Sinterklaas Rampjaar voor uitgaansleven Wise herhaalt: 'Sluit Borssele over twee jaar' Traas ontpopt zich als hoornaarspecialist 2 MAIKEL HARTE NIEUWE AANDOENING ONTDEKT ■Këv1 Column Geen sinterklaasintocht dit jaar. In ieder geval niet hier in de buurt en de landelijke televisietocht komt op een ge heime locatie zodat er geen pu bliek bij komt. Is dat laatste alleen ingegeven door corona of komt het vanwege de zwartepietendiscussie wel goed uit om het op deze ma nier te doen? Het zou me niet ver bazen. deze manier wel wat creativiteit vragen. In de eerste plaats van de makers van het sinterklaasjour naal en de intocht: ik voorzie een soort James-Bondachtig plot waarbij Sinterklaas uit een code rood gebied in Spanje op een ge heime missie naar Nederland gaat, om vervolgens na twee weken in quarantaine ergens in een pitto resk vissersdorpje op te duiken. En hoe gaan de ouders het uitleggen aan de kinderen dat er in hun woonplaats geen intocht is? Mis schien moet Sinterklaas maar ge woon zo veel mogelijk binnenblij ven omdat hij in de risicogroep valt? om het verhaal in stand te houden. Ik heb dat ooit bijna fout zien gaan in de kantine van de voetbal. Daar stapte eens begin september een Sinterklaas binnen. Een speler van het derde bleek zijn vrijgezellen feest te hebben. Ik zie vervolgens een moeder helemaal uit haar plaat gaan tegen die Sinterklaas, omdat ze vond dat-ie het niet kon maken om op een zaterdagmiddag in september als Sinterklaas op een voetbalveld rond te lopen ter wijl er allemaal kleine kindertjes aanwezig waren. Wat moest haar eigen zoontje van vier nu wel niet denken? Dat zoontje stond vol ver bazing Sinterklaas aan te kijken en ik zie die Sinterklaas voorover bukken en dat manneke een handje geven: ,,Zo jongeman, je moet nog eventjes wachten, maar jij krijgt dit jaar van Sinterklaas een Playstation én een nieuwe mountainbike. Dat beloof ik." Ik zie die moeder zowat ontploffen, terwijl Sinterklaas zich met een pint in de hand weer bij zijn vrienden voegde. Vond ik toch ook wel creatief. Ik zie die moeder zowat ontploffen DE STELLING Vandaag: Ik mis het nachtleven Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters EEN JAAR SELEDEN WERD BIJ MIJ MISOFONIE geconstateerd sterker op ©eluiren Drie verstekelingen in vrachtwagen Luisterlijn zoekt vrijwilligers GOES Alternatief voor Goes Couture Het aantal cafés en bars in Zeeland slonk de afgelopen jaren van 212 naar 169 zo bleek begin dit jaar uit cijfers van Datlinq. Dat aantal zal in 2020 verder dalen, want verschil lende cafés hebben al aangegeven de stekker er uit te trekken. Ook discotheken en nachtclubs verdwij nen in hoog tempo door een ver grijzend Zeeland en wegtrekkende jongeren. El Toro ,,Het is heel onzeker wat er met het nachtleven gaat gebeuren in Zee land", vertelt Rafael van 't Kruys, manager bij de Goese discotheek El Toro. ,,Ik heb iedereen al moeten ontslaan helaas. We hadden een team van ongeveer 35 mensen. Hoe lang we dit nog volhouden? Het is niet te zeggen." El Toro is net als de nog tien an dere overgebleven nachtzaken in Zeeland al een halfjaar dicht. En dat uitgerekend in het jaar dat de Goese discotheek vijftig jaar bestaat. ,,We zijn al vanaf maart dicht. Helaas mogen we nog steeds niet open en ik zou ook niet weten wanneer wel. We zijn de enige nachtzaak nog in Goes en dat is superzonde. Vijf jaar geleden waren er nog vier zaken." Ook in Renesse is het aantal nachtzaken al flink gereduceerd. Je roen Giele doet er alles aan om toch nog jongeren naar zijn café te krij gen. ,,Je wilt ook niet dat ze op straat gaan rondhangen." Dat gebeurt overigens al volop. Ook worden er nu vaker thuisfeesten gehouden dan anders. Terwijl minister Eric Wiebes van Economisch Zaken en Klimaat met Zeeuwse bestuurders gaat praten over het langer openhou den van de kerncentrale, pleit anti kernenergie organisatie Wise op nieuw voor vervroegde sluiting. Wat betreft Wise moet Borssele niet in 2033 maar in 2023 dicht, schrijft de organisatie in een brief aan de provincie. De provincie is de grootste aandeelhouder van energiebedrijf PZEM, die op zijn beurt voor 70 procent eigenaar is van EPZ die de kerncentrale ex ploiteert. Een meerderheid in de Tweede Kamer en ook de provincie hebben de deur open gezet voor een on derzoek naar levensduurverlen ging van Borssele. Met technische aanpassingen zou de kerncentrale na 2033 nog tien of twintig jaar langer kunnen doordraaien. De CO2-vrije stroom die Borssele pro duceert, kan helpen om klimaat doelstellingen te halen. Wise verwacht dat de kerncen trale door de lage energieprijzen niet rendabel is te maken. Ook niet in de komende jaren. De organisa tie dringt aan op een onafhankelijk onderzoek naar zowel prognoses voor elektriciteitsprijzen als naar een sluiting in 2023. Het Rijk moet Zeeland dan helpen om het verlies aan banen bij EPZ op te vangen. Het begon met het verdelgen van het eerste Nederlandse nest van de Aziatische hoornaar in Dreischor, in 2017. Nu is Traas uit 's-Gravenpolder dé Nederlandse specialist in de be strijding van de wesp. Overal waar een nest van deze exoot zit, wordt de hulp van Traas ingeroepen. ,,Na Dreischor kwam er een nest buiten Zeeland en zo is het verder gegaan", zegt Bernice Balendiran van Traas Ongediertebestrijding. Momenteel is het bedrijf bezig met het bestrij den van een nest in Veen- endaal. Afgelopen woensdag is gif in het nest gespoten en maandag wordt met een hoogwerker het nest ter grootte van een skippybal uit de boom gehaald en geïnspecteerd. Dat is een zorgvuldig klusje, want het kan zijn dat een enkele larve het heeft overleefd. Het nest in Veenen- daal (bij Utrecht) is het meest noor delijke nest dat tot nu toe gevonden is. De Aziatische hoornaar is een exoot. Een heel grote wesp die het heeft voorzien op bijen. Ze kunnen in korte tijd een heel nest uitroeien. En aangezien bijen een onmisbare schakel zijn in ons ecosysteem zijn landen verplicht om deze hoornaar te bestrijden. zaterdag 19 september 2020 De sinterklaasviering gaat op Het zal wat extra moeite kosten Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik mijd voorlopig de Randstad 876 stemmen OAN REA6EER JE VAM AMtsEREM. BIJ - VOORBEEL.B SNURK- EM SMAKGELUIBEM ZIERIKZEE De politie heeft gister ochtend bij een bedrijf aan de Straalweg in Zie- rikzee drie vluchtelingen aangetroffen in een vrachtwagencombinatie. Ze werden ontdekt tij dens het lossen. Volgens wijkagent Douwe de Vries zijn de verstekelin gen vermoedelijk bij een tankstation in België aan boord van de vrachtwa gen met Slowaaks kente ken geklommen. De drie zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Maandag werden in Axel ook al verstekelingen ontdekt in een truck. Toen ging het om negen mensen uit Eritrea. MIDDELBURG De Luisterlijn Zeeland- zoekt vrijwilligers. Steeds meer mensen bellen naar het gratis nummer, maar dat betekent ook dat er meer mensen nodig zijn die een luisterend oor kunnen bieden. Per 1 ok tober begint de cam pagne 'kunst van het luis teren'. In Middelburg wor den het hele jaar door trainingen aangeboden om vrijwilligers op te lei den. Via de Luisterlijn Zeeland wordt dag en nacht, altijd een luiste rend oor geboden aan een ieder die het nodig heeft. Voor meer infor matie zie deluisterlijn.nl/ vrijwilligerswerk. Een groots opgezet mode-evenement in de Grote Kerk kan dit jaar niet doorgaan vanwege corona, maar om Goes toch weer een beetje op de kaart te zetten als modestad wordt de rode loper vrijdag 25 septem ber uitgelegd op de Grote Markt. Die dag kunnen modezaken uit de stad hun collectie tonen. Om 17.00, 18.00 en 19.00 uur zijn er iden tieke shows. Tussendoor zijn er dansoptredens van leerlingen van Body Action in Goes. Bezoe kers kunnen de show zien vanaf terrassen op de Grote Markt. Het Zeeuwse uitgaansleven dreigt als een nachtkaars uit te gaan. Het aantal cafés, disco theken en nachtclubs in Zeeland keldert al jaren. Daar komt nu de coronacrisis nog overheen. Het maakt van 2020 een rampjaar. ,,Die corona helpt alles om zeep", zegt Jeroen Giele, eige naar van discotheek Pinky's en feestcafé De Zoom in Renesse. Maurice Steketee Noor Dekker Z-katern Kijk op de site bij /video Het Zeeuwse nachtleven zit in de verdrukking Frank Balkenende Middelburg Melita Lanting 's-Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2