Informatiedagen EuroParcs NIEUWS 13 Nederlands onderzoek naar geluidenallergie wint alternatieve Nobelprijs Alpenresort Olympiaregion Seefeld 19 t/m 21 september Vraag het informatiepakket aan op www.europarcsverkoop.nl De ergernis is soms zo groot dat mensen hun woede en walging amper in toom kunnen houden. Bij deze misofonie-patiënten lijkt een soort automatische filtering van geluiden minder goed te ver lopen, wat mogelijk leidt tot de heftige reacties. De Ig Nobelprijs is een 'alternatieve' Nobelprijs en wordt ieder najaar toegekend in verscheidene categorieën. ,,We krijgen opeens heel veel aandacht met deze prijs, tot mijn verbazing", zegt Denys. ,,Ik denk dat mensen in coronatijd behoefte hebben aan iets leuks. Dit is ook iets wat een beetje tussen humor en ernst valt. In dat opzicht is het aantrekkelijk om eens afgeleid te zijn. Over het algemeen krijg ik positieve reacties. Eén reactie heb ik van iemand die lijdt aan die klachten. Die vond het allemaal niet zo heel grappig." ,,Het is altijd dubbel. De prijs maakt je eerst aan het lachen en zet je pas daarna aan tot denken. In dat opzicht moet het onderzoek wel ergens toe leiden. Het is ook belangrijk jezelf als wetenschap per te relativeren, ook al lijden mensen aan de stoornis. Het klinkt ook best raar als iemand zegt: ,,Ik word heel boos als ie mand een appel eet". Het is goed je te realiseren hoe de buitenwereld, de mensen die daar niet aan lijden, hier tegenaan kijkt. Maar je moet dit wel degelijk ernstig nemen. Sommige mensen hebben klach ten die een belemmering worden in hun leven." ,,Omdat ik vind dat wetenschap vaak te droog en te ernstig is. We moeten ook weleens over onszelf kunnen lachen. Ik heb er wel over nagedacht of ik de prijs zou aan vaarden. Kan ik dat wel doen ten Wij wetenschappers moeten ook weleens over onszelf kunnen lachen opzichte van al die mensen die last hebben van misofonie?" ,,Als eersten hebben wij het echt binnen de psychiatrie beschreven. Er is wel een kno-arts die voor ons één casus heeft beschreven binnen de context van neus, keel en oor en die ook de naam 'misofonie' heeft bedacht. Wij hebben uitgebreid onderzoek gedaan en de grens ge- trokken tussen een irritatie en een stoornis." ,,Zij is geen psychiater, zij is psy choloog. Uit het noorden komt al tijd zo'n gure wind van zure psy chologen. Ik zou haar willen vra gen hoe het komt dat wij in vijf jaar tijd iets van vierduizend men sen op de afdeling hebben. Ouders en kinderen, die komen echt niet voor hun plezier naar de academi sche afdeling psychiatrie. Als me vrouw Batsma meent wat ze zegt, wil ik haar graag een halve dag meenemen en laten praten met die mensen. Als zij dan nog steeds volhoudt dat het niet bestaat, wil ik in ruil een heel jaar de afwas voor haar doen." ,,Nee, ik heb er geen last van. Wat me wel irriteert sinds ik ouder word, zijn mensen die voortdu rend met hun benen zitten te wip pen. Uit zenuwachtigheid, daar word ik zelf ook zenuwachtig van. Maar ik word niet boos." Nog enkele chalets beschikbaar Showmodel te bezichtigen in Maarn Te koop vanaf €344.500,- Te koop vanaf €304.500,- Te koop vanaf €249.500,- Wij ontvangen u graag in ons informatiecentrum van EuroParcs Alpenresort Olympiaregion Seefeld in Maarn Informatiecentrum EuroParcs Alpenresort Olympiaregion Seefeld: Laan van Laag Kanje 13951 KD Maarn zaterdag 19 september 2020 GO 'Smak-irritatie is ook best raar' Damiaan Denys, hoogleraar psy chiatrie aan de Universiteit van Amsterdam, heeft gisteren met zijn mede-onderzoekers Nienke Vulink en Arnoud van Loon de Ig Nobelprijs gewonnen. Zij deden onderzoek naar een bijzondere stoornis: extreme ergernis over menselijke geluiden als smak ken, slikken, slurpen en kuchen. Bob van Huët Amsterdam Er hangt inderdaad een wat la cherig sfeertje rond die Ig No belprijzen in het algemeen en rond dit smakonderzoek in het bijzonder. Stoort u dat? Toch heeft u de prijs aanvaard. Damiaan Denys: ,,De prijs maakt je eerst aan het lachen en zet je pas daarna aan tot den ken.'' FOTO MERLIJN DOOMERNIK/HH - Damiaan Denys, hoogleraar Over wat de ziekte precies ver oorzaakt, tast men nog in het duister. De Groningse psychiater Laura Batstra heeft uw onderzoek be kritiseerd. U zou mensen een ziekte aanpraten die niet echt bestaat. Lijdt u zelf aan een of andere vorm van misofonie? (6-persoons) (4-persoons) YiuZuX/ (2-persoons) Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. ^7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13