Zo houdt KNVB Ajax blijft spelers opleiden Bij Feyenoord is iedereen lovend over doelman 16 Voor Justin Bijlow (22) is dit het seizoen waarin hij de stap richting de selectie van Oranje moet gaan zetten. Volgens zijn omgeving is de doelman er klaar voor. „Zoals hij onder de lat staat, geweldig.'' y @sjoerdmossou Ten eerste natuurlijk omdat de KNVB in zijn zoektocht naar een bondscoach uitkwam bij Frank de Boer. Dat is leuk voor Frank, goeie vent, laten we hopen dat het een daverend succes wordt. Maar vooral is het de minst ambitieuze, de minst pro gressieve en de benauwdste keuze van alle denk bare keuzes. Kiezen voor De Boer is als uit eten gaan in een sterrenrestaurant, en dan vragen of ze ook tomatensoep en een mixed grill hebben. ,,Mooi, doe dat maar dan'', zegt Nico-Jan Hoogma. ,,En als toetje graag een vanillevla.'' Ten tweede was er natuurlijk De Kwestie FC Emmen. Daar hebben ze een nieuwe hoofd sponsor gevonden, eindelijk, een fabrikant in seksspeeltjes uit Veendam die 'EasyToys' heet. Niks schokkend, zult u denken. De huisvrouwen in uw straat hebben allemaal drie dildo's en een zorropakje. In uw nacht kastje liggen een cockring en een paar kinky hand boeien, en als mevrouw Gudde en mevrouw Hoogma iedere week een nieuwe Tarzan willen be stellen, met of zonder vibre rend aapje, dan gaan ze maar lekker hun goddelijke gang. Maar nee, zo zijn ze niet ge trouwd bij de KNVB. Dit hoofdsponsorschap is in strijd met de reglementen, aldus de bond, want Easy- Toys heeft zogezegd 'een link met de seksindustrie'. (Grappig wel, alsof FC Emmen hier reclame maakt voor een viezig bordeel vol illegale Roemeense hoeren, iets over de grens bij Emmer-Compascuum.) Een woordvoerder van de KNVB moest het alle maal uit gaan leggen, de arme jongen, en betoogde dapper dat het geen pas geeft als kinderen van acht jaar voortaan in een shirtje met 'EasyToys' moeten gaan lopen. ,,We moeten ergens een grens trek ken'', sprak hij plechtig. Anno 2020 zie ik persoonlijk grotere opvoeding kundige dilemma's, maar los daarvan: FC Emmen had allang een oplossing bedacht voor de shirts in kindermaten, zoals ze dat in Engeland met gokbe drijven ook al jaren doen: gewoon een wit vlak. Het is vrij simpel hier de dubbele moraal bloot te leggen. De KNVB heeft nota bene zelf een gok bedrijf (Toto/Nederlandse loterij), een alcoholim perium (Heineken) en een bank met een witwas verleden (ING) als grote sponsors. (Als ik Angela de Jong was, zou ik nu heel hard 'STELLETJE HYPOCRIETEN!' roepen uit naam van het volk.) Maar voordat we hier vervallen in een jij-bak, of in vermoeiend #whataboutism, net zo belangrijk lijkt me de vraag: hoe wordt de KNVB ooit nog verlost van zijn jaren 50 spruitjesimago? Hoe wordt onze voetbalbond ooit nog een flitsend bol werk, niet gedomineerd door bangige ambtenaren van middelbare leeftijd, maar door mensen met ballen? Nou, voorlopig niet, vrees ik. De KNVB kan er nog tweehonderd kekke filmpjes tegenaan gooien met stoere Engelse teksten, over #The- NewWave en weet ik veel, maar het blijft het clubje van Jan Smit, deurwaarder uit Almelo met een fetisj voor kunstgras. Daar doe je weinig aan. Kiezen voor De Boer is als uit eten in sterren restaurant en dan vragen om vanillevla Suarez slaagt voor test Preses Barga op de wip Rotterdammer noemt in de Kuip al geruime tijd man en paard. ,,Ook die ontwikkeling is indruk wekkend'', zeg Haps. ,,Hij zegt waar het op staat. Toen ik na het jaar waarin Feyenoord kampioen was geworden bij Feyenoord kwam, zag ik op de eerste dag al dat hij fysiek alles in huis had wat een keeper nodig heeft om succes vol te worden. Ik zei toen al dat het snel zou kunnen gaan met hem. Dat zien we nu ook. Hij laat het zien. Ik vind hem een echte leider van de verdediging. Hij coacht goed en vooral op de momenten dat het echt nodig is. Dus niet schreeuwen om het schreeuwen. Ik denk dat zijn snelle groei ook te danken is aan Kenneth Vermeer en Brad Jones. Die jongens zagen hem niet als een pure concurrent, maar namen hem als jonge keeper op sleeptouw. Daar heeft hij nu profijt van.'' Aparte positie Bijlow roemde de aanpak van zijn voorgangers in de Kuip al vaker. Zij behandelden hem zoals hij zelf mensen wil behandelen. Hij leerde van de ervaren doelmannen dat een keeper dan wel een aparte positie inneemt in een selectie, maar vooral ook dat de teampres tatie altijd belangrijker is dan indi viduele prestaties. ,,Neem de vraag hoeveel keer ik vorig seizoen de nul heb gehouden. Dat weet ik dus niet'', zegt Bijlow. ,,Dat meen ik echt. Het klinkt misschien saai, maar alleen een overwinning telt écht. Een voorbeeld? In de voorbe reiding tegen Borussia Dortmund stopte ik een strafschop van Erling Haaland. Daar werd heel veel naar gevraagd, Haaland is natuurlijk een topspeler. Maar geloof me, het Met de bekendheid en honderden miljoenen die Ajax de voorbije ja ren met vooral de succesvolle Champions League-campagne heeft gegenereerd, lukt het de club nog altijd niet om het elftal lang in tact te houden. Een speler een jaar of twee aan boord houden wil met het verhoogde salarisplafond en het Europese podium waarop de groot ste club van Nederland acteert nog wel. Maar de trainer wordt sneller dan hem lief is weer gedwongen om te bouwen. Die bui voelt Ten Hag met de ver regaande interesse van Bayern München in Sergino Dest ook al weer hangen. De coach van Ajax liet gisteren dan ook meerdere malen expliciet weten zijn Amerikaanse back het liefst aan boord te houden. Waarom Ajax hem dan niet aan zijn contract houdt? Zo simpel is dat niet, stelt Ten Hag. ,,Dat zou ik wel wensen, maar de dynamiek erom heen heb je niet altijd in de hand." Oftewel: als Dest zijn contract weigert te verlengen en bovendien aast op een droomtransfer, sta je als Ajax zijnde met de rug tegen de muur. Verkoop je hem niet deze zo mer, dan zal de transferwaarde van de als reserve begonnen verdediger alleen maar verder zakken. Dunne spoeling Daarom kon Ten Hag een transfer gisteren ook niet uitsluiten, hoe graag hij dat met de dunne spoeling in de defensie en de poulefase van de Champions League in het ver schiet ook zou willen. ,,Op dit moment ben ik tevreden over de defensie. In aantallen is het ook oké. Mocht het gebeuren, dan moeten we wel kijken naar een ver vanger. Bij een vertrek, wat ik liever niet wil, wordt het wel wat dunne tjes daar. We moeten ook aan ons- tjtfitt tfltrttt ji m, Linksback Ridgeciano Haps knikt instemmend. Justin Bijlow is pas 22 jaar, maar wie de doelman in de eredivisie onder de lat ziet staan, lijkt te kijken naar een ervaren dertiger. ,,Hij straalt zoveel rust uit'', zegt Haps. ,,Er staat écht ie mand. Een ervaren keeper van 22 jaar.'' Dat was Dick Advocaat ook al snel na zijn komst in november 2019 naar Feyenoord opgevallen. Toen Kenneth Vermeer in januari voorzichtig over een avontuur in Amerika begon, vond Advocaat dat eigenlijk meteen een prima idee. Bijlow was volgens de trainer mi nimaal gelijkwaardig aan Vermeer en bovendien een stuk jonger. ,,Zoals hij onder die lat staat, ge weldig'', zegt Advocaat. ,,Ik zeg het niet snel, eigenlijk ben ik als trai ner altijd wel kritisch geweest op mijn keepers, maar Bijlow is 'top- top'. Zo jong nog, maar toch zo volwassen. Ongekend.'' Keepers worden vaak be schouwd als eenlingen en aparte vogels in een selectie, maar Bijlow kijkt opvallend vaak verder dan een individuele prestatie. De Ar gentijn Marcos Senesi kon hem wel knuffelen toen hij in zijn eer ste lastige weken heel bewust in het Spaans werd gecoacht door Bijlow. Haps zegt al vanaf zijn al lereerste dag in de Kuip dat Bijlow hem een goed gevoel gaf. ,,Meteen die klik met elkaar, we waren ge lijk goed met elkaar.'' En toen de Schot George Johns ton in zijn eerste maanden nog al zoekende was in Rotterdam, nam Bijlow hem meteen op sleeptouw. ,,Bijlow was heel belangrijk voor mij in die fase. Meteen behulp zaam, een topgozer'', zegt Johns ton. Maar leg dat niet uit alsof Bijlow een allemansvriend is die graag ie dereen naar de mond praat. De zaterdag 19 september 2020 PC VOETBAL Helemaal nieuw is het ook weer niet, maar zelden kwam de kleingeestige bekrom penheid van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zo heerlijk bloot te liggen als deze week. Dat betrof een verhaal in twee delen. Luis Suarez is volgens Itali aanse bron nen geslaagd voor een exa men in de Ita liaanse taal. Met het goed afleggen van deze test kan de Urugees, wiens vrouw Italiaanse 'roots' heeft, een paspoort van het land aanvragen, wat hem helpt over te stap pen van Barga naar Juventus. VOETBAL Voor Josep Maria Barto- meu dreigt een aftocht. De bekriti seerde pre ses van Barga zal vanuit de achterban met een motie van wantrouwen worden ge confronteerd. Een petitie daartoe le verde ruim 20.000 hand tekeningen op, genoeg voor een re ferendum. 'Een ervaren Feyenoord-goalie Justin Bijlow keert in de voorbereiding een kalk- trap van Borussia Dortmund-spits Erling Haarlang. foto anp o a 0) Ajax-trainer Erik ten Hag is geen voorstander van een transfer van Sergino Dest. Behouden? Dat gaat zomaar niet, want Ajax is nog altijd niet opgewassen tegen de aantrekkingskracht van de Europese top. Johan Inan Amsterdam TflntT: Mikos Gouka Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16