzande en Sas van Gent (onder) zal voorlopig tot het verleden horen Cornelleke Blok Middelburg M Ger Rijkers. foto garn fotografie - Ger Rijkers, immunoloog - Ger Rijkers, immunoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31