We verliezen heel veel kostbare tijd' O \^m Barre tijden: IRENE VAN DEN BERG 14 Klap voor Miss Etam, Claudia 28 winkels van Miss Etam, Claudia Strater, Expresso en Steps sluiten de deuren. Dat meldt Nxt Fashion, de holdingmaatschappij die sinds kort eigendom is van 'bedrijvendokter' Martijn Rozenboom. Alleen met 'snelle, verstrek kende en ongekende veran deringen in alle onderdelen van de samenleving' kunnen we voorkomen dat de aarde meer dan 1,5 graad opwarmt, waarschuwde het IPCC in 2018. Het VN-klimaat- panel gaf de mensheid twaalf jaar voor die immense ommekeer, waarvan we er inmiddels twee heb ben opgesoupeerd. Door het coro navirus lijkt de aandacht voor de opwarming van de aarde als sneeuw voor de zon verdwenen. Als er straks een vaccin is, zijn we heel veel kostbare tijd verloren. Het zou fijn zijn als de politiek zich net zo druk maakte over die 1,5 graad als over die 1,5 meter. Kli maatverandering kan niet worden opgelost met een medicijn of vac cin. Als we geen vaart zetten achter de reductie van broeikasgassen, dan wordt er een kantelpunt bereikt, waarschuwen klimaatwetenschap pers. (Dit soort wetenschappers zag je vorig jaar nog weleens op televi sie, voordat hun plek werd ingeno men door het leger virologen en epidemiologen dat nu alle talk shows en nieuwsprogramma's be volkt). Als zo'n kantelpunt eenmaal is overschreden, raakt het klimaat voor langere tijd uit evenwicht. Met alle dramatische gevolgen voor ge neraties na ons. de agenda van de Nederlandse poli tiek staat, werd deze week weer pijnlijk duidelijk. Uit een reactie van minister Wiebes van Economi sche Zaken, o ja en van Klimaat, bleek dat de Nederlandse overheid de fossiele industrie jaarlijks met 4,5 miljard subsidieert. Het gaat on der meer om vrijstellingen van de accijns op kerosine en scheeps brandstof. Het kabinet geeft onge veer hetzelfde bedrag uit aan subsi dies voor CO2-besparing. Het duurde tweeënhalf jaar voor Wie bes het gevraagde overzicht ver strekte. Zelfs op Prinsjesdag, de warmste septemberdag ooit, was er niet bui tengewoon veel aandacht voor de klimaatramp waarin we ons bevin den. Er komt weliswaar een CO2- heffing voor de industrie, maar het effect daarvan wordt de komende jaren teniet gedaan door een com pensatieregeling. De politiek wil de vervuilende industrie immers niet te veel belasten tijdens de corona crisis. Oké, er komt ook nog 60 mil joen beschikbaar voor duurzame innovaties in de industrie. Maar dat is een lachertje vergeleken met de miljarden die Duitsland en Frank rijk investeren in klimaatbeleid, bij voorbeeld in waterstoftechniek. Ons kabinet trekt liever miljarden uit om KLM overeind te houden. Waar blijven die snelle, verstrek kende en ongekende veranderin gen in alle onderdelen van de sa menleving? Het lijkt alsof het kabi net het alarmerende IPCC-rapport in alle coronastress compleet verge ten is. Of misschien zijn politici wel heel slecht in multitasken. Een ge brek aan vertrouwen in de weten schap kan het in ieder geval niet zijn. Ieder woord dat uit de monden van de virologen van het OMT komt, wordt door politici immers Ons kabinet trekt liever miljarden uit om KLM overeind te houden uiterst serieus genomen. Was er maar een groepje klimaatweten schappers dat zo'n direct lijntje had met de politiek. Een soort Climate Management Team. eerst eens rustig uit de coronacrisis te komen, en dan haar blik weer op de rest van de wereld te richten. Maar als we nu wegkijken, stijgt de zeespiegel verder, sterven meer mensen door hitte, honger en dorst en verdwijnen er extra diersoorten. Als we onze ogen dan eindelijk wél openen, ziet de wereld er heel an ders uit. Adyen Accsys IMCD URW De vier winkelformules hoorden tot voor kort bij de Nederlandse tak van FNG, het damesmode-im perium dat compleet is ingestort. Het Nederlandse deel werd in au gustus failliet verklaard en begin deze maand opgekocht door Ro zenboom, die het oude FNG-ma- nagement onder de nieuwe naam Nxt Fashion liet zitten. Commercieel directeur Patrick Miami-Van der Borden meldt dat er vijftien Expresso-winkels, drie filialen van Steps (Haarlem, Hoofddorp en Zoetermeer), vijf Claudia Strater-winkels (twee in Amsterdam, een in Breda, Eindho ven en Enschede) en vijf Miss Etams (Almelo, Almere, Diemen, Groningen en Alkmaar) dicht gaan. ,,We hebben onze portfolio kritisch bekeken en deze 28 vesti gingen zijn het minst rendabel. Dat heeft onder meer te maken met een te hoge huurprijs of een mindere locatie waardoor de om zet onvoldoende was. De winkels gaan vanaf volgende week verder als outlets. De voorraden worden verkocht en daarna is het helaas einde verhaal.'' zaterdag 19 september 2020 $0 @ivandenberg Hoe laag klimaatverandering op Het kabinet gedraagt zich nog steeds alsof het de luxe heeft om Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O GO Het betaalbe- drijf was de grootste stijger in de AEX. Het houtbedrijf heeft zijn verko pen de afgelo pen vijf maanden stevig zien her stellen. De chemicaliën- distributeur neemt een Finse leverancier van vezelversterkte kunststof en composietmate rialen over. -115% Het concern raakte donder dag ook al 10 procent aan beurswaarde kwijt. o 28 winkels dicht, 270 mensen op straat Sanne Schelfaut Diemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14