Niet wegkijken bij mensenhandel Nieuw kruis voor oorlogsslachtoffers Verstrooid Weinig bekeuringen voor opgevoerde scooters 2 Als een grote verrassing kwam het niet, de mededeling dat eve nementen zoals sinterklaasintoch ten en grootschalig carnaval de ko mende maanden in Zeeland niet door kunnen gaan. Organisatoren broeden dan ook al een poosje op alternatieven. Zomercarnaval bij voorbeeld, en een sinterklaasvie ring in de Zeelandhallen. SINT EN CARNAVAL ALTERNATIEVEN - Commentaar In ons land worden jaarlijks tussen de 6250 en 30.000 per sonen slachtoffer van mensenhandel. Exactere aantallen ontbreken, wat logisch is, bij een praktijk die het daglicht niet kan verdragen. Maar het zijn duidelijk geen incidenten en het is een illusie te denken dat het in Zeeland niet gebeurt. Dat bevestigt het interview met Keetie Saman, de zorgcoördi- nator slachtoffers mensenhandel die sinds dit voorjaar in Zee land werkt. Het probleem doet zich om de hoek voor en niet ver van ons bed, blijkt uit de schrijnende voorbeelden die ze geeft. Het is goed dat de Zeeuwse gemeenten gezamenlijk zo'n zorgcoördinator hebben aangesteld, want het gaat hier echt om hulp aan zwakken en weerlozen. Drie van de vier slachtof fers komen uit het buitenland, sommigen hebben een verstan delijke beperking en vrijwel allemaal verkeren ze in geldnood. Dat maakt ze tot een makkelijke prooi voor gewetenloze uitbui ters. De helpende hand die Saman biedt aan slachtoffers heeft het meeste effect als die gepaard gaat met een harde aanpak van de daders door politie en justitie. Zeeland is er nog maar net mee begonnen. Dat de zorgcoördinator soms moet leuren met mensen om ze bij hulpverlenende instanties onderge bracht te krijgen, geeft aan dat er nog een lange weg is te gaan. Dat traject kunnen we met zijn allen verkorten, door ons geweten niet in slaap te sussen en niet weg te kijken. Het probleem doet zich om de hoek voor en niet ver van ons bed Voor de mannen die in 1944 zijn geëxecuteerd in de duinen bij Val kenisse wordt een nieuw herden- kingskruis opgericht. Dat moet er volgend jaar staan voor 11 septem ber, de dag dat zij zijn doodgescho ten. Initiatiefnemer Colin Bal uit Middelburg heeft deze week een gesprek gehad met burgemeester Rob van der Zwaag van de ge meente Veere. Daarbij was ook een nabestaande van één van de slacht offers aanwezig. ,,Na het artikel in de PZC over het kruis en wat op die plek is gebeurd, ging het razend snel", zegt Bal. ,,In het gesprek ging het ook al vlot over een plan van aanpak voor een nieuw kruis." Omdat het bestaande kruis in slechte staat verkeert, bood Bal on- langs aan zelf een nieuw te laten maken. ,,Inmiddels heeft een do cent van Scalda zich gemeld. Hij wil met een klas een nieuw kruis van beton maken en ook helpen het te plaatsen in de duinen." Over con crete afspraken wordt binnenkort verder gesproken. ALMANAK De Axelaar was er deze week niet helemaal bij met zijn hoofd. Nadat hij zijn sleutels per onge luk in de vuilnisbak had ge gooid en die er na een zoektocht weer uit had gevist, kwam hij later dan afgesproken bij zijn moeder aan. Na zijn bezoekje liet hij zijn mobiele telefoon Docent van Scalda wil met een klas nieuw kruis van beton maken De richtdatum voor plaatsing van het nieuwe kruis is eind september volgend jaar, stelt Bal. ,,Het oude kruis willen we behouden en on derbrengen bij een museum." daar liggen. Halverwege rich ting huis kwam hij tot dat besef en reed zuchtend weer terug. Toen hij weer bij zijn moeder aankwam, bleek zij al net zo verstrooid als haar zoon: ,,Ik probeerde je net te bellen om te zeggen dat je je telefoon was vergeten, maar je nam niet op!" Man in de cel na springen op auto's Geld is binnen voor De Drieling van Terhole Kunstenaar Roeland van der Kley uit Hoek kan naar de drukker. De crowdfunding die de uit gave van het door hem geschreven en getekende boekje De Drieling van Terhole mogelijk moet maken, zit met dik €2800 al ruim boven het streef bedrag van €2500. Het eindbedrag zou nog een stuk hoger kunnen uitpakken. De actie loopt nog anderhalve week. Van der Kley weet nog niet hoe hij het extra budget gaat inzetten. Óf hij kiest voor een grotere oplage óf een luxere harde kaft- uitvoering. Middelburg Digitaal bezoek aan de rechtbank Dat valt op te maken uit cijfers van het Centraal Justitieel Incassobu reau, die datadienst LocalFocus heeft geanalyseerd. Zij concludeert dat, over het hele land bekeken, be stuurders van opgevoerde scooters vorig jaar een stuk vaker werden beboet dan in 2018: 10.300 bekeu ringen tegen 8600. Ook in Zeeland is er sprake van een flinke stijging: van 67 naar 116. Maar nog altijd worden in de pro vincie relatief weinig 'opvoerboe- tes' uitgeschreven. De Zeeuwse toename is vooral toe te schrijven aan de gemeente Vlissingen, waar 69 bestuurders werden bekeurd. In 2018 waren dat er nog 22. In Middel burg ging het vorig jaar om 24 be keuringen, in Goes om 11. De 116 bekeuringen leverden de schatkist ruim 13.000 euro op. De hoogte van de boete hangt afvan de mate waarin de scooter is opge voerd. Helemaal niks doen aan Sinter klaas, dat is in Terneuzen wel de al lerlaatste optie, zegt citymarketeer Sara Jansen. ,,We hebben bij de ge meente een paar weken geleden al een plan ingediend voor een alter natief feest. Zonder aankomst op de kade, maar wel met andere leuke dingen." De inhoud wil ze nog niet verklappen. ,,Het gaat om een denkrichting: we hebben alle be trokkenen uit drukkelijk ge vraagd om er nog op te schieten, om te kijken of het haalbaar is, of iedereen het ziet zitten. Maar wat ons betreft gaat dit door." Jansen ziet vanuit haar rol als citymarketeer dat in veel grotere steden de intocht helemaal geschrapt wordt. ,,Ik heb er wel be grip voor, maar wij leggen ons daar niet zomaar bij neer. Gelukkig heb ben we een groep enthousiaste mensen, die bereid is alle creativi teit hierop los te laten." Terneuzen is niet de enige Zeeuwse plaats die kijkt of Sint toch op één of andere manier wel kom geheten kan worden. Ook on der meer Middelburg en Zierikzee lieten eerder al weten dat de goedheiligman waarschijn lijk wel welkom is, maar dat de activiteiten kleinschaliger en anders zullen zijn. Feest in de Zeelandhallen De plannen voor een sinter klaasfeest in de Zeelandhallen in Goes zijn wél al heel concreet. Perry Kentin, directeur van re clamebureau LMG, heeft een panklaar plan voor een coro- naveilig evenement op die plek. ,,Ik ben al langer bezig met een corona-veilige in- zaterdag 19 september 2020 II Maurits Sep Valkenisse -Colin Bal, initiatiefnemer Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie heeft gistermor gen in de Badhuisstraat in Vlissingen een 40-jarige man uit Borssele aange houden, na meldingen dat hij op auto's aan het sprin gen was. Eén geparkeerde auto raakte beschadigd; de eigenaresse doet aan gifte. Een speekseltest wees uit dat de man onder invloed was van cocaïne en amfetamine; zelf ver klaarde hij dat hij ook GHB had gebruikt. Een bloed test is afgenomen, het Ne derlands Forensisch Insti tuut zal onderzoeken hoe hoog het drugsgehalte was. De man is opgesloten in een politiecel en zal worden verhoord. HOEK Het bezoeken van een rechtbank is dit jaar tij dens de Week van de Rechtspraak wegens co rona niet mogelijk. De rechtbank Zeeland-West Brabant biedt daarom een digitaal programma aan. Op maandag 21 sep tember verschijnt om 11.55 uur op Twitter (@Rechtbank_ZWB) een rondleiding door de rechtbank in Middelburg. De volgende dag volgt een tour door de recht bank in Breda. Woensdag om 14.30 uur kunnen er vragen gesteld worden aan rechter Paul Rouwen. Via sociale media worden ook films vertoond. 'Niks doen Rijden op een opgevoerde scoo ter kan straffeloos in grote delen van Zeeland. In 6 van de 13 gemeenten werd afgelopen jaar geen enkele bekeuring uit gedeeld. Dat geldt voor heel Zeeuws-Vlaanderen, maar ook voor de gemeenten Borsele, Ka- pelle en Noord-Beveland. Rolf Bosboom Vlissingen Frank Balkenende, Maurice Ste- ketee en Martijn de Koning Goes M Sara Jansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30