Google Maps van de jaren 20 en 30: staand in toestel luchtfoto maken ZEELAND 17 NIMH BOEK MET UNIEKE BEELDEN A Biltstraat, staat er in sier lijke letters op een ne gatief. Dat is tenminste duidelijk. Dit moet Fort de Bilt zijn, blijkt na het bestuderen van de foto. Maar zo eenvoudig was het zeker niet voor de archivarissen van het NIMH om te achterhalen wat er op de 'ver geten negatieven' was te zien. Op tal van foto's stond helemaal niets ver meld. En dus besloot het NIMH de fo to's twee jaar geleden online te zet ten. Wie maar wilde mocht uitvogelen wat er precies op is te zien, waar de foto was gemaakt en wanneer. Het le verde honderden reacties op. De unieke foto's zijn ruim een eeuw geleden gemaakt door de toen malige Fototechnische Dienst Lucht- vaartafdeeling. In 1916 steeg voor het eerst een Far- man hf22 op vanaf vliegba sis Soester- berg om Ne derland van boven in kaart te brengen. Dat was geen benijdens waardige klus voor fotograaf J.H. Sar. Ter wijl het toe stel met zo'n 80 kilometer per uur rondvloog, moest Sar rechtop staan in de vliegtuigcabine en over boord hangen om vogelvluchtopna mes te kunnen maken. Vooral 's winters bleek dat een helse klus. Zelfs een leren pantalon, met wol gevoerde overschoenen tot aan de knie, een leren jas, bivakmuts, valhelm en handschoenen hielden de waarnemers dan maar moeilijk warm. De eerste foto's werden gemaakt met een apparaat dat het Nederlandse leger letterlijk in de schoot kreeg ge worpen. Tijdens de Eerste Wereld oorlog maakte op 8 augustus 1915 een Duits verkenningsvliegtuig een noodlanding bij Venlo. In het toestel zat nog een goed werkende luchtca- mera. Dat bracht het Nederlandse le ger op ideeën en een jaar later vlogen ze met dit apparaat over Nederland. »De eerste foto's werden gemaakt met een camera die uit een Duits vliegtuig kwam dat bij Venlo landde zaterdag 19 september 2020 De bouw van de brug over de Waal bij Zaltbommel, begin jaren 30. A De binnen stad van Kam pen, een oude Hanzestad aan de IJssel. Het was een unieke vondst in 2018 toen het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) de aller eerste Nederlandse luchtfoto's ontdekte in hun eigen archief. Maar wat stond er precies op? Twee jaar is er gepuzzeld. De mooiste foto's staan nu in het boek 'Nederland uit de lucht geschoten'. Raymond Boere Den Haag A De fotograaf stond, dik in gepakt, staand in het toestel om half over de rand han gend zijn foto's te schie ten. Vooral 's winters een helse klus. FOTO'S NIMH Stadsgezicht op Rhenen, met in het midden de Cunerakerk en op de voorgroond de Nederrijn. Foto gemaakt tussen 1920 en 1940. In 1925 werd Borculo getroffen door een cycloon. De schade in de plaats in de Achterhoek was aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136